- 1 Dużo muzyki operowej w październiku (3 opinie)
- 2 Te spektakle trzeba zobaczyć (3 opinie)
- 3 Deszczowe otwarcie Kunsztu Wodnego (219 opinii)
- 4 Bardzo atrakcyjny festiwal Organy Plus (19 opinii)
- 5 Filharmonia zaczyna sezon (22 opinie)
- 6 Pełna sala na benefisie prof. Januszajtisa (25 opinii)
Muzyka klasyczna dla każdego. Wracają gdańskie Koncerty Promenadowe
Już w najbliższy piątek 2 czerwca, Filharmonia Bałtycka zakończy sezon artystyczny 2016/2017, inaugurując zarazem kolejną edycję Koncertów Promenadowych. Formuła będzie podobna jak w latach ubiegłych - w sali koncertowej odbędą się koncerty biletowane, a po nich, na scenie plenerowej, zaprezentowane zostaną najpopularniejsze arie operowe, fragmenty lubianych przez słuchaczy utworów symfonicznych oraz muzyka filmowa. Udział w części plenerowej będzie bezpłatny.
Koncerty plenerowe na Ołowiance

Mimo zmiany na stanowisku dyrektora artystycznego orkiestry, z realizacji pomysłu nie zrezygnowano i również w tym roku przygotowane zostaną dla publiczności trzy koncerty promenadowe.
- Myślę, że takie koncerty to doskonała okazja, aby poznać i oswoić się z muzyką klasyczną nawet wówczas, jeśli nigdy nie mieliśmy z nią kontaktu - mówi Massimiliano Caldi, I dyrygent gościnny Orkiestry PFB, autor programu tegorocznych Koncertów Promenadowych. - Wielu ludziom wydaje się, że aby móc słuchać muzyki klasycznej, to należy się na niej znać, że trzeba posiadać odpowiednie wykształcenie czy stosowną wiedzę. Ci wszyscy ludzie są jednak w wielkim błędzie, ponieważ muzyka służy przede wszystkim do tego, aby jej słuchać i żadna wiedza nie jest do tego potrzebna. Koncerty plenerowe dają słuchaczom możliwość oswojenia się z nią, wsłuchania się i zaprzyjaźnienia. Zapewniam, że warto z tej możliwości skorzystać tym bardziej, że udział w części plenerowej jest bezpłatny.
W programie tegorocznych Koncertów Promenadowych znajdą się kompozycje bądź ich fragmenty najbardziej lubiane przez słuchaczy.
- Dyrektor Perucki poprosił mnie, żebym stworzył program, który przypadnie do gustu jak najszerszej publiczności - zdradza Caldi. - Podczas II Koncertu Promenadowego na scenie letniej, dla przykładu, usłyszymy m. in. finał IX symfonii Dworzaka, który choć zachwycał się "Nowym Światem", to jednak dawał wyraz swojej tęsknocie za Europą, I część V symfonii Beethovena ze słynnym motywem losu, przepełnioną miłością do ojczyzny "Wełtawę" Smetany czy motyw "Montecchi i Capuleti" z "Romea i Julii" Prokofiewa, stanowiący odzwierciedlenie wzajemnych, wrogich relacji obu tych rodzin - wyjaśnia.
Zakończenie sezonu artystycznego 2016/17 i zarazem pierwszy z Koncertów Promenadowych, odbędzie się w piątek 2 czerwca o godz. 19. Wieczór otworzy wykonanie ("pod dachem") kantaty "Carmina Burana" Carla Orffa. Orkiestra gospodarzy wystąpi z towarzyszeniem Akademickiego Chóru Uniwersytetu Gdańskiego oraz Chóru Dziecięcego Canzonetta pod dyr. Massimiliana Caldiego. W drugiej, na scenie plenerowej, wysłuchamy kompilacji najpopularniejszych arii operowych. Uwaga: na koncert "pod dachem" wszystkie bilety zostały już sprzedane.
Po III Koncercie Promenadowym, przy dźwiękach orkiestry, nastąpi uroczyste otwarcie pieszej kładki.
Ostatni z tegorocznych "Promsów", który odbędzie się 17 czerwca o godz. 19.30, zostanie poświęcony całkowicie muzyce filmowej. W pierwszej części koncertu Orkiestra PFB pod dyr. Georga Cziczinadze wykona muzykę z filmów "La Strada" oraz "Ojciec chrzestny" autorstwa Nina Roty.
O godz. 21 na scenie letniej rozpocznie się część druga, po której, przy dźwiękach orkiestry, nastąpi oficjalne otwarcie pieszej kładki.
Wydarzenia
Miejsca
Zobacz także
Opinie (18) 1 zablokowana
-
2017-05-31 15:46
super! (2)
a jak jeszcze rodzina Peruckich odczepi się od PFB to w ogóle będzie superowo!
- 22 1
-
2017-05-31 17:28
To ten pan który swego czasu
hojną ręką wydawał pieniądze podatników na np. luksusowe wyposażenie toalet a filharmonii?
- 9 0
-
2017-05-31 23:48
Romek
Wystarczy jak Romek by poleciał
- 9 0
-
2017-05-31 16:22
I super.
Trzymam kciuki za występ chórzystów z OSM Gdańsk.
Powodzenia dzieciaki!- 12 0
-
2017-05-31 17:15
Trzeba rozumieć muzykę klasyczną (3)
trzeba rozumieć każdą muzykę, której się słucha. Nawet disco polo trzeba rozumieć, że jest to prosta muzyka, jak nie prostacka i nie włączać intelektu. Jeśli ktoś nie rozumie tego, czego słucha, może jednak odebrać muzykę na gruncie emocjonalnym lub socjologicznym. Nie mniej ciekawym. I w tym sensie muzyki klasycznej może słuchać każdy.
Pan dyrygent Caldi po prostu dostał za zadanie sprzedaż koncerty muzyki klasycznej, ale odbiorcy nie warto oszukiwać...- 1 7
-
2017-05-31 17:44
Po co rozumieć? (2)
Po co się przygotowywać, nastawiać, stresować wymaganiem żeby odbierać muzykę odpowiednio?
Muzyka ma sprawiać przyjemność.
Gdy słyszysz śpiewającego ptaka i zaczynasz przysłuchiwać się z przyjemnością, to wcale nie dlatego że jest to taki a taki gatunek, że aparat głosowy ma tak a tak zbudowany i śpiewa z takiego a takiego powodu. Słuchasz, bo to piękne.
Dlatego do niczego jest przykład z disco polo. To nie jest kategoria "muzyka". To twór dla ludzi kompletnie pozbawionych podstawowego wyczucia harmonii, rytmu. To gwałci słuch i jest obrazą dla pojęcia "muzyki", a słuchać się nie da, chyba przy całkowitym upośledzeniu.- 8 2
-
2017-05-31 19:25
Owszem, można pozostać ignorantem (1)
to jest indywidualny wybór każdego człowieka. Natomiast rozumienie muzyki nie jest tożsame z podanymi przykładami.
A i śpiew ptaka nie jest muzyką, tylko dźwiękami przyrody, mimo, że może być "muzyką dla uszu".- 1 3
-
2017-06-01 12:37
Możecie nie lubić tego, hejtować to
złościć się i wkurzać, ale taka jest prawda na temat muzyki. Trzeba wiedzieć z czym się to je :)
- 0 1
-
2017-05-31 18:23
Na pierwszym koncercie proponuje zmiane (2)
Arie operowe dac na czesc biletowana, a Carmima Burana Orffa pokazac w czesci ogolnie dostepnej. Szczegolnie ze arie lepiej brzmia w budynku, a Orff w plenerze
- 9 2
-
2017-05-31 19:07
Brawo ty!
- 1 0
-
2017-05-31 23:51
Dlaczego
...nie jest pani dyrektorem artystycznym?
Pomysł super.- 0 0
-
2017-05-31 23:52
promsy?? (1)
To są promsy na miarę naszych możliwości!!
- 7 0
-
2017-06-01 04:32
kompromitacja
Kompromitacją jest używanie nazwy "promsy". To tak jakby do matiza przykleić znaczek bmw M. Nie wiadomo czy śmiać się czy płakać. Kultura muzyczna Gdańska została w imię prywatnych interesów zaorana. Filharmonia organizuje głównie koncerty organowe a w operze żwirek
- 7 0
-
2017-06-01 09:08
Bravo. (1)
Popieram. Powinno być jak najwięcej krótkich koncertów dla zabieganych ludzi w dostępnych miejscach, więcej umiejętnie podanych koncertów dla dzieci.
Tu nie chodzi o czysty egalitaryzm,
to walka o wewnętrzne bogactwo człowieka. Człowiek, stykając się regularnie z dziełem sztuki pielęgnuje refleksyjność myślenia, która jest potrzebna we wszystkim; od podejmowania właściwych wyborów po krytyczną analizę rzeczywistości. Krótko mówiąc, człowiekiem zaznajomionym ze sztuką trudniej manipulować. I to jest wartość podstawowa. Wartość dodatkowa: granie na jakimkolwiek instrumencie, nawet na słabym poziomie podwyższa zdolności analityczne mózgu.- 8 0
-
2017-06-01 09:12
blablabla!
Programistów nam trzeba i basta!! I apartamentowce żeby zmęczony tygodniem skandynawski robotnik mógł godnie przy polskiej wódce wypocząć!!
- 0 1
-
2017-06-03 21:31
PODZIAŁY (1)
Rozbawił mnie fakt, że koncert można podzielić na część płatną i bezpłatną;
a na poważnie,to dodam :czy w Polsce nie wystarczy już podziałów?
Kulturo, ach kulturo!gdzie ciebie szukać?- 1 0
-
2017-06-06 11:18
Błędne informacje
Jak wiadomo ze strony filharmonia.gda.to nie ma części bezpłatnej! bezpłatne są tylko miejsca stojące,albo spacerowe. Jak zwykle w Filharmonii Bałtyckiej i na forum dezinformacja!
Jaki podział nastąpił -przemilczę.
Wybieram się na spacerek z pieskiem! Za darmo!- 0 0
-
2017-06-03 22:59
Niech muzyka przemawia do ludu. I tyle.
- 1 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.