• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Nowy pomysł na sztukę. Powstał Teatr Komedii Valldal

Łukasz Rudziński
3 października 2014 (artykuł sprzed 8 lat) 
Opinie (9)

Tomasz Valldal Czarnecki to aktor Teatru Muzycznego w Gdyni, który postanowił stworzyć teatr. Teatr Komedii Valldal skupia już dwie grupy młodzieżowe i zaprzyjaźnionych z Czarneckim artystów. Pierwszą premierą tego teatru będzie wyprodukowana przez Centrum Kultury w Gdyni "Mała Syrenka", którą obejrzeć można na Scenie SAMzobacz na mapie Gdyni już 18 października.Twórcą i pomysłodawcą Teatru Komedii Valldal jest Tomasz Valldal Czarnecki, znany ze spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni. Twórcą i pomysłodawcą Teatru Komedii Valldal jest Tomasz Valldal Czarnecki, znany ze spektakli Teatru Muzycznego w Gdyni.
"Mała Syrenka" pokazywana była przedpremierowo na Scenie Letniej w Orłowie i spotkała się z dobrym przyjęciem publiczności. Premiera scenicznej wersji przedstawienia odbędzie się 18 października w Centrum Kultury w Gdyni. "Mała Syrenka" pokazywana była przedpremierowo na Scenie Letniej w Orłowie i spotkała się z dobrym przyjęciem publiczności. Premiera scenicznej wersji przedstawienia odbędzie się 18 października w Centrum Kultury w Gdyni.
W spektaklu "Ale Wiocha!" zobaczymy m.in. rozśpiewane (od lewej): Aleksandrę Konior, Agnieszkę Brenzak, Oksanę Terefenko i Justynę Jeleń. Premiera 29 listopada w Centrum Kultury w Gdyni. W spektaklu "Ale Wiocha!" zobaczymy m.in. rozśpiewane (od lewej): Aleksandrę Konior, Agnieszkę Brenzak, Oksanę Terefenko i Justynę Jeleń. Premiera 29 listopada w Centrum Kultury w Gdyni.
- Od kilku lat reżyseruję swoje rzeczy. Poczułem, że to jest to, co chcę robić. Ponieważ jestem dużym kolesiem, więc w musicalach grałem epizody - byłem żołnierzem, rycerzem, policjantem. Dużo więcej frajdy daje mi oglądanie swoich spektakli z widowni niż granie w nich. Lubię widzieć jak widzowie je oglądają, jak reagują, jak śmieją się z żartów, które pojawiły się gdzieś w toku prób. By zająć się teatrem, wziąłem roczny urlop w teatrze - przyznaje Tomasz Valldal Czarnecki, pomysłodawca nowej formacji teatralnej.

Miejsce dla Teatru Komedii Valldal znalazło się w Centrum Kultury w Gdyni. Co ciekawe, Teatr Komedii Valldal ma już nawet swoją grupę młodzieżową.

- Wziąłem ze sobą dzieciaki, które występowały w "Pippi" i "Gwiazdce w Muzycznym" Teatru Junior, działającego przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Nazwaliśmy się Teatr Komedii Valldal Junior - to odłam Teatru Komedii Valldal. Pracuje ze mną około 40 dzieciaków, z którymi prowadzę zajęcia w dwóch grupach - przyznaje pomysłodawca i reżyser Teatru Komedii Valldal.

Na efekty pracy teatru Tomasza Czarneckiego nie będziemy długo czekać. Już 18 października odbędzie się w Centrum Kultury w Gdyni premiera spektaklu dla dzieci "Mała Syrenka", którą przedpremierowo zobaczyć można było latem na Scenie Letniej w Orłowie.

- To bajka familijna. W "Małej Syrence" połączyliśmy siły dorosłych, ukształtowanych aktorów i dzieci. Dotychczasowe cztery spektakle zagraliśmy przy nadkompletach. Jeremiasz Gzyl gra Neptuna i Wiedźmę, latem Syrenką była Aleksandra Konior teraz zagra ją Anna Kędroń, z kolei Ignacy LissSandra Niklas to starsi "podopieczni" mojego Juniora. W przedstawieniu występuje jeszcze czwórka dzieciaków z Juniora oraz Michał Cyran, który gra Kapitana. Chciałem, by była to wariacja do wersji disneyowskiej i baśni Hansa Christiana Andersena. Dlatego spektakl kierujemy głównie do dzieci od 5-6 roku życia, by nasi widzowie rozumieli nie tylko przekaz obrazkowy, ale też warstwę słowną - dodaje Tomasz Valldal Czarnecki.

Teatr Valldal Junior oprócz pracy nad spektaklami koncentrować się będzie na warsztatowej pracy z młodzieżą. Wśród planów na najbliższe miesiące jest spektakl z okazji Bożego Narodzenia (z Teatrem Muzycznym Junior Czarnecki wystawiał "Gwiazdkę w Muzycznym" i ta grudniowa produkcja ma być kontynuacją tego pomysłu). W maju lub czerwcu przygotowywany będzie nowy duży spektakl dla dzieci, premiera być może będzie pokazana na Scenie Letniej w Orłowie.

Przypomnijmy, że w Centrum Kultury w Gdyni od lat działa z powodzeniem Scena 138, prowadzona przez Tomasza Podsiadłego.

- Między nami nie będzie żadnej rywalizacji. Z Tomkiem prywatnie się lubimy, poza tym jego teatr jest bardziej poetycki i zaangażowany, a nasz będzie po prostu komediowy. Często słychać hasło, że ktoś komuś w teatrze odbiera widownię. Nie zgadzam się z takim sposobem myślenia. Jak idziemy do galerii handlowej to nie narzekamy: kurczę, tu jest za dużo sklepów. Jeśli sprzedaję bułki, a ktoś inny mleko, to sobie nie wchodzimy w drogę, bo jak ktoś zechce zjeść bułkę to pójdzie do mnie, jak mleko, to gdzie indziej, a jak jedno i drugie to wybierze się i tu, i tam - dodaje Valldal Czarnecki.

Praca z dziećmi i młodzieżą to tylko część aktywności Valldala. Działanie Teatru Komedii Valldal opierać się będzie o współpracę z osobami, z którymi Tomasz Czarnecki realizował dotąd swoje spektakle - z Moniką Wójcik odpowiedzialną za scenografię, z Arturem Guzą przygotowującym muzykę, czy Szymonem Jachimkiem piszącym teksty.

Już 29 listopada odbędzie się premiera spektaklu "Ale Wiocha!", który w skróconej wersji był egzaminem IV roku Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni w 2012 roku. Strach na wróble prowadzi publiczność przez rok obrzędowy i liturgiczny, uwzględniając cztery pory roku. Młodzi komentują piosenkami to, co mówi, i oczywiście kontestują jego słowa. W spektaklu wystąpią tegoroczne absolwentki SWA - Justyna JeleńAgnieszka Brenzak oraz Aleksandra Konior i Oksana Terefenko. Ponadto Mikołaj Ostrowski, Jeremiasz GzylBartłomiej Sudak. W roli Stracha na Wróble zobaczymy Grzegorza Wolfa (aktora Teatru Miejskiego w Gdyni).

- Chcę, by wartością Teatru Komedii Valldal była muzyka - na żywo lub nie, ale muzyka napisana specjalnie dla nas. Zależy mi też na tym, by to były spektakle autorskie, a nie gotowe i popularne komedie, które grano już wielokrotnie - mówi Tomasz Czarnecki. - Ponieważ na razie nie mamy dofinansowania do naszej produkcji i spróbowaliśmy powalczyć o nie na portalu PolakPotrafi. Samo pojawienie się na tym portalu jest dla nas formą reklamy. Mamy nadzieję pozyskać za 4 tys. zł na kostiumy, scenografię i promocję.

Na kolejną produkcję Teatru Komedii Valldal poczekamy prawdopodobnie do jesieni, gdy Tomasz Valldal Czarnecki wystawi "Płaszcz" Mikołaja Gogola w Centrum Kultury w Gdyni. Czarnecki chciałby również wystawić adaptację książki norweskiego pisarza Jo Nesbø "Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek".

- Lubię teatr zrozumiały, czytelny, lekki, ale nie głupi i pusty. Chcę by teatr albo wzruszył, albo rozśmieszył. Nie jest to poziom intelektualnej "rozkminy". Lubię jak widzowie w teatrze okazują emocje - śmieją się albo płaczą. Postaramy się o to pierwsze - kończy Tomasz Valldal Czarnecki.

Spektakle

8.3
53 oceny

Mała Syrenka

teatr dla dzieci, spektakl muzyczny
8.7
19 ocen

Ale Wiocha!

spektakl muzyczny

Miejsca

Opinie (9) 1 zablokowana

 • Czy Centrum Kultury Gdyni miesci

  sie w Infobosie czy przy Waterfroncie?

  • 11 2

 • powodzenia

  Trzymam kciuki!

  • 18 0

 • Bardzo się ciesze, że takie inicjatywy powstają

  Gdynia ma duży potencjał i wspaniałe zaplecze, pod które nalezy przygotowywać środowisko i miejsca.

  • 14 2

 • Dobra decyzja

  Nie jest ważne miejsce ale LUDZIE, którzy tworzą sztukę, którym się chce w sposób kulturalny i przyjazny pracować z dziećmi i młodzieżą. Bardzo dobry krok. Skoro teatr muzyczny junior nie potrafi zatrzymać aktorów, którzy kształtują i wychowują dzieciaki już kilka ładnych lat jego strata. Wymiernym efektem ich pracy jest duża grupa młodzieży, która w jednej chwili zostawiła ten" nadmuchany balon" i podążyła za swoimi mistrzami. Jeszcze raz gratulacje!

  • 21 0

 • Sukcesów i wytrwania

  Trzymamy kciuki i cieszymy się, że nasze dzieciaki będą miały frajdę.

  • 11 0

 • Kto to finansuje? (3)

  • 5 8

  • Również uważam, że taka informacja (1)

   powinna znaleźć się w artykule.

   • 2 5

   • znając życie

    Znając życie będzie finansowane za pieniądze dzieciaków które będą chciały "podszlifować" swój talent aktorski pod okiem profesjonalisty... tak jak ma to miejsce w tego typu gdyńskich projektach działających nie tylko przy CK ale przy sławnym teatrze muzycznym... Z jednej strony ok chcesz się uczyć to płać, z drugiej szkoda że mniej zamożne osoby nie mają nigdy szans rozwijania swojego talentu. Pamiętajmy, że te młode osoby nie dostają wynagrodzenia za grane spektakle a za bilety płacić trzeba hmm ...

    • 2 5

  • Pozdrawiam

   Opinie takie jak wasze są tak głupie i niezrozumiałe, że nie wiem jak się zabrać do odpisywania. Równie dobrze pod artykułem o dentystach mogę napisać: kto to finansuje? I że szkoda, że mniej zamożne rodziny nie mogą naprawiać sobie zębów. To JEST taki zawód nie po to ktoś uczył się nie wychodząc ze szkoły przez 4 lata, żeby teraz wszystko za darmo robić. Nie wiem czy zdają sobie Państwo sprawę ale uwaga... aktorzy też chcą zjeść, pójść do kina i do dentysty.... pozdrawiam...

   • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Autorzy obrazów holenderskich i flamandzkich XVII w. często inspirowali się pracami wcześniejszych znanych mistrzów, takich jak:

 

Najczęściej czytane