• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga - wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej

Już od 15 lipca br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dostępna dla zwiedzających jest wystawa czasowa Obraz Treblinki w oczach Samuela Willenberga. Na ekspozycji prezentowane są rzeźby ukazujące tragiczne losy więźniów niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Mamy październik roku 1942. Do niemieckiego obozu śmierci w Treblince trafia młody Samuel Willenberg. Pierwszą czynnością, którą nakazują mu wykonać, jest zdjęcie i zawiązanie butów w parę za sznurowadła. Rzesza Niemiecka wykorzystywała w ten sposób wszystkie rzeczy swoich ofiar. Uratowany przez  kolegę z Częstochowy, ocalały jako jedyny z 6 tys. deportowanych z getta w Opatowie, rozpoczyna codzienne życie w obozowym piekle. Wspomnienia zapamiętuje jak obrazy: muzyków w groteskowych frakach grających więźniom idącym na rzeź, szajsmajstera pilnującego, aby nikt nie siedział w latrynie dłużej niż minutę, człowieka z wózkiem, który zbiera butelki ofiar, golenie głów kobietom przywiezionym do obozu czy segregację odzieży po zamordowanych.

Cały dramat upodlenia człowieka, którego doświadczył Samuel Willenberg, został przekuty w 15 rzeźb z brązu ukazujących ludzką tragedie, z której jedynie śmierć jest  wyzwoleniem.

Dzięki uprzejmości wdowy po Artyście Ady Krystyny Willenberg oraz Instytutu Pamięci Narodowej, który sprowadził rzeźby z Izraela i zorganizował ogólnopolską ekspozycję, od 15 lipca do 13 sierpnia w Muzeum II Wojny Światowej będzie można zobaczyć tę tragiczną opowieść będącą testamentem więźniów niemieckiego obozu zagłady
w Treblince.

Miejsce: poziom -2, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
Czas trwania: od 15.07.2020 r. do 13.08.2020 r.
 

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się aktor Teatru Wybrzeże, który zagrał w filmie Jana Komasy "Hejter"?