• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Marzec '68 (1 opinia)

W Nowej Synagodze - świątyni, którą gdańska społeczność żydowska odzyskała ostatecznie w ubiegłym roku, zostanie otwarta 30 marca wystawa pt. "Marzec 1968". Zarówno wystawę, jak i Nową Synagogę, będzie można zwiedzać do końca maja. Organizatorami przedsięwzięcia są gdański oddział IPN oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Gdańsku.

Oficjalne otwarcie wystawy nastąpi 7 kwietnia br. (środa) o godz. 17. Okolicznościowy wykład wygłosi naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku dr hab. Grzegorz Berendt.
Wystawę "Marzec 1968" tworzy w sumie kilkadziesiąt zdjęć i dokumentów ukazujących przebieg wydarzeń marcowych w różnych miastach Polski, począwszy od spektaklu "Dziadów" w Teatrze Narodowym, poprzez zebranie nadzwyczajne Oddziału Warszawskiego Związku Literatów Polskich, wiece studenckie, manifestacje uliczne, masówki w zakładach pracy, po kampanię antysemicką i emigrację pomarcową. Wypadki w Polsce zostały ukazane na szerszym tle wydarzeń na świecie - wojny w Wietnamie, rewolucji seksualnej na Zachodzie czy też kulturalnej w Chinach, wojny sześciodniowej czy fenomenu Beatlesów. Obok zdjęć znanych wystawa prezentuje także po raz pierwszy wiele unikalnych fotografii i dokumentów odnalezionych w Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.
Przygotowano także ofertę dla uczniów - każda zorganizowana grupa będzie mogła pod opieką historyka IPN oraz przedstawiciela gminy żydowskiej zapoznać się z wystawą oraz wnętrzami Nowej Synagogi. Z kolei dla indywidualnych zwiedzających świątynia będzie otwarta specjalnie w środku tygodnia w godzinach popołudniowych i wieczornych. Wstęp bezpłatny.

Zwiedzanie wystawy "Marzec 1968" i Nowej Synagogi (7 kwietnia - 31 maja)
adres: Nowa Synagoga, ul. Partyzantów 7 (wejście przez bramę od strony al. Grunwaldzkiej)


Grupy szkolne (zorganizowane):
Od poniedziałku do czwartku, po wcześniejszej (z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem) rezerwacji zajęć pod nr. tel. (58) 668 49 08. Zajęcia trwają ok. 1,5 godz., a składają się na nie oprowadzenie po wystawie z komentarzem historyka IPN, a następnie zwiedzanie Nowej Synagogi pod opieką przedstawiciela Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.

Goście indywidualni:
Od wtorku do czwartku, w godz. 15.00-19.00. Informacje na temat samej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku i lokalizacji Nowej Synagogi pod nr. tel. (58) 344 06 02.

Przeczytaj także

Opinie (1)

  • Prawda jaka jest każdy wie

    A jest ktoś kto nie słyszał o najbardziej bezwzględnych funkcjonariuszach NKWD UB itp to byli Żydzi. Nie słyszeliście o stolicy pedofilii w Izraelu w której pierwsze skrzypce grali rabini? Nie słyszeliście o Nowojorskim rabinie który handlował narządami i ... A do tego nie słyszeliście o bankach inwestycyjnych które ugrywają krocie na manipulacjach, a wy płacicie wyższe raty kredytów lub tracicie całe oszczędnosci na kontach emerytalnych?
    I najważniejsze nie słyszeliście o ofiarach palestyńskich?
    To są właśnie tzw Żydzi bo według badań naukowców a jakże Żydowskich nie mają nic wspólnego z narodem opisanym w starym testamencie
    Usuwanie takich postów to nie jest poprawność polityczna a zależność od ...

    • 2 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Gdańska instytucja kulturalna zlokalizowana w zabytkowym budynku dawnej Łaźni Miejskiej nosi nazwę: