stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Muzeum Osobliwości vol. 7 - wernisaż

Fundacja Sfinks, Klub Sfinks 700, Urząd Miasta Sopotu zapraszają 19 października na wernisaż "Muzeum Osobliwości vol. 7".

lip 7

wtorek, godz. 13:00

Wstęp wolny

3 czerwca - 11 września 2020

Gdańsk, online
Wstęp wolny
Jerzy Bartkowski, Henryk Cześnik / Józef Czerniawski / Wiesław Synakiewicz, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz, Robert Florczak, Maciej Gorczyński, Alicja Gruca, Filip Ignatowicz, Jacek Kornacki, Tomasz Krupiński, Sylwia Makris, Kacper Ołowski, Maciej Salamon, Jacek Staniszewski, Christian Martin Weiss, Małgorzata Żerwe, 0X43

Performans:
Piotr Jahołkowski, Anna Patrini, Krzysztof Leon Dziemaszkiewicz - Teatr Leon

Muzyka:
Beskres DJ Set by KAMP!
Vacos Malcolm LIVE
Fresh
Mendeler / Eliot - PL

Wystawa jest dwudniowa

Wernisaż wystawy 19.10.2019 - sobota godz. 21.00
do godz. 22.00 wstęp wolny, po godz. 22.00 wstęp 20 / 25 zł

Dzień drugi 20.10.2019 - niedziela godz.14.00 - 19.00
Wstęp wolny


MUZEUM OSOBLIWOŚCI VOL. 7

Autorką koncepcji "Muzeum Osobliwości" i kuratorką wszystkich siedmiu edycji jest Alicja Gruca.
Zakochana w Kunst Kamerach wszelkich, z szczególnym uwielbieniem dla tej petersburskiej, postanowiła z właściwą sobie subtelną perwersją wskrzesić ideę na sopockim gruncie. W oparciu o zaprzyjaźnionych ze Sfinksem artystów okraszonych sporadycznym gościem z zewnątrz.

Pierwsze "muzeum" odbyło się w pięknej surowiźnie sfinksowych wnętrz w 1999 roku. Przy kolejnej edycji w 2003 r. nieżyjący niestety już Jerzy Kamrowski - malarz, poeta , krytyk i historyk sztuki napisał:

"Muzeum Osobliwości - prezentacja przygotowana przez artystów związanych z sopockim Sfinksem w pikantnym sosie sfinksowej tradycji, to przedsięwzięcie interesujące wizualnie, zróżnicowane dzięki bogactwu propozycji, zaskakujące poprzez obszar indywidualnych poszukiwań, ukazujące rozmaite postawy artystyczne w niebanalnym kontekście, dowodzące jak bardzo bezprzedmiotowe i... zupełnie bezużyteczne są dzisiaj niegdyś sztandarowe podziały, tradycyjnie przeciwstawne pojęcia sztuki akademickiej i eksperymentalnej, oficjalnej i opozycyjnej, abstrakcyjnej i figuratywnej.
Wszak dzisiejsza sztuka zdobyła to, o czym artyści marzyli od wieków - absolutną, niczym nieograniczoną wolność sposobów wypowiedzi i mediów w tym celu użytych. Dzisiaj, jak się zdaje i jak to potwierdza sfinksowa wystawa, nie liczy się nic, poza osobowością kreatora."
I tak po 16 latach od tekstu Kamrowskiego i 20 od pierwszej edycji "Muzeum" jest i dziś. No może trzon Sfinksowych artystów trochę bardziej pomarszczony.

"Muzeum Osobliwości" to nasze spotkanie w sztuce na które zapraszamy naszych starych wiernych i ciekawskich młodych. Ponad podziałami ideologicznymi, artystycznymi i wiekowymi wytaplajmy się wspólnie w rozkosznym sfinksowym sosie sztuk wizualnych, performatywnych, muzycznych i wszelakich innych..

Robert Florczak

Informacja o biletach

Wernisaż 19.10:
do godz. 22.00 wstęp wolny, po godz. 22.00 wstęp 20 / 25 zł

Wystawa 20.10:
wstęp wolny

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Które miasto było organizatorem głównych europejskich obchodów Europejskiego Dnia Morza w 2011 roku?