• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Ocalić od zapomnienia - Zdzisław Walicki

Rektor Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku prof. Ludmiła Ostrogórska oraz Prezes Gdańskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków Ryszard Kowalewski zapraszają na wystawę: Zdzisława Walickiego z cyklu "Ocalić od zapomnienia" Do Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku Targ Węglowy 6 dnia 9 września 2015 r. o godz. 17.00

17 kwietnia - 8 maja 2024, godz. 18:00

Wstęp wolny

14 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Wernisaż uświetni koncert w wykonaniu Olgierda Walickiego
Wystawę można oglądać do 26.09.2015 r.

Już po raz XIII w cyklu prezentacji "Ocalić od zapomnienia" Okręg Gdański Związku Polskich Artystów Plastyków przedstawi wystawę , tym razem poświęconą twórczości zmarłemu w 2008 roku grafikowi, malarzowi Zdzisławowi Walickiemu. Wystawy "Ocalić od zapomnienia" to coroczny cykl prezentacji przypominający dorobek twórczy nieżyjących już artystów malarzy Wybrzeża. Pierwsza ekspozycja miała miejsce w 2003 roku i poświęcona była Wiesławowi Markowskiemu, ostatnia zaś przed rokiem Rajmundowi Pietkiewiczowi. Od dwóch lat pokazy te mają miejsce w Auli Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Poprzednio trzy pierwsze edycje odbyły się w Zielonej Bramie , a następne siedem Muzeum Narodowym - Oddziale Sztuki Nowoczesnej Pałacu Opatów w Oliwie.

Biografia prof. Zdzisława Walickiego zawiera się nie w datach jego artystycznego życiorysu, choć i one są ważne, lecz w osiągnięciach i dorobku artysty - osoby sumiennej, szczerej, autentycznej i wiarygodnej . Zdzisław Walicki urodził się 15 stycznia 1940 roku w Łodzi, gdzie ukończył technikum fotograficzne, a następnie w 1967 roku w pracowni prof. Zdzisława Głowackiego, Państwową Wyższa Szkołę Sztuk Plastycznych. Po zawarciu związku małżeńskiego w 1966 roku z Aleksandrą Baliszewską, również malarką, zamieszkał w Gdańsku. Był członkiem gdańskiego ZPAP czynnie uczestnicząc w życiu artystycznym środowiska, a także pełniąc liczne funkcje organizacyjne. Do roku 1975, kiedy to zatrudniony został w gdańskiej PWSSP, kolejno pracował w sopockiej firmie "Foto - Pam", Wydawnictwie Morskim i Krajowej Agencji Wydawniczej.

W gdańskiej uczelni artysta zatrudniony był w Pracowni Grafiki Projektowej na Wydziale Malarstwa i Grafiki. W latach 1984-87 był prodziekanem, a następnie dziekanem Wydziału Malarstwa i Grafiki (1987 -1990). W latach 1996 - 1999 kierował katedrą Projektowania Graficznego. Od 1996 roku był profesorem nadzwyczajnym Gdańskiej Akademii . W tym czasie całą swoją twórczość w całości poświęcił grafice użytkowej i malarstwu. Jest autorem ponad stu projektów z zakresu grafiki książkowej. Projektował plakaty, foldery, kalendarze, etykiety. Równolegle malował, rysował i fotografował. Jest laureatem wielu konkursów graficznych. Jego prace w swoich zbiorach posiada Muzeum Plakatu w Wilanowie. Zmarł w 2008 roku. Pochowany jest na cmentarzu w Wąglikowicach koło Wdzydz.

Organizatorzy:
Związek Polskich Artystów Plastyków Okręg Gdański
Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku

Mecenasi:
Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Dofinansowano ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Opinie

Sprawdź się

Ile metrów liczy zabytkowy piec kaflowy w Dworze Artusa?

 

Najczęściej czytane