• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

13. Narracje: poznaj nieznane oblicze Przeróbki

goch
16 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (33)

Narracje 2021 r. we Wrzeszczu:

Już w ten weekend - 18 i 19 listopada - odbędzie się 13. edycja festiwalu Narracje 2022. Tym razem wszelkiego rodzaju instalacje zostaną przygotowane i pokazane w przestrzeni Przeróbki. Hasło tegorocznego wydarzenia to "Byliśmy, jesteśmy, będziemy". Spacery z przewodnikami będą ruszać co pół godziny spod Punktu Informacyjnego zlokalizowanego przy ul. Siennickiej 10a Mapka.



Festiwale sztuki w Trójmieście



Czy planujesz wybrać się na tegoroczne Narracje?

Narracje są już stałym punktem jesiennej ramówki imprezowej w Trójmieście. Rokrocznie tłumy ludzi przechadzają się kolejnymi dzielnicami Gdańska, które na te dwa dni stają się przestrzenią dla artystycznego manifestu konkretnych kuratorów i wykonawców. No i ta pogoda...

Listopad od zawsze jest jednym z najpaskudniejszych pod kątem aury miesiącem w roku. Nie inaczej jest tym razem. Na szczęście nie będzie takiego dramatu jak podczas poprzedniej edycji, kiedy padało, było zimno, a na domiar złego nadciągnął front z porywistym wiatrem. W weekend ma być pogodnie, ale mroźnie - po raz pierwszy otrzymamy zwiastun zimy. Warto więc ubrać się nieco cieplej niż zwykle.

Mapa tegorocznych Narracji, które odbędą się na Przeróbce. Mapa tegorocznych Narracji, które odbędą się na Przeróbce.
Za tegoroczną odsłonę Narracji pod hasłem "Byliśmy, jesteśmy, będziemy" odpowiadają kuratorki - Emilia Orzechowska i Bogna Świątkowska. Organizatorami natomiast są - tradycyjnie - Instytut Kultury Miejskiej, a także Gdańska Galeria Miejska. Nie zmienia się także idea wydarzenia. To wciąż połączenie odkrywania kolejnych dzielnic Gdańska z serią artystycznych działań oraz interwencji. Dla wielu osób ważną informacją na pewno będzie fakt, że wracają przewodnicy - po pandemicznej przerwie znów można liczyć na ich wsparcie.

Festiwal Narracje - mapa wydarzeń



W programie tegorocznego festiwalu znalazło się także miejsce na aktywności edukacyjne dla rodzin z dziećmi, spacery po dzielnicy prowadzone przez jej mieszkańców oraz wydarzenia muzyczne w klubie festiwalowym Dno, zaaranżowanym przez kolektyw Gnojki, w jednej z hal dawnych Zakładów Naprawy Taboru Kolejowego.

Podczas tegorocznych Narracji będzie można zobaczyć prace oraz instalacje, które stworzyli następujący artyści - Agata Biskup, Paweł Błęcki, Natalia Budnik, Simone De Iacobis, Elżbieta Jabłońska, Krystyna Jędrzejewska-Szmek, Mirek Kaczmarek, Małgorzata Kuciewicz, Robert Kuśmirowski, Diana Lelonek, Piotr Pawlak, Joanna Rajkowska, Alicja Rogalska, Katarzyna Roj, Mikołaj Szpaczyński, Maryna Tomaszewska, Jaśmina Wójcik oraz Paweł Żukowski.

Narracje 2022 odbędą się na Przeróbce. Na zdjęciu organiztorzy 13. edycji wydarzenia podczas wizyty studyjnej. Narracje 2022 odbędą się na Przeróbce. Na zdjęciu organiztorzy 13. edycji wydarzenia podczas wizyty studyjnej.
W tym roku będziemy zwiedzać i poznawać Przeróbkę. To dzielnica bardzo nieoczywista. Wielu kojarzy się jedynie jako miejsce, przez które przejeżdża się w drodze na Stogi albo do Śródmieścia. Jest tu jednak sporo historii do poznania i opowiedzenia. Sama zróżnicowana zabudowa już jest pretekstem do zgłębienia się w historię tej najpierw rolniczej, później robotniczej dzielnicy grodu Neptuna.

13. Narracje - szczegółowy program wydarzenia



Spacery z przewodnikami będą ruszać co pół godziny spod Punktu Informacyjnego zlokalizowanego przy ul. Siennickiej 10a Mapka. Przygotowano także spacery edukacyjne dla dzieci, spacery w języku ukraińskim i angielskim. Na końcu festiwalowej trasy kolektyw Gnojki zaprasza do Klubu Festiwalowego Dno w jednej z hal dawnych Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. Również tam staną food trucki, w których będzie można posilić się po intensywnym zwiedzaniu. Na trasie można zjeść w lokalnej Pizzerii Enigma 22 (ul. Bajki 11b Mapka), która w trakcie imprezy otwarta będzie dłużej.

Organiztorzy 13. edycji Narracji podczas wizyty studyjnej na Przeróbce. Organiztorzy 13. edycji Narracji podczas wizyty studyjnej na Przeróbce.
Organizatorzy zachęcają również do tego, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Biorąc pod uwagę niewielką liczbę dostępnych miejsc parkingowych na terenie dzielnicy, zdecydowanie wygodniej dotrzeć na miejsce transportem publicznym. Na Przeróbkę najłatwiej dostać się tramwajami 8 i 9, wysiadając na przystanku "Przeróbka" Mapka. W trakcie trwania imprezy linia numer 9 będzie kursować częściej na trasie Strzyża-Przeróbka-Strzyża. Po zakończeniu kursowania linii dziennych można skorzystać z nocnej linii N8, która również odjeżdża z przystanku "Przeróbka".
goch

Wydarzenia

13. Narracje | Expo Przeróbka. Byliśmy, jesteśmy, będziemy (11 opinii)

(11 opinii)
performance, festiwal sztuki, pokaz

Miejsca

Zobacz także

Opinie (33) ponad 10 zablokowanych

  • straszna ta dzielnica. (1)

    • 2 15

    • Straszne go sa Szadolki itp

      • 4 0

  • pewnie pogoda już nie ta będzie , ale co tam ja bym sobie darował to.

    • 1 6

  • Ten punkt informacyjny jest w zlym miejscu. Brak dojazdu, brak miejsc parkingowych i ludziom pod oknami

    • 4 4

  • To mega dobry moment

    Aby ludzie, którzy tam kiedyś mieszkali i wyemigrowali do innych dzielnic czy miast, spotkali się po latach... Myślę, że nie zabraknie znajomych twarzy z lat młodości.

    • 1 0

  • Disco powinno być dla mieszkańców z artystami

    A nie denne instalacje małych artystów

    • 1 1

  • Trojmiasto jak w soczewce w

    Nikoś Ruletka życia...książka warta polecenia;)

    • 1 0

  • Grzegorz - uczestnik

    Instalacje są formą aktywności, która mnie frapuje. Zdarzają się instalacje takie z sensem, takie bez sensu, takie, nad którymi autor musiał przysiąść, pokombinować lub solidnie się napracować - i to wywołuje efekt. Szok lub zachwyt. Czasami uznanie za pomysł, czasami za wykonanie. Ale autorzy niektórych instalacji z 13. narracji przeszli samych siebie. Przystanek 4 - przy aptece: donica na zieleńcu. Czy to miał być jakiś żart? Sterta śmieci wrzucona do betonowej donicy. No, uśmiałem się jak norka. Moją wesołość podgrzała ideologia opisująca tę instalację, którą wygłosiła przewodniczka. Wniosek nasunął mi się taki: do każdego absurdu i każdej katastrofy można dokleić jakieś uzasadnienie i gładko brzmiący bełkot. Dokładnie tak było i w tym przypadku. Podobne wrażenia z przystanku 6: kapsuła czasu. Instalacja polega na zebraniu w jednym miejscu jak największej ilości śmieci o rozmiarze nie większym, niż piłeczka pingpongowa. Pozostawienie własnego odpadku - śmiecia w wehikule czasu, daje zaszczyt zostania anonimowym współautorem tej instalacji. A za 1000 lat, kiedy zakopane śmieci zostaną odkopane przez przyszłych mieszkańców Przeróbki, dadzą im wyobrażenie o naszych czasach, zwyczajach i preferencjach. Really??? No rewelacja!!! Co za odkrywczy pomysł!!! Ideolo wpychane w głowy zwiedzających przez przewodniczkę - znowu poszybowało swoim poziomem i wyszukanym przekazem w kosmos. Znowu: nie ma takiego zdarzenia, czy d**ilizmu, którego nie można by uzasadnić. A potem jeszcze tylko wysłuchanie listy wszystkich (na przestrzeni 80 lat) pracowników ZNTK w hali napraw, odczytanej przez instalatorkę, kontemplacja podświetlonej czarnej, tłustej przypalonej szmaty powieszonej na sznurku i stwierdziłem, że mam dość. Bardzo chciałem poznać dzielnicę Gdańska, przez którą przejeżdżam całkiem często. Poznałem wyszukany sposób na wyciągnięcie z kasy miasta hajsu pod pretekstem promowania sztuki. Nie chcę, nie zgadzam się, nie wierzę, nie kupuję. Pierwszy i ostatni raz na narracjach!

    • 4 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Aktorka Dorota Lulka debiutowała w:

 

Najczęściej czytane