• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Impreza już się odbyła

Muzyka i Słowo na Wielki Piątek (16 opinii)

w każdą sobotę (od 06.07 do 27.07.2024), godz. 12:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Polski Chór Kameralny
Polski Chór Kameralny mat. prasowe

Koncert pt. Muzyka i Słowo na Wielki Piątek.
Wielkopiątkowe czuwanie wokół Grobu Pańskiego w Bazylice Mariackiej wypełnione dawną muzyką włoską i rozważaniami Jego Ekscelencji Ks. Arcybiskupa Tadeusza Gocłowskiego.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wykonawcy:
Polski Chór Kameralny
Jan Łukaszewski - dyrygent
rozważania - Jego Ekscelencja Ks. Arcybiskup Tadeusz Gocłowski

W programie:

Carlo Gesualdo da Venosa (1561-1613) - Responsoria i inne utwory na Wielki Tydzień:
In monte Oliveti
Tristis est amina mea

♦ rozważania ♦

Carlo Gesualdo da Venosa (1561-1613) - Responsoria i inne utwory na Wielki Tydzień:
Vinea mea electa
Animam meam

♦ rozważania ♦

Carlo Gesualdo da Venosa (1561-1613) - Responsoria i inne utwory na Wielki Tydzień:
O vos omnes
Aestimatus sum

♦ rozważania ♦

opr. Marcin Pospieszalski - Dobranoc, Głowo Święta

Carlo Gesualdo da Venosa
(ur. ok. 1561 r. w Neapolu, zmarł w 1613 r. w Gesualdo, prowincji Avellino)
Włoski kompozytor, przyjaciel Tassa - poety, siostrzan Karola Boromeusza, wielkiego męża Kościoła, uznanego potem za świętego; spowinowacony ze znakomitym rodem Estów, książąt Ferrary, a jednocześnie człowiek głęboko nieszczęśliwy, opanowany obsesją cierpienia i śmierci, ulegający pod koniec życia stanom depresyjnym. Wielki samotnik, spędzający wiele czasu w zamku Gesualdo w otoczeniu swych muzyków, pracujący nad nowymi kompozycjami i strzegący ich zazdrośnie przed wszelkimi próbami plagiatu.
Muzyka religijna Gesualda obejmuje dwa tomy motetów (Sacrae cantiones) oraz pełny cykl przeznaczonych do wykonania w Wielkim Tygodniu podczas ciemnej jutrzni 27 responsoriów (Responsoria et alia ad officium Hebdomadae Sanctae spectantia sex vocibus) wraz z Psalmem 50 (Miserere) i kantykiem Zachariasza (Benedictus Dominus, Deus). Responsoria (łac. cantus responsorius - śpiew responsorialny) to nazwa śpiewów kościoła katolickiego, które powstały z różnych form psalmodii responsorialnych. Składają się zazwyczaj z wersetu solowego i chóralnego refrenu, śpiewanych na przemian. Responsoria dzielą się zasadniczo na dwie grupy: melizmatyczne oraz prostsze. Pierwsze śpiewane
są w czasie jutrzni ważniejszych świąt (Wielkanoc, Boże Ciało, Boże Narodzenie), drugie - podczas codziennych godzin kanonicznych. Psalmy to śpiewy pochwalne, przypisywane królowi izraelskiemu Dawidowi. Śpiew psalmowy został przejęty z kultu żydowskiego do chrześcijańskiego, gdzie stanowi podstawę całego officjum, tj. nabożeństw pozamszalnych. Responsoria na Wielki Tydzień Carlo Gesualda znakomicie reprezentują późny styl motetowy końca XVI wieku. Ich polifoniczna kunsztowność i niezwykła ekspresja schromatyzowanego toku muzyki nadają im pełną napięcia dynamiczność.
Opracowanie responsoriów świadczy, że Gesualdo był zainteresowany również możliwościami muzyki o charakterze teatralnym. Wybrał bowiem tekst należący do najbardziej dramatycznych z całej liturgii, który mógł mu dostarczyć sposobności skrajnych rozwiązań.

Marcin Pospieszalski
Basista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Urodził się w 1963 roku w Częstochowie. Pochodzi ze znanej muzycznej rodziny Pospieszalskich. Ukończył studia w zakresie aranżacji i kompozycji na Wydziale Jazzu w Akademii Muzycznej w Katowicach.
Gra w wielu zespołach, komponuje i aranżuje muzykę do filmów fabularnych, spektakli telewizyjnych, teledysków oraz dla wielkich imprez muzycznych i widowisk. Grał i nagrywał z wybitnymi polskimi i amerykańskimi muzykami jazzowymi oraz z zespołami "Tie Break", "Woo-Boo-Doo", "Young Power", "Sojka - Yanina Kompania", "Armia", "2Tm2,3", "Deus Meus", "Arka Noego", a także ze swoimi braćmi (kolędy Pospieszalskich). Odbył trasy koncertowe po Polsce, Belgii, Holandii, Francji, Niemczech, Meksyku.
Jest laureatem Fryderyków za rok 1998, 1999 , 2000 i 2003 w kategorii: "producent muzyczny roku", nagrody za muzykę do filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 1996 roku. Nominowany do nagrody "Totus" w 2004 roku za osiągnięcia w dziedzinie kultury chrześcijańskiej.
Pracował jako kompozytor i aranżer muzyki do wielu polskich filmów. Jest autorem muzyki do filmów fabularnych m.in. "Demony Wojny wg Goi" (reż. Wł. Pasikowski) i "Prawo ojca"(reż. Marek Kondrat). Jest aranżerem muzyki i współproducentem ścieżki dźwiękowej do filmu Waldemara Szarka "Spona".
Jest producentem muzycznym płyt: "Ale jestem" i "Jasnosłyszenie" A. M. Jopek, "Kiedy przyjdzie dzień" Antoniny Krzysztoń, "Nie-cud" i "Trudno nie wierzyć w nic" zespołu "Raz, dwa, trzy ", "Czarno na białym" i "Spoza nas" Mietka Szcześniaka a także dużego projektu orkiestrowego "Live In Holy City" Michała Urbaniaka.
Na rynku tzw. "muzyki chrześcijańskiej" udzielał się jako producent muzyczny płyt zespołu "Deus Meus"(Hej Jezu, Mój Jezus, Jahwe, Pieśni wielkopostne),jako współproducent płyt zespołów "New Life m" i "Arka Noego" ,basista zespołu "2Tm 2,3" a także prowadząc warsztaty dla muzyków z zespołów uwielbienia i warsztaty muzyki liturgicznej. Wraz ze swoimi braćmi - Jankiem , Karolem i Mateuszem - nagrał dwa albumy kolędowe: "Kolędy Pospieszalskich" i "Najcieplejsze święta".

Opinie (16) ponad 50 zablokowanych

  • oczywiscie jak rozrywka.trojmiasto.pl jednak trzeba sprawdzic pisownie na kilka Twoich postow . Wiele z nich to roi sie od problemow ortograficznych i znalezc to bardzo klopotliwe powiedziec rzeczywistosci jednak ja na pewno wroce .

    • 0 0

  • Cognitiv

    Debion-vg

    • 0 0

  • Pozyczka przez internet

    • 0 0

  • Longchamp Le Pliage Bags

    • 0 0

  • Gucci Outlet

    • 0 0

  • cappers access

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Bałtyckie Spotkania Ilustratorów organizowane są przez: