• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Nie-Boska komedia (44 opinie)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 301-13-28
wystawia:
Teatr Wybrzeże
czas trwania:
1 godz. 50 min. (bez przerw)
data premiery:
13 listopada 2011
8.5
117 ocen

Uwaga! spektakl zawiera kontrowersyjne treści lub/i słowa niecenzuralne

Odważnie, niebanalnie, oryginalnie - można prześcigać się w epitetach, jakimi można obdarzyć ten spektakl. Bardzo ciekawa interpretacja "Nie-Boskiej komedii" Krasińskiego przeczytana przez reżysera Adama Nalepę przez pryzmat polskiej historii i podana w rozmaitych konwencjach, m.in. kina niemego, rock-opery, tańca współczesnego. Polecamy!!!
Nie-Boska komedia
Zygmunt Krasiński

Wspaniała, poetycka "Nie-Boska komedia" jest jednym z najważniejszych polskich tekstów dramatycznych. Nazywa się też ją jednak "skrzywionym arcydziełem". Jej główny temat - walka o konserwatywne, szlacheckie wartości, próba obrony starego porządku - wydaje się dziś zupełnie anachroniczny, albo nawet w ogóle nieaktualny. Jak dzisiaj czytać zawarte w niej wątki antysemickie? Dlatego Teatr Wybrzeże prezentuje nową, radykalną, wzbogaconą o inne teksty Krasińskiego adaptację "Nie-Boska Komedia". Sprawdźmy jak reżyser z niemieckim paszportem czyta dziś polską klasykę!

Adam Nalepa o sztuce: "Hrabia Napoleon Stanisław Adam Ludwig Zygmunt Krasiński napisał swoją NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ w roku 1833, dwa lata po wybuchu Powstania Listopadowego, w którym sam nie brał udziału. Przed aktywnym dołączeniem się do walk powstrzymywał go z jednej strony autorytet ojca, pro-carskiego generała, z drugiej wizja Powstania Listopadowego jako krwawej rewolucji społecznej, która miałaby za cel wymordowanie arystokracji. Z tej perspektywy NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ można odczytać jako próbę auto-rehabilitacji autora post factum i zbiór (silnie przerysowanych) argumentów, usprawiedliwiających własną pasywną i przez to poniekąd anty-polską postawę, którą mu zarzucono.

Hrabia Henryk, jako alter ego Krasińskiego - poeta i szlachcic - walczy w NIE-BOSKIEJ KOMEDII o zachowanie 'prastarych tradycji' i 'naturalnego porządku świata' w obliczu zrywu pospólstwa - u wieszcza ekstremalnie brutalnych, bezmyślnych mas, które pod hasłami 'równość' i 'jedność' ukrywają jedynie destruktywne popędy i pragnienie obalenia wszystkich moralnych wartości. Czyli: Hrabia Henryk - świetlisty bohater, którego sztandarem jest 'Honor', 'Bóg' i 'Ojczyzna' i jego przeciwnik Pankracy, przywódca rewolucjonistów i 'nowych elit' jako czarny charakter. To oczywiście bardzo wielkie uproszczenie wypowiedzi dramatu, bo mamy tu i miotanie się naszego romantycznego protagonisty, i zdradę małżeńską (prawie) i kwestię prawdziwej poezji i antysemickie chóry Przechrztów i samobójczą śmierć, i końcową apoteozę w kiczowato różowych chmurach, nie mówiąc o braku ciągłości akcji i fragmentarycznej formie utworu.

I mamy, 180 lat po powstaniu dramatu, nową, dzisiejszą definicję 'naturalnego porządku świata', która zmienia większość parametrów dramatu: nieodwołalne przemijanie starego i wypieranie wszystkiego, co wczorajsze przez nowe dziś i jeszcze nowsze jutro. Tym samym Henryk nagle przestaje być naszym bohaterem, bo interpretujemy jego postawę jako absurdalne próby zachowania przestarzałych, zakurzonych, pustych i od początku skazanych na zapomnienie konserwatywnych haseł, podczas kiedy Pankracy jest nam o wiele bliższy jako obrońca rozwojowego myślenia i zwolennik ewolucji. Nietrudno byłoby dzisiaj, wystawiając NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ, uciec się do prześmiewczego jej potraktowania - bohater, który jest anty-bohaterem, anty-bohater, z którym się identyfikujemy, walka, która jest bezsensowna, finał, zalatujący nieznośnym kiczem. Ale czy taka prosta dekonstrukcja byłaby wyzwaniem? 180 lat od powstania dramatu same zdekonstruowały NIE-BOSKĄ KOMEDIĘ, czas obrócił większość jej wypowiedzi o 180 stopni, nadając im diametralnie przeciwne znaczenie.

Czy nie byłoby ciekawiej przyjąć zatem postawę obrońcy dramatu, doszukać się w Henryku pozytywnych cech, przywrócić dziełu pierwotny zamysł i przede wszystkim zadać sobie rzetelne pytanie, co i jak opowiedziałby nam Krasiński dziś. "Do błędów, nagromadzonych przez przodków, dodali to, czego nie znali ich przodkowie - wahanie się i bojaźń - i stało się zatem, że zniknęli z powierzchni ziemi i wielkie milczenie jest po nich". Tak brzmi cytat poprzedzający pierwszą część NIE-BOSKIEJ KOMEDII. Trzeba być głuchym, by nie dosłyszeć, jak bardzo jest to o nas."

Adaptacja: Adam Nalepa, Jakub Roszkowski
Reżyseria: Adam Nalepa
Dramaturgia: Jakub Roszkowski
Scenografia: Maciej Chojnacki
Muzyka: Marcin Mirowski
Projekcje: Michał Trojanowski

Obsada:
Justyna Bartoszewicz (Maria), Magdalena Boć (Muza), Monika Chomicka-Szymaniak (Chór), Łukasz Konopka (Chór), Michał Kowalski (Pankracy), Jacek Labijak (Chór), Krystyna Łubieńska (Chór), Krzysztof Matuszewski (Chór), Cezary Rybiński (Leonard), Marek Tynda (Henryk), Wojciech Jaworski (Chór), Mikołaj Koźmiański (Orcio)

oraz
Dzikistyl company: Paulina Figińska, Wioleta Fiuk, Patryk Faraon Gacki, Kamil Prezes Kowalski, Angelika Paradowska, Mikołaj Wieczór.

-----

Adam Nalepa - reżyser. Pochodzi z Chorzowa, ale prawie całe życie spędził w Niemczech. W Darmstadt ukończył studia w klasie fortepianu, we Frankfurcie studiował medycynę. Jest absolwentem Teatrologii, Filmografii i Historii Starożytnej Uniwersytetu Ruhry w Bochum. Podczas studiów pracował jako felietonista i krytyk teatralny, w latach 2002-2005 piastował etat asystenta reżysera w Düsseldorfer Schauspielhaus, gdzie współpracował m. inn. z Jürgenem Goschem, Karin Henkel, Michaelem Simonem, a także z Januszem Wiśniewskim, Mikołajem Grabowskim i Janem Klatą. W Düsseldorfie debiutował także jako reżyser własną adaptacją KOMEDIANTA Thomasa Bernharda. W 2007 roku otrzymał propozycję inscenizacji światowej prapremiery BLASZANEGO BĘBENKA z okazji obchodów 80-tych urodzin Güntera Grassa w Teatrze Wybrzeże, za którą otrzymał m. in. Honorową Nagrodę Marszałka Województwa Pomorskiego za Spektakl Roku oraz nagrodę Teatralną Miasta Gdańsk i która została także zaproszona na Warszawskie Spotkania Teatralne. W 2009 ponownie pracował w Gdańsku, tym razem przy głośnej polskiej prapremierze KAMIENIA Mariusa von Mayenburga. Ostatnio wyreżyserował w warszawskim Laboratorium Dramatu prapremierę dramatu SEX MACHINE Tomasza Mana, a w Sopocie dla Fundacji Teatru BOTO, którego jest dyrektorem artystycznym, prapremierę sztuki Jakuba Roszkowskiego ZIELONY MĘŻCZYZNA.

Jakub Roszkowski (ur. 1984) - dramaturg, dramatopisarz, autor adaptacji, tłumaczeń i opracowań scenicznych tekstów. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Stypendysta Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 2007 roku dramaturg Państwowego Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie współtworzył takie spektakle jak BLASZANY BĘBENEK, KAMIEŃ, SŁODKI PTAK MŁODOŚCI, ZWODNICA czy ZMIERZCH BOGÓW. Współpracuje z takimi reżyserami jak Grzegorz Wiśniewski, Adam Nalepa, Kuba Kowalski czy Jacek Jabrzyk. Jego dramat MORZE OTWARTE dostał się w 2009 roku do finału Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, a w roku 2010 do finału Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Został on wystawiony przez Marka Pasiecznego na deskach Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Recenzja Trojmiasto.pl

Przeczytaj także

Opinie (44) 2 zablokowane

 • (opinia sprzed 10 lat)

  dziwnie?....od wielu lat sama chodzę i nie narzekam...

  • 0 0

 • Polecam (opinia sprzed 10 lat)

  Jeden z lepszych aktualnie wystawianych spektakli Teatru Wybrzeże. Zdecydowanie polecam.

  • 0 0

 • (5) (opinia sprzed 12 lat)

  kto ze mna pojdzie?

  • 27 3

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • zagadka (opinia sprzed 11 lat)

   sporo sie spoznilem :/

   • 0 0

  • dwa bilety (opinia sprzed 11 lat)

   Witam ,czy ktoś chciałby odsprzedać dwa bileciki na najbliższy czwartek?Właśnie dzwoniłem do kas i miejsc brak a tak długo się szykowałem na komedię.

   • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • (opinia sprzed 11 lat)

   ja :)

   • 0 0

 • "Nie BOSKA"? (opinia sprzed 11 lat)

  Teraz robi się Teatr dla społeczeństwa konsumpcyjnego. A więc widz jest w centrum, widzi teatralne "bebechy", podziwia zręczność młodych tancerzy, rozpoznaje nasze symbole z najnowszej historii. Na koniec- spotkanie z reżyserem. W spektaklu bierze udział trzecie pokolenie gdańskich aktorów-Pani Michalska. Podsumowując: dobra robota całego zespołu. Warto.

  • 2 1

 • wcześniej (opinia sprzed 11 lat)

  my byliśmy 30 min wcześniej, ale wpuszczali dopiero 15 min przed spektaklem i taranowanie. jak to u nas

  • 2 0

 • Ile wcześniej trzeba iść? (1) (opinia sprzed 11 lat)

  Ile wcześniej trzeba się pojawić w teatrze, żeby zająć sensowne miejsca na widowni z nienumerowanymi miejscami?

  • 0 0

  • (opinia sprzed 11 lat)

   Widownia jest otwierana tak około 15 minut przed rozpoczęciem spektaklu, więc należy po prostu około tej godziny pojawić się przed wejściem na widowni, a potem usiąść w dobrym miejscu- polecam te miejsca znajdujące się idealnie naprzeciwko kurtyny.

   • 0 0

 • DZIWNE (opinia sprzed 11 lat)

  Sztuka bardzo trudna.Nie wiadomo o co chodzi.Do kogo jest adresowana?Do wąskiego grona znawcó? Nie polecam.Wątki pomieszane.
  Choć aktorzy wspaniali i super przygotowani.
  Z takim zespołem można zrobić inny fajny spektakl dla ludzi normalnych
  a nie dla znawców za SPATIFU.

  • 5 3

 • Bardzo udany spektakl (opinia sprzed 11 lat)

  Zachęcam naprawdę byliśmy bardzo pozytywnie zaskoczeni interpretacją!
  Warto zobaczyć!

  • 3 1

 • ukłony :) (opinia sprzed 11 lat)

  "Nie-boska komedia" okazała się boska. Szedłem z mieszanymi uczuciami, spodziewając się podobnego "gniota" jak "Pan Tadeusz". A tu zaskoczenie. Przedstawienie wspaniałe. Super aktorzy doskonale przygotowani. Liczę na to, że sobaczę więcej takich sztuk w Teatrze Wybrzeże.

  Z całego serca polecam.

  • 8 0

 • Boska komedia!! (opinia sprzed 11 lat)

  Polecam, polecam i jeszcze raz polecam!!
  Odświeżona, dynamiczna, nietypowa, ze świetną choreografią sceniczną!! Coś wspaniałego!! Oby więcej takich inscenizacji w Teatrze Wybrzeże!! Wspaniała gra aktorska, nieme kino, współczesny taniec, opera, rock... Fantastyczna produkcja!! Chyba nawet najwybredniejszy widz będzie usatysfakcjonowany.
  Do teatru, marsz!!;)

  • 10 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery