• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Oczi Cziorne w GAK Plama

W ramach cyklu "Muzyka w Blokowisku" Plama GAK zaprasza na koncert gwiazd Gdańskiej Sceny Alternatywnej: zespołu Oczi Cziorne! Ich niespokojne dusze ciągle nie pozwalają im powiedzieć dość. W 2023 roku zespół świętuje swoje 35-te urodziny i wznawia działalność koncertową.

Oczi Cziorne to akustyczne instrumentarium i niebanalne, poetyckie teksty. Nieustająco tworzą mieszankę jazzu, swingu, elementów muzyki pop i teatralnej awangardy. To kobieca muzyka nie tylko dla Pań!

jazz - koncerty w Trójmieście


Zespół powstał pod koniec lat 80-tych, w rozkwicie zjawiska zwanego Gdańską Sceną Alternatywną. Wówczas Oczi Cziorne tworzyły same dziewczyny, można powiedzieć, że był to pierwszy typowo kobiecy zespół w Polsce. W trakcie 35-letniej działalności zespołu w składzie Oczi Cziorne wystąpiło 14 kobiet oraz 28 mężczyzn. Wydane zostały 2 CD, 2 EP, piosenki Oczi Cziorne ukazały się na 2 składankach. Nakręcono 6 klipów, 1 program TV, zespół zaistniał w 3 filmach dokumentalnych, 3 książkach i widnieje w ekspozycji muzeum Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.

jest to muzyka niezwykła, można w niej usłyszeć jazz, swing, barowo-kabaretowe przygrywanie, z towarzyszeniem poetyckich i niebanalnych (czyli dość rzadkich we współczesnej polskiej muzyce) tekstów.
Łukasz Kamiński, Gazeta Wyborcza

Od zespołu:
W Plamie przygotowywałyśmy materiał do naszej pierwszej studyjnej płyty. Zespół reaktywował po kilku latach przerwy Maciek Bednarek, który nas odnalazł (ja i Maja mieszkałyśmy wówczas w Warszawie) i zmotywował do pracy proponując nagranie płyty. Nasza współpraca niestety nie doszła do skutku, ale Oczi Cziorne zostały wskrzeszone i rozpoczęłyśmy pracę nad materiałem na płytę. Drzwi klubu Plama otworzyła przed nami Elwira Twardowska udostępniając salę na próby. Zespół wówczas pracował w składzie: Jowita Cieślikiewicz - instrumenty klawiszowe, Anna Miądowicz - flet, śpiew, Maja Kiesielińska - śpiew, Olo Walicki - kontrabas i Jacek Olter - perkusja. Niestety współpracę z Jackiem przerwała jego tragiczna śmierć, a do zespołu wrócił Michał Gos - nasz wspaniały perkusista. To będzie nasz 3 koncert w klubie Plama (2001, 2015 i 2023), do którego zawsze wracamy z łezką wzruszenia w Oku Cziornym.


W chwili obecnej skończyliśmy pracę nad naszą pierwszą płytą koncertową LIVE at NasiAnno 2023, której premiera odbędzie się w listopadzie, ale przedpremierowe egzemplarze będą dostępne na koncercie w Plamie. Płyta będzie wydana w bardzo ograniczonym nakładzie kolekcjonerskim w ramach wydawnictwa Nasiono Records. Jest to koncert zarejestrowany w stodole u Szymona i Ani Albrzykowskich, na X edycji niezależnego Festiwalu NasiAnno.
Poza tym przygotowujemy materiał na kolejną, trzecią płytę studyjną, kilka nowych piosenek zaprezentujemy na koncercie w Plamie. Po Plamie, jeszcze w październiku jedziemy na dwa koncerty do Irlandii. Będziemy grać z zespołem Bielizna w Cork i Dublinie.

Aktualny skład:
Jowita Cieślikiewicz - instrumenty klawiszowe
Anna Miądowicz - flet, śpiew
Maja Kisielińska - śpiew
Sylwia Jasnoch - śpiew
Maciej Jeleniewski - gitara basowa
Michał Gos - perkusja

Facebook
Instagram
YouTube:
https://www.youtube.com/watch?v=2E0COh5ZCK0
https://www.youtube.com/watch?v=DVKYkCytISo
https://www.youtube.com/watch?v=g3HpMDi18hE
https://www.youtube.com/watch?v=GPdSIi9znqM

Przeczytaj także

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  45 zł
 • Przedsprzedaż
  40 zł
Bilety w przedsprzedaży: 40 zł na bilety24.pl: https://www.bilety24.pl/koncert/1237-oczi-cziorne-w-gak-plama-94312?id=515726
W dniu koncertu bilety w kasie: 45 zł

Opinie

Sprawdź się

W oddziale Sztuki Dawnej można zobaczyć jedno z najważniejszych światowych dzieł sztuki. O jaki obraz chodzi?