• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Okazja taniec!

w każdą sobotę (do 29.06), godz. 11:00

Gdańsk, Spacerowa 65
bilety 180 zł
lip 5

piątek, godz. 21:00

bilety 20 zł
W ramach wieczoru "Okazja taniec" Sopocka Scena Off de Bicz zaprasza na premierę spektaklu Marii Miotk i Larysy Grabińskiej Panna Młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak... oraz najnowsze solo Joanny Czajkowskiej, TAK.


Panna Młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak... inspirowana jest obrazem M. Duchampa o tym samym tytule (La mariée mise a nue par ses célibataires, meme). Celem Duchampa było uchwycenie przełomowego momentu w życiu kobiety, w którym dziewica staje się panną młodą. Wraz z tą przemianą zmienia się także osobowość kobiety, jej stosunek do siebie i świata. Przeistoczenie to nie jest samoistne: dokonuje się pod wpływem mechanicznego działania kawalerów.

W spektaklu grają dwie postacie: Dziewica i Panna Młoda, które tak naprawdę wyrażają osobowość jednej kobiety. Kawalerowie przedstawieni są symbolicznie w postaci kartonowych “form samczych”, z którymi tancerki wchodzą w interakcje. Działania te, to przede wszystkim badanie swoich nieodkrytych sfer, poszukiwanie kobiecości i próba odnalezienia tożsamości.


Panna młoda rozebrana przez swych kawalerów, jednak... Grabińska / Miotk
koncept, scenariusz, choreografia i reżyseria: Larysa Grabińska, Maria Miotk
scenografia i kostiumy: Arkadiusz Drawc
muzyka: Artur Król, Jakub Matyja, Maciej Turowski
opieka artystyczna: Joanna Czajkowska, Jacek Krawczyk


Tak jest “monologiem tanecznym” inspirowanym instalacją Yoko Ono Ceiling Painting, którą artystka pokazała na wystawie w Indica Gallery w Londynie w 1966 roku. Na środku sali wystawowej stanęła wysoka, biała drabina. Dokładnie nad drabiną przytwierdzono do sufitu biały obraz, do którego ramy przymocowano lupę na łańcuszku. Cała instalacja zapraszała do tego, by się wspiąć i spojrzeć. Gdy podjęło się ten wysiłek, dzięki lupie, można było przeczytać napisane maleńkie „tak”.

Drugą, istotną inspiracją do powstania „TAK” był film Michael’a Apted’a z 1994 roku pt. „Nell”. W efekcie finalnym jednak, widz nie zobaczy prostej historii znalezionej w puszczy, żyjącej poza wszelką cywilizacją młodej kobiety i próby „odzyskania” jej dla świata. Nie zobaczy też wysokiej drabiny i maleńkiego „tak”. Będzie mógł za to, być świadkiem pewnej drogi, którą często człowiek musi przejść, by na końcu móc powiedzieć sobie i światu „tak”.

Z punktu formalnego spektakl ten jest indywidualną próbą odpowiedzi, kontrreakcji Joanny Czajkowskiej, na panujący obecnie we współczesnej sztuce tańca trend minimalizmu emocjonalnego i ruchowego. „TAK” powstało z wewnętrznej potrzeby kreacji świata scenicznego pełnego emocji i tańca.

Teatr Okazjonalny: TAK
choreografia i wykonanie: Joanna Czajkowska
muzyka: Rafał Kowal, kostium: Justyna Wiejak
Czas: 26 minut
premiera: Sopocka Scena Off de BICZ, 7 i 8 grudzień 2007









Opinie

Sprawdź się

Jaką funkcję pierwotnie pełniła Łaźnia Miejska, obecnie siedziba Centrum Sztuki Współczesnej w Gdańsku?