• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Obejrzyj "Turandot" na Targu Węglowym

Łukasz Rudziński
15 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Ubiegłoroczna projekcja opery na Targu Węglowym - "Aida" Giuseppe Verdiego przyciągnęła rekordowo dużą widownię. Czy w tym roku będzie podobnie przekonamy się w sobotę 16 lipca o godz. 20. Ubiegłoroczna projekcja opery na Targu Węglowym - "Aida" Giuseppe Verdiego przyciągnęła rekordowo dużą widownię. Czy w tym roku będzie podobnie przekonamy się w sobotę 16 lipca o godz. 20.

Bajkową wręcz opowieść o niedostępnej Turandot i śmiałkach dla jej wdzięków gotowych stracić życie, zobaczymy w sobotę 16 lipca na Targu Węglowym w Gdańsku. "Turandot" Giacomo Pucciniego to siódma projekcja opery na Targu Węglowym "pod chmurką", za której obejrzenie nic nie zapłacimy. Wystarczy przyjść o godz. 20 i delektować się nagraniem opery wystawionej w Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji z udziałem wybitnych artystów.O tym, że właśnie "Turandot" Giacomo Pucciniego zobaczymy 16 lipca w sercu Głównego Miasta, zadecydowali czytelnicy portalu Trojmiasto.pl (przeczytaj artykuł na ten temat). Głosowaliście na pięć wybranych przez gospodarza imprezy - Jerzego Snakowskiego - tytułów. Rywalizacja toczyła się przede wszystkim pomiędzy "Turandot" a "Cyrulikiem sewilskim". Ostatecznie opera Giacomo Pucciniego otrzymała 28 procent głosów, zaś "rywalka" napisana przez Gioacchino Rossiniego 25 procent. Pozostałe miejsca zajęli: "Poławiacze pereł" Georgesa Bizeta (19 proc.), "Otello" Giuseppe Verdiego (18 proc.) i "Pajace" Ruggiero Leoncavalla (10 proc.). W ankiecie oddano 869 głosów.

Zobacz fragmenty opery "Turandot" Giacomo Pucciniego z Palau de les Arts Reina Sofía w Walencji.


- Śpiewające pośród gwaru miasta, mknących samochodów, pokrzykujących piwoszy czy sygnałów karetek diwy to niemal zwyczajny już obrazek z ulic Londynu, Wiednia czy Salzburga. Cieszę się, że Gdańsk już od kilku lat podąża za tym trendem polegającym na transmitowaniu lub retransmitowaniu spektakli operowych w przestrzeni miejskiej. Ważne przy wyborze tytułów i nagrań jest to, by w każdej minucie były one doskonałe, by mogły zaintrygować przypadkowego przechodnia, który zabłądził w okolice Targu Węglowego. I "Turandot", którą wybrali w głosowaniu mieszkańcy Trójmiasta, taka właśnie jest - mówi Jerzy Snakowski, gospodarz wieczoru, który w niuanse "Turandot" wprowadzi widzów przed i w czasie opery, wraz ze śpiewaczką operową Katarzyną Hołysz.
"Turandot" była ostatnią operą Pucciniego. Śmierć przerwała pracę, ale dzięki Franco Alfano opera została ukończona. Światowa prapremiera odbyła się w La Scali, w 1926 roku. Od tamtej pory jest grana na wszystkich kontynentach.

- 16 lipca czeka nas rozmach i widowiskowość. Nieprzypadkowo "Turandot" to ostatnia opera, która zdobyła wielką popularność wśród widzów. Ta inscenizacja może zainteresować nie tylko melomanów i wielbicieli wokalu (w partii tytułowej - fenomenalna, obdarzona chyba strunami głosowymi ze stali - Maria Gulegina), ale także kinomanów. Przygotował ją Chen Kaige (Złota Palma w Cannes za "Żegnaj, moja konkubino"), który za cel postawił sobie stworzenie rozbuchanego widowiska z monumentalną i piękną scenografią, w której jednak nie gubią się najsubtelniejsze emocje bohaterów. I udało mu się to w 100 procentach! Wizytówką tej opery jest tenorowa aria "Nessun dorma", która kradnie serca najtwardszych "antyoperowców" - dodaje Jerzy Snakowski.
Prowadzący wieczór z operą na Targu Węglowym - Katarzyna Hołysz i Jerzy Snakowski. Prowadzący wieczór z operą na Targu Węglowym - Katarzyna Hołysz i Jerzy Snakowski.
Wyreżyserowaną przez Chena Kaige'a opowieść o chińskiej księżniczce, która nie zamierza wychodzić za mąż i dla chętnych o jej rękę przygotowuje zagadki, które są nie do rozwiązania (bo nikt nie dorównuje jej intelektem), zobaczymy na wielkim ekranie diodowym (10m x 6m), umieszczonym na Targu Węglowym. Teren projekcji, podobnie jak w minionych latach, zostanie wydzielony i znajdzie się na nim około 80 ławek i 100 leżaków. Warto jednak przynieść też własne siedziska, bo miejsc siedzących starczy dla około 450 widzów, a pogoda tego wieczoru ma być sprzymierzeńcem miłośników opery.

Spektakl potrwa 2 godziny, przed projekcją oraz w przerwie między aktami posłuchać będzie można uwag na temat "Turandot" i opery w ogóle, przekazanych publiczności przez stałych komentatorów cyklu Opera na Targu Węglowym - Jerzego Snakowskiego i sopranistki Katarzyny Hołysz. Projekcja wraz z komentarzami powinna potrwać około 2,5 godziny.

Wstęp na projekcje jest wolny.

Opera na Targu Węglowym odbywa się po raz siódmy. Pierwsze dwie edycje opery na Targu realizowane były w ramach dużego, europejskiego projektu "Viva Europa" i były to transmisje na żywo oper wystawianych w Walencji. W roku 2012, choć zawieszony został projekt europejski, IKM zdecydował się kontynuować pokazy oper i wybrał inscenizację "La Traviaty" Verdiego ze znanymi kreacjami Anny Netrebko i Rolando Villazona. W 2013 roku pokazano "Carmen" Georga Bizeta, w roku "Czarodziejski flet" Wolfganga Amadeusza Mozarta wystawiony na Jeziorze Bodeńskim w Bergencji, a w 2015 roku tłumy na Targ Węglowy przyciągnęła "Aida" Giuseppe Verdiego z Arena di Verona.

Wydarzenia

Opera na Targu Węglowym: Turandot (6 opinii)

(6 opinii)
opera / operetka

Miejsca

Zobacz także

Opinie (13) 1 zablokowana

 • to nie na żywo?? strefa kibica opery?

  • 7 5

 • Taaa, obejrzę "Turandot",

  a potem nie będę miał jak wrócić do domu. Dziś godzinę czekałem na autobus. Bezskutecznie. I nie byłoby pretensji z mojej strony, bo żywioł - siła wyższa. Ale brak jakiejkolwiek informacji na przystanku - karygodne.

  • 14 3

 • love brexit

  Pośrednio,tez nie zapłacimy? Z taką sztuką jest jak z telefonem z 1 zł niby okazyjnie i sie opyla ,ale tak naprawde zapłacimy za niego wiecej niz jest wart .To samo sztuka niby za darmo ale zapłacimy w podatkach!!!

  • 7 15

 • Ludzie co z wami . Troche wiecej pogody ducha na codzien i bedzie lepiej

  • 14 2

 • Ja tam wczoraj oglądałem film w 3 d pt.. Tonący Gdańsk ''

  • 4 0

 • Można obejrzeć "Turandot" (2)

  na Targ Węglowy w Gdańsk, a potem wypić kawa i pojechać do dom samochód i położyć się spać do łóżko. Rzeczowniki odmieniamy przez przypadki w języku polskim panie Rudziński.

  • 3 9

  • Turandot - imię żeńskie (1)

   IGNORANCIE-CWANIAKU

   • 3 0

   • Skoro tak, to powinno byc: obejrzę Turandotę

    • 1 1

 • a czemu nie na Dlugim Targu (2)

  Targ Węglowy... miejsce nijakie, bez klimatu

  • 5 0

  • (1)

   a dlaczego nie w teatrze Schekspirowskim?

   • 1 1

   • Z angielszczyzna bardzo kiepsko. Jak widze.

    • 0 0

 • Obejrzę pod warunkiem

  że apel smolenski zostanie odczytany. Przed każda masowa impreza powinien być czytany.

  • 1 6

 • Szczerze piszac nie jest to moja ulubiona opera.

  Ma akcje zagmatwana i dosyc trudna muzyke. Chodzi o melodyjnosc... Puccini pod koniec swojego krotkiego zycia eksperymentowal z introdukcja nowych trendow w kompozycjach muzycznych. Wielu kompozytorow postepowalo zreszta podobnie. Ta opera zdecydowanie rozni sie od jego poprzednich dziel. Zadnych elementow z Toski, La Boheme, Manon Lescaut czy Madame Butterfly nie mozna tam sie doszukac. Puccini zmarl w 1924 roku jeszcze majac do skonczenia czwarty akt. Opere kokonczyli dwaj inni muzycy bardzo dobrze zaznajomieni z Puccinim zarowno personalnie jak i muzycznie; Franco Alfano i slynny dyrygent Arturo Toscanini ktory takze byl pierwszym ktory wystawil ta opere publicznie. Opera w ostanich latach zarobila na popularnosci w mediach szczegolenie dzieki popisowej arii Calafa "Nessun dorma". No ale nie idzie sie do opery dla jednej arii ktora powinna byc wykonywana przez artyste-tenora o wyjatkowych walorach wokalnych.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jedna z najbardziej unikalnych w Polsce kolekcji zbiorów archeologicznych, pochodząca z Afryki, zawiera...?

 

Najczęściej czytane