• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Niecodzienna lekcja historii w bokserskim ringu

Łukasz Stafiej
24 maja 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
Inscenizacja walki bokserskiej promowana jest m.in. zdjęciem obozowego pasiaka i munduru esesmańskiego. Zawodnicy w tych strojach na ringu oczywiście nie wystąpią. Inscenizacja walki bokserskiej promowana jest m.in. zdjęciem obozowego pasiaka i munduru esesmańskiego. Zawodnicy w tych strojach na ringu oczywiście nie wystąpią.

Więzień z Auschwitz i obozowy kapo zmierzą się na ringu bokserskim podczas inscenizacji, która w sobotę wieczorem odbędzie się w klubie bokserskim Ring3City zobacz na mapie Gdańska na terenie dawnej stoczni. To jedno z wydarzeń imprezy przypominającej postać przedwojennego wicemistrza Polski w boksie Tadeusza Pietrzykowskiego, którą organizuje Muzeum II Wojny Światowej.



Inscenizacji walki bokserskiej więźnia i kapo z Auschwitz jest:

Tadeusz Pietrzykowski to postać znana prawdopodobnie wyłącznie największym fanom historii i sportu. "Teddy" - bo taki miał pseudonim - zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny bokserski wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu walk, które odbyły się w obozie Auschwitz, gdzie był więziony. Jedną z walk, którą nota bene wygrał, był pojedynek z Niemcem Walterem Duningiem, pełniącym funkcję obozowego kapo.

Jak mówi Aleksander Masłowski, historyk i rzecznik Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, które jest organizatorem imprezy upamiętniającej postać Pietrzykowskiego, walki bokserskie organizowane przez esesmanów w obozach koncentracyjnych nie były rzadkością. Dlatego jednym z elementów wydarzenia będzie inscenizacja tego bokserskiego meczu.

- Więźniowie oczywiście nie mieli prawa odmówić, a często stawali do walki w bardzo złym stanie fizycznych, wycieńczeni nieludzkimi warunkami obozowymi, pracą i głodem - tłumaczy Masłowski. - Zdarzało się jednak - tak jak w starciu Pietrzykowskiego z Duningiem - że ofiara wygrywała z katem. Organizujemy tę inscenizację, aby pokazać, że silna wola i sportowy duch potrafiły triumfować nawet w tak potwornych sytuacjach oraz przypomnieć bohaterstwo Pietrzykowskiego w tej nierównej walce.
Tadeusz Pietrzykowski zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu bokserskich pojedynków w obozie Auschwitz. Tadeusz Pietrzykowski zapisał się w historii nie tylko jako przedwojenny wicemistrz Polski i mistrz Warszawy w wadze koguciej, ale przede wszystkim jako uczestnik wielu bokserskich pojedynków w obozie Auschwitz.
Inscenizacja przedstawiająca mecz bokserski z Auschwitz pt. "Walcz albo umieraj" odbędzie się w sobotę o godz. 19 w klubie bokserskim Ring3City. Spektakl jest tylko na zaproszenia (które są już niedostępne) i będzie składał się nie tylko z walki, ale również kilku scen towarzyszących, pokazujących otoczkę całego wydarzenia.

Na profilu facebookowym Ring3City promuje je zdjęciem obozowego pasiaka i esesmańskiego munduru, co już zdążyło wywołać kontrowersje wśród części komentujących.

Masłowski tłumaczy: - W trakcie walki uczestnicy nie będą oczywiście ubrani, ani w pasiak, ani w mundur. Te stroje to symbole tej chorej rozrywki, w której esesmani zmuszali więźniów do walk. Spektakl skupi się na walce, w której kapo został pokonany przez Pietrzykowskiego, ale ma też za zadanie szerzej pokazać triumf ofiary nad oprawcą, czyli esesmanami organizującymi te pojedynki.
W ramach imprezy upamiętniającej polskiego boksera odbędzie się także kilka innych wydarzeń. W piątek o godz. 12 na poziomie -3 w Muzeum II Wojny Światowej zobacz na mapie Gdańska otwarta zostanie wystawa pt. "Bokserzy w piekle obozów", poświęconej bokserom z obozów koncentracyjnych. Natomiast w piątek o godz. 15 w kinie muzealnym będzie można obejrzeć film z 1962 roku pt. "Bokser i śmierć" w reżyserii Petera Solana, który będzie poprzedzony rozmową z udziałem dr. Karola Nawrockiego, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, filmoznawcy prof. Krzysztofa Kornackiego oraz Marcina Marczaka, zawodowego boksera, właściciela Ring3City. Wstęp na oba wydarzenia jest wolny.

Wydarzenia

Wydarzenie upamiętniające Teddy - Bokser z Auschwitz (1 opinia)

(1 opinia)
projekcje filmowe, wykład / prezentacja, wystawa

Miejsca

Miejsca

Opinie (61) 8 zablokowanych

  • Kolejna beznadziejna lekcja historii według Nawrockiego - jak Panu nie wstyd łączyć smierć w obliczu wojny z ringiem bokserskim do którego ludzie wychodzą żeby leczyć własne ego ! Mierny ale wierny - fuuuuu

    • 11 1

  • Była też historia innego boksera z Grecji, który też walczył w Auschwitz

    Film z Willemem Defoe. Nie pamiętam niestety tytułu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Etruski lew wykonany z bursztynu jest jednym z cenniejszych eksponatów muzeum...?

 

Najczęściej czytane