• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

OPA # 03 | Otwarte Pracownie Artystyczne

Zapraszamy na czwarte w tym roku spotkanie w ramach projektu OPA | Otwarte Pracownie Artystyczne 2023.

3 - 30 lipca 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Osoby zaproszone: 

 • LAURA ADEL

 • NATALIA CHYLIŃSKA 

 • EMILIA ISHIZAKA 

 • MAGDALENA KRÓL 

 • KATARZYNA PASTUSZAK 

 • MACIEJ POLAK 


Obowiązuje płatna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa042023/
W pobranym bilecie znajduje się informacja o wejściu do pracowni.

Wejście od godziny 19:30.
Liczba miejsc ograniczona.
Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska

Miejscem spotkań jest lokal przy ulicy Dolnej 4, gdzie od 2012 roku działają i tworzą artyści, którzy stali się naturalnymi mieszkańcami, wpisując się na stałe w krajobraz rewitalizowanej dzielnicy Dolne Miasto.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" to projekt społeczno-artystyczny, który powstał z naturalnej potrzeby mieszkańców i środowiska artystów, którzy mają swoje pracownie w dzielnicy Dolne Miasto. 

Otwarte Pracownie Artystyczne to przestrzeń powołana w celach działań interdyscyplinarnych, wykreowana przez członków fundacji oraz zaproszonych artystów oraz Partnerów projektu, które może stać się w niedalekiej przyszłości istotnym miejscem kulturotwórczym na terenie Gdańska. Istnieje wielka potrzeba nowego miejsca kulturalnego i edukacyjnego w przestrzeni dzielnicy Dolne Miasto. Współcześnie wzrasta rola sztuki w działaniach opartych na współpracy z lokalnymi społecznościami. Artyści występują często jako mediatorzy, udostępniając narzędzia sztuki szerokim grupom społecznym. Niekonwencjonalne metody stosowane przez artystów dają nowe możliwości rozwiązywania konfliktów oraz budowania lokalnej tożsamości. Tego typu praktyka niestety często ma charakter niezwykle powierzchowny i oparty na bardzo pobieżnym poznaniu lokalnych uwarunkowań. Z tego względu czujemy potrzebę większego zaangażowania, które nie będzie oparte wyłącznie na większej ilości czasu poświęconej na badania, ale dokonaniu prawdziwej zmiany jakościowej, która doprowadzi do sytuacji, w której artysta nie będzie już postrzegany jako obcy, lecz integralny członek lokalnej społeczności.

"OPA - Otwarte Pracownie Artystyczne 2023" wpisuje się w konkretny obszar myśli i przestrzeń publiczną gdzie możliwy jest dyskurs na temat roli sztuki w życiu człowieka jak i roli szeroko pojętego życia w sztuce, a także przeniesienie działań artystycznych w obszar społecznych relacji. Jesteśmy pewni, że dla mieszkańca i zbiorowości każdej dzielnicy miasta, przestrzenią dla sztuki może być każdy dom, każda instytucja, kawałek trawnika, każda klatka schodowa, każda piwnica, każdy strych ale każde mieszkanie i każdy jego pokój wraz z jego zakamarkiem. Stawiamy na miejsca intymne na miejsca osobne, a nie na miejsca nadęte historią czy mitem. Wierzymy, że przestrzenią dla sztuki jest ludzki mózg tworzący mniej lub bardziej utopijne projekty życia, a tym samym projekty utopijnego funkcjonowania społecznego. Uznajemy zatem, że sztuką nie jest tylko odwoływanie się do wielkich mitów, że sztuką nie jest mitologizacja miejsca, że sztuka nie jest jego demitologizacja lecz aktywne tworzenie utopii życia, tworzenie poza pojęciami własnego zindywidualizowanego bądź grupowego ego.

Projekt polega na organizacji otwartych spotkań w przestrzeniach pracowni artystek i artystów. Jednocześnie jest to otwarte zaproszenie dla wszystkich tworzących do zgłaszania sowich projektów wystawienniczych i muzycznych.

Każde spotkanie to wernisaż, spektakl, koncert, performance, prezentacja, odczyt, recytacja, happening oraz każda inna forma twórczej działaności). Na projekt składają się cykliczne spotkania w pracowniach artystycznych, otwarte dla wszystkich zainteresowanych, bez ograniczeń wieku, wykształcenia, pochodzenia. Dodatkowo do każdego spotkania może dołączyć każdy, kto zgłosi swój projekt. Dzięki takiej otwartości możemy aktywnie budować wydarzenia o aktualne i najświeższe prezentacje lokalnego środowiska. Projekt powstał z myślą o współdziałaniu i wymianie doświadczeń, dzieleniu się zasobami oraz swobodnej kreacji.

Chcemy, aby ludzie wiedzieli, że podoba nam się to, co robią, aby mogli się dzielić swoimi pomysłami i twórczością. Na naszych spotkaniach w ramach "OPA - Otwartych Pracowni Artystycznych 2023" nikt nie musi się wstydzić i ograniczać, można tu robić wszystko, na co kiedykolwiek miało się ochotę. Spotkania mogą być połączone z jednodniowym wystawami, budowaniem scenografii, nawet sesjami muzycznymi czy koncertami z oprawą wizualną.

Projekt dofinansowano ze środków Miasta Gdańska
Pomysł, koordynacja, grafika: Sylwester Galuschka
Organizator: Kolonia Artystów
Patronat: Notes na 6 tygodni | Glissando | Nowe idzie od morza | Prestiż

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  20 zł
 • Przedsprzedaż
  20 zł
Obowiązuje płatna rejestracja: https://app.evenea.pl/event/opa042023/
W pobranym bilecie znajduje się informacja o wejściu do pracowni.
Wejście od godziny 19:30.
Liczba miejsc ograniczona.

Opinie

Sprawdź się

Która edycja Festiwalu Literatury "Literacki Sopot" miałaby się odbyć w sierpniu tego roku?