• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Metagrafika. Aleksander Aksinin

Zapraszamy na nową wystawę w Galerii Pionova. Nazwa wystawy - METAGRAFIKA - jest swego rodzaju punktem orientacyjnym: dla podjęcia dialogu z mistrzem widz zmuszony jest maksymalnie wyostrzyć swój umysł i przystosować go do przyjęcia transmitowanych przez autora ponadczasowych komunikatów.

Wystawa "Metagrafika. Aleksander Aksinin" rokuje na tytuł największej ze wszystkich dotychczas zorganizowanych wystaw tego lwowskiego artysty. Spośród około 500 prac mistrza, zaprezentowanych zostanie około 150. Wystawa jest współtworzona przez trzy kraje: Ukrainę, Rosję i Polskę. Nie bez powodu wydarzenie to odbywa się w Polsce - kraju, w którym twórczość wybitnego mistrza akwaforty jest od dawna znana i wysoko ceniona.

Wystawę zobaczyć będzie można w Galerii Pionova (ul. Olejarna 2, Gdańsk)
od 29 października do 01 grudnia 2012 roku.
Wernisaż 27 października, godz. 17:00 (wstęp tylko na zaproszenie)

Godziny otwarcia:
Poniedziałek-piątek: 12:00-18:00
Sobota: 11:00-15:00
Niedziela: nieczynne

Imię Aleksandra Aksinina stało się znane za granicą w latach 70. i 80. XX w., krótko po tym jak w 1979 roku jego prace, wystawiane w Łodzi na międzynarodowej wystawie "Małe Formy Graficzne", były nagrodzone Medalem Honorowym, a wykonany w 1981 roku dla Biblioteki klasztoru Benedyktynów w Lubinie ekslibris "St. Benedykt " został podarowany Papieżowi Janowi Pawłowi II. Od tej pory, grafiki artystyczne Aksinina zwróciły na siebie uwagę szerokiego kręgu znawców sztuki i kolekcjonerów w Polsce, Niemczech, Belgii, Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii, USA oraz zaczęły być pokazywane na międzynarodowych wystawach, odnosząc na nich sukcesy.

Wśród wyrafinowanych, wyróżniających się finezyjną techniką akwafort Aksinina, które można będzie podziwiać na wystawie, szczególne miejsce zajmują ekslibrisy, czy raczej pełne abstrakcyjnej wieloznaczności kompozycje plastyczne, które artysta dla odróżnienia od przywiązanego do konkretnych realiów tradycyjnego ekslibrisu żartobliwie nazywał AKS-librisami. Adresatami wielu z nich byli jego polscy przyjaciele i znajomi. Na wystawie znajdą się ekslibrisy dedykowane: Jerzemu Dudzie-Graczowi, Andrzejowi Strumille, Stanisławowi Fijałkowskiemu, Stasysowi Eidrigeviciusowi, Andrzejowi Nikodemowiczowi, Grzegorzowi Matuszakowi, Wojciechowi Jakubowskiemu i wielu innym.

Wśród akwafort Aksinina są również ekslibrisy, które są swoistym hołdem złożonym ku pamięci wybranych, wybitnych postaci kultury światowej, których dziedzictwo duchowe było szczególnie ważnym dla artysty - będą to dzieła poświęcone Dostojewskiemu i Tołstojowi, Kafce, Freudowi, Bleulerowi. Oprócz wyżej wymienionych prac, zobaczyć będzie można cykli akwafort "Boschiana" (1977/78), "Znaki zodiaku" (1979), "Dźwięk" (1980), "Miesiące" (1980) "Słowa "(1980-81).
Niezwykłą twórczość Aksinina jako ilustratora, zaprezentują na wystawie akwaforty połączone w serii Ilustracji do "Alicji w Krainie Czarów" L. Carrolla (1976/77), "Podróży Guliwera" J. Swifta (1977/78.) oraz do jednej z najważniejszych księg starożytnej filozofii chińskiej - "Księgi Przemian" (1984/85).

Od strony formalnej pojedyncze akwaforty nawiązują do "wielogłosowych" utworów muzyki polifonicznej, a serie arkuszy - do wariacji, inwencji, fantazji na temat wielkich książek.
Nowy wymiar twórczości Aleksandra Aksinina ukażą polskiej publiczności akwarele do tej pory nie wystawiane w Polsce. Ze 130 zachowanych akwareli (niektóre z prac zginęły w katastrofie lotniczej wraz z artystą) na wystawie zaprezentowanych zostanie około 50 prac. W niezwykle efektownych i dramatycznie nasyconych energią projektach takich jak "Kanoniczny obraz", "Sprawozdania z precedensów", "Karty", "Chronos", "Kosmologia" autor z całą hojnością stwórcy udostępnia swoją "wewnętrzną wizję" podstawowych zasad kreacji świata.

Opinie

Sprawdź się

Bardzo popularnym świątecznym zwyczajem na Pomorzu były niegdyś Herody. Co to takiego?