• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od Ucha do Ucha - Dzień Polonii i Polaków za Granicą

Odkryjmy wspólnie historie rodzinne, otrzepmy z kurzu anegdoty, wyciągnijmy z lamusa zapomniane opowieści. Zapytajmy Mamę, Tatę, Dziadka, Babcię co robili w czasach swojej młodości. 2 maja w Muzeum Emigracji w Gdyni będziemy pielęgnować rodzinne historie i przekazywać je od ucha do ucha.

kwi 27

sobota, godz. 11:00

Gdańsk Nowy Port, Strajku Dokerów 5
Wstęp wolny
maj 26

niedziela, godz. 11:00 - 12:30

bilety 15 zł
Przygotowaliśmy mnóstwo atrakcji dla całej rodziny!

Opowieści można przekazywać na tysiące sposobów - można je wyśpiewać, odegrać, zapisać, nagrać, narysować, a nawet zamknąć w butelce! Zachęcamy by w majówkę wypróbować chociaż część z nich. Dworzec Morski zamieni się tego dnia w przestrzeń kreatywnych, rodzinnych warsztatów, które pomogą pielęgnować i przekazywać wspomnienia. Można wziąć w nich udział przez cały czas trwania wydarzenia - przyłączyć się w dowolnym momencie i odejść, kiedy uznamy, że nasza praca jest gotowa.

- Napisz do siebie list i zamknij go w butelce. Zabierzemy je do domu i za kilka miesięcy odczytamy słowa, jakie kierowaliśmy do siebie w przeszłości. A może przyniesiecie je z powrotem do nas? Na cierpliwych czeka wspólne czytanie listów z przeszłości i niespodzianki. Obserwujcie Muzeum w mediach społecznościowych.

- Źródłem wiedzy o losach rodziny bardzo często są też pamiętniki. Odnajdywane po latach inspirują do zadawania pytań i odkrywania kolejnych wątków historii dziadków czy rodziców, a często i dopisywania własnych. Podczas warsztatu powstaną okładki pamiętnika udekorowane metodą decoupage lub wypalania, które będziemy wypełnimy dowolnymi opowieściami.

- Narrację można budować nie tylko słowami. Kolejny warsztat pokaże, w jaki sposób komunikować się za pomocą obrazu. Komiks? Kolaż? Kreatywna notatka? Zobacz ile można powiedzieć rysunkiem.

Podczas interaktywnego warsztatu nauczymy się też podstaw języka migowego!

Posłuchamy, jak mogą brzmieć historie, kiedy opowiadają je kreatywni profesjonaliści. Specjalnie dla Muzeum Emigracji widowiska narracyjne przygotuje grupa Studnia O., czyli pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy. Występy dotyczące wątków emigracyjnych będą dostosowane do 3 grup wiekowych - najmłodszych, młodzieży i dorosłych.

Dzieci wysłuchają opowieści o tym, jak Wiesio z Równego znalazł dom w Indiach u Dobrego Maharadży, młodzież: o byciu w drodze i spotkaniach, jakie się w podróży przytrafiają, a dla dorosłych przygotowano historie polskich piłkarzy, którzy zdecydowali się na sportową emigrację. Od 12:00 co dwie godziny będziemy mogli zanurzyć się w opowieści inspirowane tradycyjnymi formami przekazywania historii, ale mocno osadzone we współczesnym kontekście. Muzyka, światło, słowo i gest będą współdziałały tworząc niesamowite narracje.

Dla tych, którzy poszukują korzeni swojej rodziny, ale nie wiedzą od czego zacząć, przygotowaliśmy prelekcję z ekspertami od badań genealogicznych. Dowiemy się, jakie zasoby kryją archiwa krajowe i zagraniczne, akta chrztów i małżeństw, listy pasażerów-emigrantów, którzy transatlantykami podróżowali z Europy na inne kontynenty, spisy ludności i inne dokumenty wykorzystywane w poszukiwaniach genealogicznych. Nauczymy się także wyciągać z nich wnioski pomocne w dalszych badaniach.

Uruchomimy dodatkowe stanowiska z dostępem do portalu Ancestry.com - największej i najbardziej popularnej na świecie genealogicznej bazy danych. Zapewniamy też obecność konsultantów, którzy pomogą odnaleźć się w gąszczu dokumentów. Może zacznie się tu odkrywanie zapomnianej rodzinnej historii?

Zapraszamy do wspólnej zabawy! Powrócimy do czasów dzieciństwa grając w ogromną wersję Story Cubes, która uczy kreowania historii na podstawie obrazków wyrzuconych na kostkach. Zagramy też w Muzealne Historie, dzięki którym poznamy losy słynnych emigrantów. Gracze wcielą się w role poszukiwaczy, przeprowadzających śledztwo przez zadawanie odpowiednich pytań Mistrzowi Tajemnic. Dzięki współpracy uda się ustalić, co przytrafiło się emigrantom. Do świata nieskrępowanej dziecięcej wyobraźni przeniesie nas też zabawa w Chińską Pocztę.
Na rozgrywki w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni tworzącej klimat współczesnego, rodzinnego domu, będą też czekały gry bazujące na opowiadaniu historii - Dixit, Story Cubes i inne gry narracyjne.

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za Granicą, dlatego tego dnia głos mają przede wszystkim emigranci mieszkający w różnych zakątkach świata. Spacerując po Dworcu Morskim wirtualnie spotkamy 13 przedstawicieli Polonii, którzy opowiedzą nam swoją historię - czasem dramatyczną, czasem zabawną, ale zawsze poruszającą.
Na nagrania w wersji audio i wideo będzie można się natknąć w nietypowych miejscach Muzeum. Zachęcamy do odszukania wszystkich opowieści.

Opinie

Sprawdź się

W którym roku ukończono i oddano do użytku budynek Teatru Muzycznego w Gdyni (przy Placu Teatralnym 1), któremu patronuje Danuta Baduszkowa?