• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska serdecznie zaprasza na wystawę "Od lunety Galileusza do teleskopów kosmicznych". Ekspozycja prezentowana będzie w Ratuszu Głównego Miasta od 10.06.2011 do 2.10.2011r.

16 lipca 2022 - 31 marca 2023, godz. 12:00

Sopot,
Wstęp wolny
Wystawa prezentuje czterystuletnią ewolucję lunety i teleskopu, od narzędzia pozwalającego obserwować Kosmos do precyzyjnego przyrządu pomiarowego. W Ratuszu pojawią się więc takie przyrządy jak astrolabium, torquetum czy triquetrum, a także fotometry, spektroskopy czy kamery CCD i model teleskopu Hubble´a.

Dzięki eksponatom i materiałowi ilustracyjnemu w postaci grafik, obrazów i druków, można prześledzić rozwój obserwacji astronomicznych dokonywanych w oparciu o proste przeziernikowe instrumenty, poprzez lunety, aż po teleskopy umieszczane w przestrzeni kosmicznej.

Ekspozycja jest interaktywna, zwiedzający będą mieli możliwość dokonywać obserwacji przez teleskopy, śledzić zachowanie się promienia świetlnego między soczewkami, a nawet samodzielnie budować lunety typu Galileusza czy Keplera.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Wydarzenie wpisane jest w program obchodów ROKU JANA HEWELIUSZA.

Godziny otwarcia:
poniedziałek: zamknięte
wtorek: 10.00 - 15.00 (dzień wolnego wstępu, wstęp co pół godziny)
środa - sobota: 10.00 - 16.00
niedziela: 11.00 - 16.00

Opinie

Sprawdź się

Z jakim trójmiejskim teatrem związany jest obecnie gdański pisarz Paweł Huelle?