• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Trójmiejskie galerie: słynne plakaty, obrazy z Berlinem w tle i metagrafiki

Aleksandra Lamek
20 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Grażyna Zarębska w swoich pracach oddaje wibrujący, niespokojny charakter miejskiej metropolii. Grażyna Zarębska w swoich pracach oddaje wibrujący, niespokojny charakter miejskiej metropolii.

Co słychać (a przede wszystkim - co widać) jesienią w trójmiejskich galeriach? Miłośnicy Polskiej Szkoły Plakatu z pewnością odwiedzą PGS, gdzie od kilku dni można podziwiać słynne prace Waldemara Świerzego. Dobrego malarstwa warto poszukać w Galerii ZPAP na Piwnej, a oryginalnej grafiki w Pionovej w Gdańsku.



W PGS można podziwiać najsłynniejsze plakaty Waldemara Świerzego, m.in. ten z wizerunikem Hendrixa. W PGS można podziwiać najsłynniejsze plakaty Waldemara Świerzego, m.in. ten z wizerunikem Hendrixa.

W galeriach najbardziej lubię oglądać:

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie zobacz na mapie Sopotu kontynuuje swój cykl wystaw poświęconych najbardziej znanym polskim twórcom plakatu. Po Henryku Tomaszewskim i Janie Młodożeńcu przyszedł czas na Waldemara Świerzego. Ten pochodzący z Katowic artysta ma w swoim dorobku ponad półtora tysiąca plakatów do sztuk teatralnych, wystaw czy filmów.

W sopockiej galerii możemy obejrzeć te najbardziej rozpoznawalne z prac Świerzego - w tym m.in. plakat do "Czerwonej Oberży" Claude'a Autant-Lary'ego z 1955 roku. Ta charakterystyczna praca, przedstawiająca wydłużoną w komiczny sposób twarz mnicha, zapoczątkowała cykl plakatów portretowych, który wkrótce stał się jednym z głównych nurtów w twórczości artysty. W PGS prezentowany jest również kultowy plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa - niezwykle ekspresyjny, złożony z masy abstrakcyjnych plam, kresek i maźnięć, które układają się w spójną całość. To właśnie ten styl, pozornie chaotyczny, a jednak przemyślany i precyzyjny, stał się cechą charakterystyczną prac Świerzego.

Nieco podobny sposób komponowania obrazu prezentuje Grażyna Zarębska, której prace prezentowane są w Galerii ZPAP przy ulicy Piwnej w Gdańsku zobacz na mapie Gdańska. Jej rozedrgane, pełne emocji malarstwo to zapis życia w Berlinie, gdzie autorka mieszka od 23 lat. Prace Zarębskiej świetnie oddają klimat wielkiego miasta i związanych z nim przeżyć. Choć sprawiają wrażenie niedokończonych, malowanych nie do końca wprawną ręką, właśnie ta pozorna słabość stanowi o ich sile - nie narzucają widzowi gotowych interpretacji, pozwalając mu na wymyślenie dowolnej pointy. A sama artystka twierdzi, że "żeby się z życiem zaprzyjaźnić, trzeba często przymrużyć oko" i to zdanie idealnie oddaje charakter jej prac.

Zupełnie innego rodzaju twórczość zobaczymy w gdańskiej Galerii Pionova przy ul. Olejarnej zobacz na mapie Gdańska. Można tu oglądać grafiki Aleksandra Akisnina, twórcy raczej mało znanego w Polsce, lecz niebywale interesującego. Wystawa w Pionovej składa się z około 150 prac lwowskiego artysty. Ta liczba może się wydawać nieco przytłaczająca, ale kiedy weźmiemy pod uwagę niewielkie rozmiary dzieł Aksinina, okaże się, że obejrzenie wszystkich prac nie zajmuje wcale tak dużo czasu.

Warto jednak spędzić z nimi dłuższą chwilę, bo trzeba przyznać, że styl lwowskiego twórcy robi ogromne wrażenie. Akwaforty Aksinina składają się z dziesiątek drobnych elementów i symboli, które tworzą nieco mroczną, niejednoznaczną całość. Wszystko to bardzo pięknie skomponowane, a przede wszystkim niewyobrażalnie precyzyjne - nie bez powodu Aksinin bywa nazywany Lwowskim Durerem. Ci, którzy od sztuki oczekują przede wszstkim pretekstu do niespiesznej kontemplacji, będą zachwyceni.

Wydarzenia

Metagrafika. Aleksander Aksinin

wystawa

Gdańsk - Berlin - Gdańsk - Grażyna Zarębska (1 opinia)

(1 opinia)
wystawa

Waldemar Świerzy - legenda polskiego plakatu. Dzieło i postać

10 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (7) 1 zablokowana

  • a w Warzywniaku w Oliwie nic się nie dzieje? (2)

    • 3 1

    • są pomidory po 4,50

      • 4 2

    • bo jaki w tym interes

      • 0 0

  • potrzebna edukacja artystyczna osób piszących na trójmieście. (2)

    ,,Dobrego malarstwa warto poszukać w Galerii ZPAP na Piwnej''

    Nie mogę powstrzymać śmiechu autorka artykułu niech przestanie pisać o malarstwie i wystawach. To jest bardzo złe malarstwa to właściwie nie jest malarstwo

    Ta wystawa to wstyd dla ZPAP, święto dla tych, którzy nie wiedzą co to malarstwo !!! brudne prace na brudnych ścianach, koszmarny niechlujny rysunek.

    ,,Prace Zarębskiej świetnie oddają klimat wielkiego miasta i związanych z nim przeżyć. Choć sprawiają wrażenie niedokończonych, malowanych nie do końca wprawną ręką, właśnie ta pozorna słabość stanowi o ich sile ''

    Jeśli siłą autora jest to ,że nie potrafi zagospodarować dobrze płótna, dokończyć chociaż 1 z prezentowanych obrazów to to jest mogiła a nie siła.

    ZPAP słynął z interesujących wystaw ta jednak jest koszmarem.

    • 5 1

    • nie za tej kliki

      • 3 0

    • Się odezwał

      Idź do Biedronki po zakupy...

      • 0 0

  • pogubieni niepozbierani

    Pijany profesor to nie wycieczka do purdelu studentek , masto to raczej raczej rozpite artystki i artysci brak dysvypliny idzie z gory ninten wielokrotny seks ochyda moralna

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Najmłodszym teatrem w Trójmieście spośród niżej wymienionych jest:

 

Najczęściej czytane