• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Muzyka w Zabytkach Starego Gdańska - Polska Filharmonia Bałtycka

Sala Kameralna na Ołowiance w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Koncert kameralny
MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA
Gdańskie Lato Muzyczne 2010

Wystąpi:
Nadia Monczak - skrzypce
Mariusz Monczak - skrzypce
Maria Perucka - skrzypce
Łukasz Perucki - skrzypce
Maciej Zakrzewski - pozytyw

...o historii zabytków starego Gdańska opowiada prof. Jerzy Samp

W programie:
ANTONIO VIVALDI - Koncert h-moll (4 skrzypiec i b.c.)
JOHAN PACHELBEL - Aria Sebaldina z Hexachordum Apollinis (organy solo)
GEORG PHILIPP TELEMANN - Koncert D (4 skrzypiec)
GRAŻYNA BACEWICZ - Kwartet na 4 skrzypiec
WITOLD LUTOSŁWSKI- 4 Melodie Śląskie
CARL PHILIPP EMANUEL BACH -Sonata g-moll Wq70 (organy solo)
ANTONIO VIVALDI -Koncert B-dur (4 skrzypiec i b.c.)

MUZYKA W ZABYTKACH STAREGO GDAŃSKA to cykl 10 koncertów w ramach Gdańskiego Lata Muzycznego w najpiękniejszych zabytkowych wnętrzach Starego Gdańska. Patronat honorowy nad koncertami objął Marszałek Województwa Pomorskiego i Prezydent Miasta Gdańska. Koncerty każdorazowo wzbogacone są słowem o historii historycznego wnętrza. Zapraszamy w dniach od 3 do 14 sierpnia 2010 roku zawsze o 19.00 (z wyłączeniem 8 i 9 sierpnia).

Na wszystkie koncerty - wstęp wolny

---
O artystach:

NADIA MONCZAK
Rozpoczęła grę na skrzypcach w wieku 4 lat u swojego ojca, Mariusza Monczaka. Pobierała lekcje u prof. Eleonory Turowskiej, prof. Marcina Baranowskiego oraz prof. Zachara Brona. Obecnie zaś studiuje na wydziale muzycznym Université de Montréal, w klasie prof. Vladimira Landsmana. Od młodego wieku występuje w koncertach solowych, kameralnych i symfonicznych na dwóch kontynentach, europejskim i amerykańskim. Brała a udział w licznych międzynarodowych festiwalach muzycznych w Polsce, Niemczech i Kanadzie. Występowała jako solistka z Narodową Brandenburską Orkiestrą Symfoniczną, Torunską Orkiestra Symfoniczną oraz Lubuską Symfoniettą. Repertuar jej obejmuje wszystkie epoki muzyczne, od włoskiego baroku do muzyki tango nuevo Astora Piazzolli. Na stale mieszka w Montrealu, gdzie oprócz studiów, zajmuje się organizacją festiwalu muzycznego Vivaldi Plus i Chopin Plus de Montréal. Regularnie wraca do Europy na kursy muzyczne i koncerty.

MARIUSZ MONCZAK
Po wyjeździe na kontynent amerykański studiował w Nowym Jorku i w Montrealu gdzie otrzymał tytuł magistra i doktora w dziedzinie muzyki. Obecnie prowadzi aktywną działalność koncertową. Grał w najbardziej renomowanych salach jak: Avery Fisher Hall Lincoln Center w Nowym Jorku, Place des Arts w Montrealu, Sala Unii w Rotterdamie. Jako solista i kameralista występuje z licznymi orkiestrami między innymi Montreal Chamber Orchestra, Young Virtuosi of Montreal, Nouvelle Ensemble Moderne, Concordia Symphony Orchestra, Brandemburg Symphony Orchestra oraz Zielonogórską, Białostocką i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną. Występuje z wybitnymi muzykami i współpracuje ze współczesnymi kompozytorami jak: Henryk Mikołaj Górecki, Krzysztof Penderecki, Denis Gougeon, Andre Prevosti inni. Dokonał wielu prapremier, większość z nich nagrały kanadyjskie stacje radiowe Radio Canada i CBC 2 w Toronto. Nagrywa dla radia, telewizji oraz na płyty dla SNE, Concordia Records, Castalia i Dux. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali muzycznych w Polsce i Kanadzie: Międzynarodowego Festiwalu Lubuska Camerata, Serenady nad Wartą w Gorzowie, Mozart Plus w Zielonej Górze i Poznaniu, Muzyka u Joannitów w Łagowie, Festiwalu Wielkanocnego im. Karola Szymanowskiego w Montrealu i innych. Podczas trwania Przystanku Woodstock 2005 w Kostrzynie nad Odrą, jego Orkiestra Smyczkowa "Kostrinella" dwukrotnie wystąpiła na dużej scenie, grając Lato z Czterech Pór Roku i "Orawę" Wojciecha Kilara.

MARIA PERUCKA
Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie skrzypiec prof. Henryka. Brała udział w kursach mistrzowskich, występowała w kwartecie smyczkowym na koncertach i kursach muzyki kameralnej (laureat III nagrody - Łódź 1986). Jako solistka występowała z Kaliską Orkiestrą Symfoniczną, w zespole muzyki dawnej Capella grała na stanowisku koncertmistrza, prowadzi ożywioną działalność pedagogiczną w Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gdyni, miedzy innymi z uczniami swojej klasy brała udział w kursie skrzypiec prowadzonym przez Maxima Wengerowa (październik 2009). Koncertuje w wielu miastach w Polsce: Warszawa, Kraków, Szczecin, Lublin, Gdańsk i miastach w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii, Finlandii, Szwecji i Norwegii.

ŁUKASZ PERUCKI
Uczeń Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, w klasie skrzypiec mgr Anny Wolińskiej, odnosi sukcesy na wielu konkursach zarówno jako solista jak i prymariusz kwartetu smyczkowego Gridendo. Jest laureatem kilku konkursów skrzypcowych, m.in. zajął II miejsce na 5. Konkursie Wykonawczym Utworów Witolda Lutosławskiego w Warszawie oraz II miejsce na III Przeglądzie Młodych Talentów w Gdyni. Jest również laureatem konkursu skrzypcowego na Litwie. Od 3 lat jest koncertmistrzem orkiestry Szkoły Muzycznej. Jest również stypendystą Centrum Edukacji Artystycznej. Koncertuje w kraju i za granicą (Włochy, Niemcy, Ukraina).

MACIEJ ZAKRZEWSKI
Urodzony w 1988), student trzeciego roku Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w klasie organów prof. Romana Peruckiego i dr Hanny Dys. W 2007 roku ukończył Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną im. M. Karłowicza w Krakowie, w klasie organów Łukasza Matei. Brał udział w wielu konkursach organowych i kompozytorskich. Jest laureatem I miejsca na VII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka (Gdańsk 2009), oraz IV miejsca na konkursie "Premio Elvira di Renna" w Pontecagnano- Faiano (Włochy 2008). Wraz ze swym zespołem "Concitato" zdobył pierwszą nagrodę na VII Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej (Malbork 2009). Brał udział w kursach mistrzowskich- interpretacji muzyki organowej, prowadzonych m.in. przez M. Hoselbecka, P. van Dijka, O. Latry, H. Deustcha, M. Stohackera, F. Hauka; improwizacji pod kierunkiem P. Pincemailla, T. A. Nowaka oraz w Warsztatach Muzyki Dawnej w Wieliczce (2008). Współpracuje m.in. z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku, szczecińskim chórem Camerata Nova, sopranistką Moniką Cichocką. Prezentuje słynne organy Katedry Oliwskiej, pełni funkcję organisty w gdańskim kościele p. w. św. Barbary. W roku 2009 był nominowany do nagrody miasta Gdańska "Młodzi Twórcy Kultury", a obecnie wyznaczono go jako kandydata do nagrody "Gryfa Pomorskiego" w kategorii "Pomorska Nadzieja Artystyczna". Koncertuje jako solista i kameralista.

Przeczytaj także

Opinie 1 zablokowana

Sprawdź się

Który z czołowych polskich raperów na Fecie w 2009 roku oglądał bajki Teatru Klapa, czyli Koperek i Kminek?