• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Noc Muzeów - Zabytek odNowa (2 opinie)

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacja Polanki zapraszają na wydarzenie Zabytek odNowa. Wstęp do konserwacji zabytków.

Dom Opatów Pelplińskich to jedna z niewielu gdańskich kamienic, które przetrwały wojenne zniszczenia lat 1944-1945. Niedawno fasada XVII-wiecznego budynku poddana została zabiegom konserwatorskim, mającym na celu oczyszczenie i odbudowę zniszczonych elementów. Jakie niespodziewane odkrycia ujrzały światło dzienne podczas prac konserwatorskich? Czy złocenia na dekoracyjnych elementach odzyskały dawny blask i jaki wpływ na ceglane mury ma rosnąca na elewacji zieleń? Wspólnie przyjrzymy się unikatowej kamienicy w całkiem nowej odsłonie.

Dodatkowo zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach konserwatorskich, które wprowadzą nas w tajniki ratowania obiektów drewnianych.

WYKŁADY
Instytut Archeologii UG, sala 30, ul. Bielańska 5

18:00-19:00 Historia (o) konserwacji Domu Opatów Pelplińskich.
Dom Opatów Peplińskich w ciągu czterech wieków swego istnienia przechodził przebudowy, zmieniały się jego funkcje, poddawany był zabiegom konserwatorskim. Jak poprzednie prace konserwatorskie wpłynęły na jego wygląd? Jakie działania przeprowadzono w związku z obecną konserwacją i jakie niespodzianki w związku z nimi odkryto? Dowiemy się tego od Ewy Jachnickiej oraz Dariusza Chmielewskiego, odpowiedzialnych za trwające prace konserwatorskie.

19:00-20:00 Od renesansu do socmodernizmu, czyli dzieje kompleksu budynków przy Bielańskiej w pigułce.
Odważne zestawienie stylów architektonicznych od zewnątrz oraz zaskakujące połączenie budynków wewnątrz tak w skrócie można opisać siedzibę Wydziału Historycznego UG przy Bielańskiej 5. Zanim w murach budynków zagościli naukowcy i studenci, pełniły one funkcje między innymi zajazdu, urzędu oraz siedziby biura projektowego. O historii, architekturze oraz znamienitych twórcach każdej z trzech budowli wykład wygłosi dr hab. Marcin Kaleciński, prof. UG, dydaktyk Instytutu Historii Sztuki.

WARSZTATY
Instytut Archeologii UG, sala 29, ul. Bielańska 5

17:00-20:00 Wstęp do renowacji obiektów drewnianych
Czy warto odnawiać ponad stuletnie okna? Jakimi właściwościami historyczne drewno różni się od tego, które pozyskiwane jest obecnie? Zapraszamy do wysłuchania opowieści o tajnikach konserwacji obiektów drewnianych oraz spróbowania swoich sił podczas zajęć praktycznych. Będziemy pracować na historycznych drewnianych skrzydłach okiennych, a przez kolejne etapy procesu poprowadzą nas Dorota Szymańska oraz Waldemar Tomaszewski, praktycy konserwacji z wieloletnim doświadczeniem.

Do wyboru jest udział w jednym z trzech godzinnych bloków warsztatowych.
Warsztaty przeznaczone dla osób pełnoletnich.
Ilość miejsc ograniczona, zapisy przez formularz: https://forms.gle/qsj7MBEKvmGLCfxW9

Opinie (2)

 • Super pomysł

  już dawno ktoś powinien zrobić podobne wydarzenie. Na pewno przyjdę z rodzinką.

  • 1 0

 • Warsztaty

  Udało mi się zapisać na bezpłatne warsztaty. Zazwyczaj takie spotkania są płatne.
  Więc duży plus! Dobrze, że od kilku lat są organizowane takie aktywności. Ile można stać w kilometrowych kolejkach do muzeów....

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Ile rejsów odbył w swojej "karierze" parowiec Sołdek?