• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nordic Talking Festival. Poznawaj Skandynawię za darmo

Joanna Skutkiewicz
29 maja 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
Nordic Talking Festival po raz drugi przeprowadzany jest w formule online. Nordic Talking Festival po raz drugi przeprowadzany jest w formule online.

Trwa Nordic Talking Festival organizowany m.in. przez Nadbałtyckie Centrum Kultury. Przez dwa dni - 29 i 30 maja - można całkiem za darmo i bez wychodzenia z domu uczestniczyć w wydarzeniach traktujących bardzo szeroko o krajach nordyckich.Wygląda na to, że pandemia na dobre zmieniła sposób organizacji wydarzeń. Nie trzeba już rezerwować całego weekendu na to, żeby spędzić go na festiwalu odbywającym się w fizycznej lokalizacji. Czy to dobrze? Cóż, z pewnością nie ma to jak spotkanie w cztery oczy, ale dobrze zorganizowane wydarzenie online może też być niezwykle interesujące.

Wysokiej jakości transmisja wideo i sprawna organizacja pozwala łatwo zebrać uczestników nie tylko z całej Polski, lecz także z całego świata, tak jak ma to miejsce w trakcie dwudniowego Nordic Talking Festivalu. Co ciekawe, jako że zeszłoroczna edycja również odbyła się w formule online, można wciąż obejrzeć jej transmisję.

Skandynawskie podejście do zdrowia psychicznegoChoć główna część festiwalu odbywa się w weekend 29-30 maja, pierwsze wydarzenia odbywały się również w dni powszednie. W warsztatach języków: duńskiego, norweskiego, fińskiego i szwedzkiego od podstaw mógł uczestniczyć każdy chętny, podobnie jak w kawiarenkach językowych dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników, którzy chcieli porozmawiać w obcym języku.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji stał się dobrostan psychiczny - kwestia wciąż zaniedbywana, która w czasie pandemii koronawirusa stała się tematem wprost palącym.

- Kraje nordyckie od wielu lat zajmują najwyższe miejsca w światowych rankingach badających poziom szczęścia i zadowolenia ich mieszkańców - informują organizatorzy. - Czerpiąc z tego dorobku, tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest zdrowie psychiczne oraz nordyckie sposoby na wzmacnianie dobrego samopoczucia oraz ogólnego dobrostanu.

O filozofii hygge i fenomenie fińskich saunDużym atutem festiwalu jest szeroki zakres tematów poruszanych podczas spotkań. Podobnie jak podróżujemy po to, aby poznawać świat i zwyczaje innych ludzi, tak w czasach ograniczonych możliwości podróżowania możemy poszerzać swoje horyzonty nie wychodząc z domu. Pierwszego dnia festiwalu, w sobotę 29 maja, odbyły się m.in:

Rozmowa polsko-norwesko-duńska na temat budowania relacji wokół wspólnego spożywania posiłków, w której wzięli udział Kinga Eysturland, Natalia Długosz i Steffen Eriksen. Porównano podejścia trzech krajów do biesiadowania i omówiono zastosowanie podejścia 'hygge', które w ostatnich czasach bije rekordy popularności. Jak słusznie stwierdził Eriksen, słowo hygge pochodzi z Danii, ale jest uniwersalne i w kontekście kulinarnym traktuje przede wszystkim o relacjach międzyludzkich. Nie da się mieć 'hygge' samemu!

O dobrodziejstwach fińskiej sauny opowiedziała Aleksandra Michta-Juntunen. Nie każdy pewnie wie, że "sauna" to pewnie jedyne fińskie słowo, które jest używane na całym świecie - zwłaszcza że fiński jest kompletnie niepodobny do innych języków. W Finlandii jest około 5 mln ludzi i... 2 mln saun. Dlaczego to tak ważne dla tej kultury? O tym i o innych sprawach wokół wygrzewania się w 90 stopniach Celsjusza można było posłuchać podczas tej prelekcji.

O godzinie 18 rozpoczęła się transmisja spotkania z Marją Kihlström, fińską seksuolożką, na temat kobiecego orgazmu, które w praktyce okazało się spotkaniem poruszającym o wiele więcej kwestii dotyczących seksualności. Sporo uwagi poświęcono także fińskiemu podejściu do dziecięcej seksualności i uczenia najmłodszych "co i jak". Co ciekawe, w języku fińskim jest jeden zaimek, oznaczający zarówno "on", jak i "ona", co również wpływa na postrzeganie wielu kwestii związanych z tożsamością. Jak zwykle okazuje się, że język tworzy rzeczywistość wokół nas.

W niedzielę o tym, że codziennie jest piątekNordic Talking Festival odbywa się przez cały weekend. Nordic Talking Festival odbywa się przez cały weekend.
Drugiego dnia, w niedzielę 30 maja, też czeka nas wiele interesujących rozmów, również skupionych wokół dobrego samopoczucia i dobrostanu psychicznego w wersji nordyckiej. Transmisje rozpoczną się o godz. 11:30 spotkaniem wokół książki "Codziennie jest piątek. Szczęście po nordycku" i potrwają, z jedną godzinną przerwą, aż do 19.

Na szczególną uwagę zasługuje rozmowa zapowiedziana na godz. 16:30. Wiktor Jodłowski będzie rozmawiał z Thomasem Eriksonem, szwedzkim pisarzem i wykładowcą, autorem m.in. jednej z najlepiej sprzedawanych książek non-fiction na świecie: "Otoczeni przez idiotów".

Warsztaty i konkursyMożna także wziąć udział w warsztatach makramy prowadzonych stacjonarnie w Trójmieście. Zajęcia odbędą się 1 i 4 czerwca w ogrodzie Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Organizowanych jest także kilka konkursów, w których można wygrać m.in. książki i vouchery do restauracji.

Wydarzenia

Nordic Talking Festival 2021

wystawa

Miejsca

  • NCK Gdańsk, Korzenna 33/35

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (86)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Wystawa Truso - legenda Bałtyku

10 zł
wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Kulinaria

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakim tytułem zainaugurował swoją działalność Teatr Miejski w Gdyni?

 

Najczęściej czytane