• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Oksana Czerkaszyna rozmawia z Marią Peszek

Zapraszamy 25 listopada 2022r. o godz. 18:00 na rozmowę aktorki Oksany Czerkaszyny z Marią Peszek wokół książki "Nakurwiam zen" (Wydawnictwo Marginesy). Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.

Biogramy rozmówczyń:

Maria Peszek
Wokalistka, aktorka, autorka tekstów, performerka. Przez dziesięć lat aktywności aktorskiej grała u najważniejszych reżyserów teatralnych i filmowych, tworząc wiele nagradzanych ról. Współpracowała między innymi z Jerzym Grzegorzewskim, Piotrem Łazarkiewiczem, Agnieszką Holland, Piotrem Szulkinem, Kazimierzem Kutzem, Krystianem Lupą. Od 2005 roku koncentruje się głównie na twórczości muzycznej, która okazała się jej prawdziwą pasją. Wydała pięć albumów solowych - "miasto mania" (2005), "maria Awaria" (2008), "Jezus Maria Peszek" (2012), "Karabin" (2016), "Ave Maria" (2021). Laureatka prestiżowych nagród: Paszportu "Polityki", Fryderyków, "Człowieka Roku" w plebiscycie Wdechy "Gazety Wyborczej" i Fenomenu "Przekroju". Wywołuje skrajne emocje, jasno i otwarcie wyraża swoje poglądy i jest jedną z najbardziej wyrazistych postaci w przestrzeni publicznej. W 2022 roku zagrała główną rolę kobiecą w miniserialu Netflixa "Królowa".

Oksana Czerkaszyna
Ukraińska aktorka teatralna i filmowa. Występowała między innymi na deskach Kijowskiego Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepra (2019-2020), Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2018), Teatru Powszechnego w Warszawie (2019). Współpracowała także z niezależnymi teatrami, w których stworzyła dziesiątki ról we współpracy z wieloma organizacjami społecznymi i kulturalnymi (2013-2018). Zdobyła nagrody dla najlepszej ukraińskiej aktorki filmowej "Kinokoło 2020" i "Kinokoło 2022". Pierwszą za jedną z głównych ról w filmie Natalii Worożbyt "Złe drogi" (ukr. "Погані дороги"), drugą za główną rolę w "Klondike" (reż. Maryna Er Gorbach) - film prezentowano w głównym konkursie Sundance Film Festival, a także na Berlinale - Berlin International Film Festival.

Za debiut na polskiej scenie teatralnej w spektaklu Katarzyny Szyngiery "Lwów nie oddamy" (2018). Otrzymała kilka najważniejszych nagród teatralnych, m.in. główną nagrodę aktorską w Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę za najlepszą rolę kobiecą na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Boska Komedia w Krakowie. Dodatkowo "za śmiałość i talent" Oksana Czerkaszyna wraz z m.in. Olgą Tokarczuk i Agnieszką Holland weszła do spisu "50. śmiałych kobiet" magazynu "Wysokie Obcasy". W grudniu 2019 roku gościnnie wystąpiła w spektaklu "Diabły" w reż. Agnieszki Błońskiej. Od stycznia 2021 roku weszła w skład zespołu aktorskiego Teatru Powszechnego w Warszawie. W tym samym roku otrzymała tytuł Najlepszej Aktorki w plebiscycie publiczności Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi (nagroda przyznana została za dwie role: w "3SIOSTRACH" w reż. Luka Percevala oraz "Jądrze ciemności" w reż. Pawła Łysaka).

Opinie

Sprawdź się

Jednym z najcenniejszych eksponatów Muzeum Narodowego w Gdańsku jest srebrna ozdoba z XIII w., której podstawę stanowi...?