• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Mównica L - komiks kontra świat: Marta Frej, Iskra, Jakub Topor

"ML4 - komiks kontra świat" to czwarta odsłona prezentującego najważniejsze postaci trójmiejskiej literatury (choć w listopadzie będzie jeden wyjątek!) cyklu Mównica L, który w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury odbywa się na nowej scenie przy ul. Długiej 35. Tym razem za Mównicą L staną Marta Frej, Iskra i Jakub Topor. Rozmowę z autorką i autorami poprowadzi Przemysław Zawrotny.

L4 komiks kontra świat to czwarta odsłona prezentującego najważniejsze postaci trójmiejskiej literatury (choć w listopadzie będzie jeden wyjątek!) cyklu Mównica L, który w ramach programu Gdańsk Miasto Literatury odbywa się na nowej scenie przy ul. Długiej 35. Tym razem za Mównicą L staną Marta Frej, Iskra i Jakub Topor. Rozmowę z autorką i autorami poprowadzi Przemysław Zawrotny.

18 listopada 2023 | godz. 19.00 | wstęp wolny | Długa 35

Marta Frej, Iskra, twórca Smutnych historii spisanych na kacu i tanim papierze oraz Jakub Topor, czyli autor takich komiksów jak Nacjolove czy Rodacy to znane postaci ze świata ilustracji i komiksu oraz mediów społecznościowych. Łączy je wyrazisty głos i kreska oraz zaangażowanie rozumiane jako krytyczna, choć i żartobliwa forma komentarza do rzeczywistości, zastanych porządków czy zjawisk społecznych.

Kontestacja rzeczywistości jest wpisana w historię komiksu nieważne, czy mowa o satyrycznych gazetowych paskach, czy o rozbudowanych opowieściach obrazkowych, czy o jakichś innych przejawach tego gatunku artystycznego umożliwiających docieranie do czytelnika z ważnym przekazem. Jednocześnie zaangażowanie społeczne artysty wiąże się z konsekwencjami. Co można wywalczyć za pomocą komiksu? Komu najczęściej się podpada? Na jakie kompromisy można iść, a na jakie nie? Jaki wpływ na twórczość komiksowego artysty zaangażowanego ma polityka rozumiana wąsko i szeroko? To tylko kilka kwestii, nad którymi zastanowimy się wspólnie z naszymi gośćmi.

Marta Frej
Ilustratorka, artystka wizualna, prezeska Fundacji Kulturoholizm. Absolwentka Holistycznej Szkoły Trenerów i Latającego Uniwersytetu Praw Człowieka. Ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Za działalność artystyczną zaangażowaną w obronę równości płci i praw kobiet została wyróżniona nagrodą Okulary Równości 2015, przyznawaną przez Fundację im. I. Jarugi-Nowackiej. Laureatka nagrody O!lśnienia roku 2017 w kategorii: sztuka. Wraz z Agnieszką Graff wydała w 2015 r. książkę Memy i grafy. Dżender, kasa i seks, a w ubiegłym roku ukazał się jej komiks Dromaderki, oraz książka 150 Twarzy Marty Frej. Najbardziej popularne prace to obrazy z podpisami ilustrujące współczesne życie kobiet w Polsce. Prace, które przybrały formę obrazów, są wystawiane w różnych galeriach w całej Polsce.

Iskra
Iskra, twórca smutnych historii, to niespełniony archeolog, internetowy antropolog, czasami troll i hejter, wreszcie rysownik, komiksiarz i ilustrator. Rysował komiksy do kilku zinów, w tym do swojego debiutanckiego Smutne historie. Obecnie pracuje nad dłuższą formą. Współpracował z takimi tytułami jak Pismo, Polityka czy Dwutygodnik. Na stałe tworzy dla tygodnika Wprost, gdzie ma swoją rubrykę Iskra w oku. Lubi pociągi, pomarańcze, piłkę nożną i prostą muzykę.
Smutne historie spisane na kacu i tanim papierze to alternatywne, ironiczne, gorzko-słodkie i, jak sama nazwa wskazuje, smutne lustro, w którym niejeden z nas widzi swoje wykrzywione oblicze. Po drugiej stronie lustra panuje brzydota, zwątpienie, ironia, bezsens i smutek, ale też humor, empatia i zrozumienie, którymi autor obdarza swoich bohaterów.

Jakub Topor
Pomysłodawca i współorganizator akcji Polski komiks na Finale WOŚP, twórca ilustracji i komiksów, między innymi książek Rodacy, na którą składają się trzy tomy krótkich historii o Polakach i gorzko-gorzki zapis ich losów (bohaterami tomu trzeciego są żyjące w naszych lasach, zagrodach i akwariach zwierzęta) czy Nacjolove, czyli prawie trzysta stron historii burzliwego romansu dwóch nacjonalistów romansu, który w nieprzychylnym środowisku nie miał prawa się udać. Dziadostwo to z kolei czterotomowa jak dotąd seria przygód przyjaciół z blokowiska, będących w wiecznej pogoni za pracą, miłością lub karierą raperską. Komiks ten to rosnący z tomu na tom zbiór postaci jednocześnie dziwacznych i znanych nam z codzienności.

Przemysław Zawrotny
Krytyk i badacz kultury popularnej, wykładowca akademicki i redaktor książek. Obecnie publikuje o komiksie, muzyce i literaturze w Zeszytach komiksowych, a wcześniej głównie w Lampie i Czasie Kultury. Jest również autorem tekstów w serwisie miastoliteratury.com. Prowadzi zajęcia o komiksie na Uniwersytecie Warszawskim.

Zainicjowana wiosną tego roku Mównica L to cykl wydarzeń, który zakłada prezentację trójmiejskiego życia literackiego w formie performatywnego spotkania. 18 listopada o 19.00 zapraszamy na Długą 35 na Mównicę wokół wypowiedzi graficznej / komiksu.

Od końca 2022 roku nową trybuną twórczości literackiej i tekstów o literaturze powstających w Trójmieście jest powołana do życia jako inicjatywa w ramach Gdańsk Miasto Literatury witryna miastoliteratury.com, w której swoje teksty dotychczas opublikowało już ponad 60 autorów i autorek. Można tu znaleźć prozę i wiersze, ale też recenzje, felietony, eseje, relacje z wydarzeń i wywiady, wypowiedzi graficzne oraz aktualne kalendarium spotkań, warsztatów i festiwali literackich.

Opinie

Sprawdź się

Jaka premiera otworzyła dyrekcję Adama Orzechowskiego w Teatrze Wybrzeże?

 

Najczęściej czytane