stat
Impreza już się odbyła

Odbudowa Gdańska - historia alternatywna

Gdańskie Miniatury to spacery połączone z grą miejską, zdobywaniem nowej wiedzy o mieście oraz świetny sposób na aktywne spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Najbliższy bezpłatny spacer, podczas którego Ewa Czerwińska opowie o odbudowie Gdańska i jej alternatywnych scenariuszach, odbędzie się 22 lutego o godz. 13.00.

W 1945 roku do Gdańska przybywali pierwsi powojenni mieszkańcy. Z ich wspomnień wyłania się obraz miasta niemal doszczętnie zrujnowanego. Plan odbudowy Gdańska dawał nadzieję na odmianę powojennej rzeczywistości. Niebywałe osiągnięcie, jakim była odbudowa miasta w tak krótkim czasie, nie byłoby możliwe bez zaangażowania ogromnej liczby osób. Proces ten był skomplikowany, a obecny kształt Gdańska jest wynikiem decyzji, które zapadły prawie 75 lat temu.

- Wybierzmy się na spacer i przyjrzyjmy bliżej temu, w jaki sposób historyczny Gdańsk zyskał nową postać. Użyjmy wyobraźni i pomyślmy, jak miasto mogłoby wyglądać, gdyby podczas odbudowy podjęto inne decyzje - zaprasza Joanna Raftopulos z Instytutu Kultury Miejskiej

Z powodu ogromnych zniszczeń w centrum miasta robotnicy przed przystąpieniem do odbudowy musieli usunąć gruz. Szacowano, że łącznie w mieście znajdowały się̨ trzy miliony sześcienne gruzu! Aż dwie trzecie zalegającego gruzu usunięto do roku 1950, co pozwoliło na szybkie podjęcie prac budowlanych.

By sprostać zapotrzebowaniu na mieszkania, wydawano zgody na zajęcie domów tym mieszkańcom, którzy deklarowali odbudowę̨ we własnym zakresie. Wiele osób mieszkało w trudnych warunkach, czasem w domach, które zostały uszkodzone w trakcie działań wojennych. Dlatego tak ważna była budowa nowych mieszkań nawet w historycznej dzielnicy miasta.

Spotkania Gdańskich Miniatur 2019-2020 podzielone są na bloki tematyczne: historyczne budynki Głównego Miasta i ich odbudowa, pomiędzy przeszłością a przyszłością - niezwykłe rozwiązania architektoniczne i urbanistyczne Gdańska, nowoczesne obiekty architektoniczne w mieście. Spacery odbywają się w dwa razy w miesiącu, jeden przeznaczony jest dla szkół (obowiązują zapisy: miniatury@ikm.gda.pl), drugi (weekendowy) otwarty jest dla wszystkich zainteresowanych osób.

Gdańskie Miniatury. Odbudowa gdańskich zabytków. Gra miejska i spacer dla rodzin i grup nieformalnych.

Informacje: miniatury@ikm.gda.pl

Przeczytaj także

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Jedynym w Polsce przeglądem spektakli musicalowych w Polsce jest...?