stat
Impreza odwołana

Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych

Tabliczka woskowa z XIV wieku z zapisanym wyrokiem sądowym, album z 1896 roku z gdańskiej Szkoły Wojennej ze zdjęciami kadetów podczas nauki i ćwiczeń, portret Henrietty Baranius, urodzonej w Gdańsku gwiazdy Opery Berlińskiej, której talent podziwiał sam Mozart, czy też menu z hotelu Danziger Hof z 1912 roku. Te i wiele innych eksponatów można podziwiać w PAN Bibliotece Gdańskiej na dorocznej wystawie nowych nabytków Zbiorów Specjalnych.

14 czerwca - 28 sierpnia 2021, godz. 13:00

Wstęp wolny
Zwiedzający zobaczą najcenniejsze i najciekawsze obiekty, które w 2019 roku trafiły do zbiorów jako darowizny od osób prywatnych i instytucji, zostały zakupione w antykwariatach  i na aukcjach, wyszperane na Allegro albo Jarmarku Dominikańskim. Są wśród nich rękopisy, stare druki, grafiki, mapy, pocztówki  i fotografie, exlibrisy i numizmaty oraz dokumenty życia społecznego. Pokażemy dokument z 1640 roku poświadczający wykupienie się z poddaństwa  Mateusza Czapa z Wierzchucina, poddanego klasztoru w Żarnowcu, czy też druk okolicznościowy autorstwa Andrzeja Zbylitowskiego z 1597 roku opisujący podróż Zygmunta III Wazy na ceremonię koronacyjną do Szwecji. Niewątpliwą ciekawostką jest też przyrodnicza mapa Polski przygotowana na Wystawę Światową w Nowym Jorku w 1939 roku. Spośród dokumentów życia społecznego uwagę zwraca przedwojenny katalog z kolekcjonerskimi kartami statków wydawnictwa E. Wedel. Zainteresowaniem cieszyć się będą zapewne fotografie nowoczesnej, modernistycznej zabudowy gdańskich Siedlec, ale także pocztówki przedstawiające osobistości ze świata muzyki i teatru z początku XX wieku. Poza tym warto wymienić kolekcję srebrnych medali autorstwa Sebastiana Mikołajczaka poświęconą 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz pokaźny zbiór ekslibrisów nadesłanych na Międzynarodowy Konkurs na Ekslibris i Małą Formę Graficzną.

Na otwarcie wystawy zapraszamy 4 lutego 2020 (wtorek) o godz. 13.00 do budynku historycznego Biblioteki przy ul. Wałowej 15. Ekspozycja będzie czynna do 16 marca 2020 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt do koordynatora wystawy:
s.sychta@bgpan.gda.pl 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Autorką cyklu o "Kici Koci" jest?