stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Niemen Inaczej (2 opinie)

Konkurs zakończył się Sprawdź zwycięzców

Wiosenne koncerty trasy "Niemen inaczej" przyciągnęły wielotysięczną widownię w Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Lublinie, Łodzi, Gdyni, Szczecinie i Wrocławiu. Na specjalnie na życzenie widzów artyści wystąpią raz jeszcze! Już 9 października, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, będzie okazja by posłuchać nieśmiertelnych piosenek Czesława Niemena.

Skład artystyczny:
Natalia Niemen
Janusz Radek
Kwartet Rampa
oraz gość specjalny: Grażyna Łobaszewska i Michał Szpak

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Rok 80. lecia urodzin Czesława Niemena wciąż świętujemy z jego piosenkami.

Wiosną w niemal 20 koncertach trasy "Niemen inaczej" uczestniczyło ponad 20 tysięcy widzów. To sukces, który pokazuje jak ważną postacią dla polskiej piosenki był Czesław Niemen. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom słuchaczy, już 31 sierpnia podczas koncertu specjalnego "Niemen inaczej", będzie można jeszcze raz spotkać się z wyjątkową muzyką artysty. Wydarzenie odbędzie się w Operze Leśnej w Sopocie - miejscu niezwykle ważnym również samego Czesława Niemena. To właśnie tu 20 sierpnia 1967 roku odbył się pamiętny występ artysty z piosenką "Dziwny jest ten świat", która okazała się przełomowa w jego karierze. Czesław Niemen wykonał ją wówczas z zespołem Akwarele. Artysta wracał później wielokrotnie do Opery Leśnej, jak choćby w 1990 roku, kiedy dał solowy koncert z okazji 10. lecia "Solidarności".

31 sierpnia podczas koncertu specjalnego "Niemen inaczej" ponownie na scenie swoimi interpretacjami piosenek Czesława Niemena podzielną się z widzami cenieni wokaliści: Natalia Niemen, Kuba Badach, i Janusz Radek. Solistom na multimedialnej scenie towarzyszył będzie 11-osobowy zespół uznanych muzyków sesyjnych oraz Kwartet RAMPA. Gościem specjalnym koncertu będzie Grażyna Łobaszewska, której sercu bliska jest twórczość Czesława Niemena.

Podczas koncertu usłyszymy m.in. "Pod Papugami", "Sen o Warszawie", "Jednego serca", "Wspomnienie", "Bema pamięci żałobny rapsod", "Czy mnie jeszcze pamiętasz", a także utwory z późnego okresu twórczości mistrza. W niezwykłym finale koncertu zabrzmi duet Czesława Niemena i jego córki Natalii Niemen w najważniejszym protest songu w historii polskiej muzyki rozrywkowej "Dziwny jest ten świat".

Koncert "Niemen inaczej" to niepowtarzalna szansa, by usłyszeć ponadczasowe piosenki Czesława Niemena w nowym, intrygującym brzmieniu i aranżacjach.

---
Natalia Niemen to wokalistka, altowiolistka, autorka muzyki i tekstów, a także artystka sztuk plastycznych, w której dziedzinie jest samoukiem. Od wczesnego dzieciństwa nasiąkała muzyką i sztuką. Od 22 lat na scenie, współpracowała m.in. z Natalia Kukulską, chórami Trzecia Godzina Dnia i Gospel Joy, zespołami New Life'm i Piotr Baron Quintet, swoim mężem Mate.O, czy Markiem Bałatą, Jorgosem Skoliasem, Mają Kleszcz, Anią Rusowicz. Lista projektów, w których Natalia brała udział jest długa i zróżnicowana.

Od sześciu lat zajmuje się twórczością autorską (m. in. koncerty z cyklu "Natalia Niemen Kameralna") oraz propagowaniem mało znanej i niedocenionej twórczości muzyczno - poetyckiej swojego taty, Czesława Niemena (koncerty "Niemen mniej znany", których zwieńczeniem była najnowsza płyta artystki o tym samym tytule, Luty 2017). Jesienią 2016 wydana została w formie wywiadu - rzeki książka "Niebo będzie później", która jest zapisem rozmów Szymona Babuchowskiego z Natalią.

Obecnie artystka realizuje m.in., wraz z grającym na harfie celtyckiej Michałem Zatorem projekt "Improwizacje". Mimo, że określa siebie głównie jako boginię domowego ogniska, pomału pracuje nad własnymi kompozycjami i tekstami, które planuje wydać w formie autorskiej płyty.

Grażyna Łobaszewska. Niewielu jest artystów, którzy bez obaw mogą porwać się na interpretację twórczości Czesława Niemena. Do tego potrzeba nie tylko doskonałych warunków wokalnych, ale także odpowiedniej wrażliwości. To, że tę ostatnią ma Grażyna Łobaszewska, dostrzegł już Czesław Niemen, który niejako upoważnił ją do czerpania ze swojego artystycznego dorobku. O tym, że dysponuje wybitnym głosem, nikogo kto słyszał jej śpiew, nie trzeba chyba przekonywać. Interpretacje utworów Czesława Niemena wykonaniu Grażyny Łobaszewskiej to spotkanie przeszłości ze współczesnością, które oddaje ducha i przesłanie płynące z piosenek legendy polskiej piosenki.

Janusz Radek jest artystą, któremu niewątpliwie nie można odmówić ani wyjątkowego głosu, ani też pracowitości. Od lat zaskakuje swoich odbiorców muzycznymi kierunkami, które obiera w swojej artystycznej podróży. Podążając za jego muzyką można odwiedzić najmroczniejsze rejony ("Królowa Nocy"), przeprawić się przez oceany tradycji ("Serwus Madonna"), przespacerować się zatłoczonymi ulicami anonimowych miast ("Popołudniowe przejażdżki"), aby w końcu sięgnąć szczytu najpiękniejszych uczuć ("Kim ty jesteś dla mnie").

Muzyczna droga Janusza Radka ujmuje świadomością, która towarzyszy Artyście na każdym etapie podróży. Odbiorcy nigdy nie wiedzą, w którą stronę zaprowadzi ich kolejny koncert i jakie kraje odkryje przed nimi następny album Janusza. Mogą być jednak pewni jednego - do ich podróży nie wkradnie się monotonia.

---
Kierownictwo i aranżacje muzyczne: Hadrian Filip Tabęcki
Aranżacje wokalne: Włodzimierz Szomański
Scenariusz i reżyseria: Marcin Kołaczkowski

Organizator i producent: Music Company i Sztukoteka

Przeczytaj także

Opinie (2) 1 zablokowana

  • gratuluje plakatu, gorzej się nie dało

    • 1 1

  • Niemen inaczej

    Niemena będziemy kochać zawsze i w pełni rozumiem dlaczego gościem specjalnym będzie Michał Szpak. Tylko on jest Godzien tego ,aby śpiewać zarówno ten genialny protest song - znakomitą kompozycję Czesława Niemena i jeden z najwspanialszych utworów w historii muzyki ,nie tylko rozrywkowej ,w Polsce jak i wszelkie inne utwory śpiewane Onegdaj przez Czesława Niemena.Michał Szpak w pełni oddał ducha tego utworu, wszyscy inni, którzy go śpiewali niestety nie w 100% oddali istotę tego utworu .

    • 4 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?