• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Muzeum MW chce przyciągnąć więcej zwiedzających

Patryk Szczerba
1 lutego 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jacht Bosman II za kilka tygodni ma zostać usunięty sprzed budynku Muzeum MW. Zastąpi go prawdopodobnie element wyposażenia okrętów. Jacht Bosman II za kilka tygodni ma zostać usunięty sprzed budynku Muzeum MW. Zastąpi go prawdopodobnie element wyposażenia okrętów.

Sprzed siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni zobacz na mapie Gdyni zniknie jacht Bosman II. To początek zmian, które do placówki mają przyciągnąć więcej zwiedzających.



Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia - zmiany



Czy byłeś w nowym budynku Muzeum Marynarki Wojennej?

Siedziba Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni powstawała przez ponad 10 lat. Została otwarta pod koniec listopada, od grudnia można już zwiedzać ekspozycję. W środku, na powierzchni ponad trzech tys. m kw. znajdują się cztery w pełni klimatyzowane kondygnacje wystawowe, kompletnie wyposażona sala audiowizualna, nowoczesna biblioteka oraz wydzielona część kawiarniana.

Nie minęły dwa miesiące od otwarcia, a rada placówki szybko zdecydowała, że potrzebne są zmiany. Wszystko, by przyciągnąć do placówki przed okresem wiosenno-letnim jak najwięcej odwiedzających.

Pierwszą "ofiarą" padł jacht Bosman II wybudowany w 1980 roku, który, jako symboliczny okręt, pojawił się przed budynkiem w sierpniu ubiegłego roku.

- Zdecydowano, że nie jest to eksponat, który przyciąga uwagę odwiedzających i nie jest reprezentatywny dla zbiorów naszego muzeum. W marcu spytamy mieszkańców Gdyni, co mogłoby stanąć przed budynkiem zamiast niego. Prawdopodobnie będzie to armata, kotwica bądź śruba okrętowa. Jacht powędruje na ekspozycję - tłumaczy kmdr por. Andrzej Nowak, dyrektor Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Muzeum Marynarki Wojennej Gdynia - eksponaty



Zmiany mają dotknąć również samej ekspozycji, z której w ostatnim czasie wypożyczone zostały do jednostki w Dęblinie cztery samoloty. Zostaną poddane konserwacji i wrócą do Gdyni za pięć lat. Wcześniej pojawią się tzw. "gniazda tematyczne", a ścieżki zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych, dzięki czemu ekspozycja zostanie uporządkowana.

Wiosną z kolei na piętrze pojawi się kawiarnia. Czy w 121-osobowej sali audytoryjnej swoją siedzibę znajdzie także gdyński Klub Filmowy, który na początku roku zawiesił działalność?

- Jesteśmy otwarci na rozmowy i bardzo chętnie użyczylibyśmy miejsca. Muzeum jest bowiem dla wszystkich gdynian, nie tylko miłośników Marynarki Wojennej - zaznacza Andrzej Nowak.

Na razie nie ma natomiast szans na otwarcie filii muzeum w Babich Dołach, dokąd mogłaby zostać przeniesiona część eksponatów. Okolice lotniska wojskowego i cywilnego to, jak potwierdza dyrektor, dobre miejsce na tego typu obiekt. Nie ma jednak zgody rady muzeum na nową inwestycję.

- W grę wchodzi także Puck. Zdecydowaliśmy, że na razie czekamy, jak zostanie przyjęta nowa siedziba. Aktualnie odwiedza nas dziennie ok. 50 osób, ale liczymy, że wiosną i latem będzie ich więcej. W czasie ferii spodziewamy się prawdziwych tłumów - wyjaśnia Nowak.

Koszt budowy i wyposażenia budynku Muzeum Marynarki Wojennej wyniósł prawie 18 mln zł.

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni.

Miejsca

Opinie (201) 1 zablokowana

  • Muzeum Oręża Marynarki Wojennej

    Od muzeów oczekuje się, by były przekaźnikiem wiedzy świadomości historycznej, pamięci w służbie społeczeństwa i jego rozwoju. Gdynia i dzisiejsze czasy stawiają przed instytucjami takimi jak muzeum MW nowe wyzwania wynikające z postępującej globalizacji i wielokulturowości, ale też odpowiednią edukacje w poszanowaniu uczciwej prawdy.

    Dlatego Panie kmdr por. Andrzeju Nowak, dyrektorze - ja osobiście widzę To Muzeum w wielu wymiarach, oprócz oczywiście tego co już zrobiliście i dalej będziecie robić.

    Poświęcenie dużej części wojskom specjalnym powietrzno-desantowym a zwłaszcza FORMOZIE (od II RP do współczesności)oraz, niezwykle wymownej ekspozycji artefaktów KOP i następców morskich, a nawet na Babich Dołach w filli poświęcić katastrofą wojskowym w tym katastrofie smoleńskiej.

    Następnym wielkim krokiem naprzód byłoby wykorzystanie przez muzeum własnych zbiorów - a sam znam kilka osób. którzy posiadają hobbystyczną wiedzę i ogromne oryginały artefaktów, które na pewno posłużyłyby do promocji i wykorzystywania ich jako źródła dodatkowych dochodów.

    Kolejnym byłoby przygotowanie dobrego kreatywnego portalu i pozyskiwania oraz rozpowszechniania utworów i zbiorów w internecie. Takie multimedia - miejsca poświęcone również wykorzystaniu internetu i technik oraz technologii IT jako narzędzia do promowania własnych zbiorów, ale jednocześnie wskazywano na pewne zagrożenia jakie z sobą niesie(np. porady eksperta - ponieważ mamy wiele podróbek).
    Z aprobatą przyjąłem info, że na miejscu będzie DKF i wykłady wyjaśniające różne akcje MW. Mam też nadzieję, że z czasem przekształci się w specjalistyczny DKFMW wspomagany biblioteką AMW.

    • 3 2

  • a ja jak tylko bede mial okazje to zabiorę żone i znajomych i pójdę (2)

    z ogromną przyjemnością ceny biletów bardzo przystępne a historia MW to tak naprawdę historia całego trójmiasta

    • 4 4

    • moja opinia

      A w skupie złomu kiedyś byłeś?
      No to już wszystko widziałeś.

      • 1 0

    • Historia MW

      w tym muzeum nie dowiesz się niczego o histori MW, w tym muzeum nic nie ma
      Domyslam się, że jesteś związany z tą placówką, stąd ten post różniący się od pozostałych
      Nie chodzi o cene biletów, chodzi o to, że biorąc 10 pln ktoś kpi z odwiedzającego
      Pomyśl, może otworzyc muzeum pt cisza, wiesz wchodzisz do pustego i masz chwile dla siebie

      • 0 0

  • Wyciągają przynajmniej wnioski

    Mam tu dwie refleksje. Pierwsza to, że przy takich kosztach budowy, mamy obecnie tak niską frekwencję. Chyba inne muzea mogą poszczycić się większym zainteresowaniem - zwłaszcza te "nowoczesne", aspirujące do grona bardziej przyjaznych zwiedzajacym. Warto się zastanowić, czy samo usunięcie jachtu coś tu rzeczywiście zmieni.
    Druga refleksja to promyk nadzieji, że coś się może jednak poprawi. W Muzem Gdyni tego nie widzę niestety - tam mimo olbrzymich możliwości poprawienia atrakcyjności ekspozycji i to małym kosztem, ich poziom jest żenująco niski i raczej zwiedza się to muzeum z sympatii do miasta, niż z zainteresowania. Przykładem jest tu np. dział protstów społecznych, które przecież są w jakimś stopniu symbolem Gdyni,a wyeksponowane są bardzo ubogo i mało interesująco.

    • 3 0

  • Ciekawe jakie tłumy będą w ECS i MIIWŚ?

    • 1 2

  • muzeum marynarki czyli nasza współczesna flota

    • 1 1

  • Przecież w tym żalosnym muzeum nic nie ma a ekspozycja przypomina muzea sprzed 50 lat (2)

    a teraz przecież tworzy się supernowoczesne,multimedialne muzea jak w USA czy zachodniej Europie a w Gdyni zacofanie i nuda

    • 3 1

    • zapytajcie poprzedniego dyrektora co kupował od rodziny ryszarda s. i wszystko bedzie jasne dlaczego taka bieda (1)

      albo zapytajcie prokurature

      • 0 0

      • Drogi Panie to staje się nudne. Od tego rodzaju pytań są odpowiednie służby. A tak w ogóle jak Pan jest z muzeum to warto podpowiedzieć dyrektorowi żeby sobie poczytał nie obrażał się i wyciągnął jakieś wnioski. Pozdrawiam

        • 0 0

  • Muzeum MW

    7 stycznia br.czytałem :Wysoki oficer Marynarki Wojennej RP "dorabiał"....-Komandor Ryszard S przed sądem w Poznaniu.Ten sam p.Komandor w Dowództwie nadzoruje Muzeum? dziękuję

    • 3 3

  • Przenieść muzeum na Oksywie

    tam jest dużo ciekawych eksponatów

    • 2 1

  • muzeum + ekspozycja XXI

    połączenie takie powinno przyciągnąć zwiedzających. Ekspozycja na miarę XXI w to mam na myśli taką jaka jest w Muzeum Morskim w Gdańsku. Jeśli w ekspozycji będzie tylko kilka eksponatów to zwiedzających nie będzie. Czasy się zmieniły i trzeba stymulować historię najnowszymi prezentacjami

    • 3 1

  • Kiedy wybudowano ten wielki gmach z przeznaczeniem na muzeum,pomyślałem po co?Przestrzeń proporcjonalnie zbyt duża do tego co tam się mieści,gablotki z muszelkami,kawałkami żółtych papierków i innymi drobnymi gadżetami o tematyce marynistycznej.Przestrzeń muzealna owszem tak,ale nie jako główny punkt programu tego gmachu.

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal literatury, podczas którego przyznawana jest Nagroda Literacka Miasta Gdańska to:

 

Najczęściej czytane