• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Mikołaj Trzaska / solo

W Tetrze BOTO, będziecie państwo mieli okazję usłyszeć muzyka grającego na saksofonach i klarnecie basowym. Najnowszy projekt Trzaski to seria solowych koncertów pod tytułem Eternity For While. Cykl jest poświęcony pamięci Żydowskiej społeczności, której obecność była stałym i znaczącym elementem naszego społecznego, w tym kulturalnego życia. Wydobywanie z niepamięci jest głównym tematem przewodnim muzycznego monodramu. Repertuar koncertu to pradawne niguny, rytualne, magiczne pieśni żydowskie, przeplatane autorskimi kompozycjami oraz improwizacjami.  

 
Nieprzypadkowa jest też data koncertu, 10-ego listopada przypada rocznica Kryształowej Nocy. W 1938 roku na terenie Rzeszy, w tym pomorza i Wolnego Miasta Gdańska faszyści zdemolowali żydowskie sklepy, podpalono Synagogi, zniszczono budynki należące do gmin. Ofiarą tych ataków stali się żydowscy obywatele dzisiejszego trójmiasta. Tej listopadowej nocy z 12 na 13 podpalono sopocką Synagogę mieszczącą się nieopodal teatru BOTO, dokładnie na dzisiejszej ulicy gen. Jarosława Dąbrowskiego 1. Dalsze losy są dobrze znane, ich kres to obozy zagłady. 
 
Koncert jest poświęcony wszystkim społecznością, które w wyniku swojej różności padają ofiarą stygmatyzacji. Stają się mniejszością, zostają adresatami mowy nienawiści oraz brunatnej i brutalnej polityki wykluczenia społecznego.      
 
Mikołaj Trzaska: Saksofonista i kompozytor muzyki filmowej. Studiował na wydziale malarstwa oraz pracowni multimedialnej na Gdańskiej ASP. Muzycznie wyrósł na gruncie yassu - artystyczno-społecznego ruchu, który na przełomie lat 80 i 90-tych zbuntował się przeciw skostnieniu polskiego jazzowego środowiska. Trzaska był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - legendarnej Miłości oraz liderem Łoskotu. Choć impet yassu wygasł, stał się znaczącą postacią polskiej a także europejskiej sceny improwizowanej. Po okresie yassowym, nagrał kilka płyt z sekcją braci Olesiów. Akompaniował poetom i pisarzom - M. Świetlickiemu i J. Andruchowyczowi, Andrzejowi Stasiukowi. Dziś jest liderem i uczestnikiem projektów międzynarodowych: INNER EAR, IRCHA, TRIO VOLUMEN , RESONANCE ENSAMBLE - Kena Vandermarka. Poza realizowaniem się na gruncie radykalnego współczesnego jazzu free. Od lat zajmuję się badaniem tożsamości współczesnego języka muzyki żydowskiej, tworząc projekty solowe oraz zespołami IRCHA i SHOFAR, aktywnie współpracuje z Muzeum Historii Żydów Polskich. Podróżuje po świecie, miał okazję współpacować z tuzami światowego jazzu, m.in. z Leserem Bowie, Peterem Brötzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Evanem Parkerem. Nagrał niezliczoną ilość płyt. Trzaska dał się poznać także jako kompozytor pisząc muzykę do filmów Wojciecha Smarzowskiego: Dom zły, Róża, Drogówka, Pod Mocnym Aniołem, Wołyń, Kler oraz Wesele 2. Muzykę Trzaski muzykę można także usłyszeć w filmach KOS Pawła Maślony oraz obrazach Babisa Makridisa i Janisa Nordsa, Jest dwukrotnym laureatem Orłów oraz nagrody indywidualnej za muzykę na Festiwalu w Gdyni. Jest wykładowcą na wydziale Wiedzy o filmie i kulturze audiowizualnej na Uniwersytecie Gdańskim. Dwa lata temu ukazała się biografia artysty nakładem wydawnictwa Świat Literacki Pod Tytułem Wrzeszcz.  

jazz - koncerty w Trójmieście

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  60 zł
 • Przedsprzedaż
  50 zł
Bilety:
Przedsprzedaż: 50 zł
W dniu koncertu: 60zł
Do zakupienia online lub w Teatrze Boto.
https://stage24.pl/events/mikolaj-trzaska-teatr-boto-1743

Opinie

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?