stat
PATRONAT

Mariusz Waras "Mobilki" - wystawa (1 opinia)

Mariusz Waras "Mobilki"
Wystawa: Mariusz Waras "Mobilki"
Termin: 15.5-20.6.2020
Miejsce: Gdańska Galeria Güntera Grassa, ul. Szeroka 37
Kuratorka: Joanna Stembalska
Identyfikacja graficzna: Olek Modzelewski

Od 15 maja 2020 roku serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy Mariusza Warasa pt. "Mobilki" w Gdańskiej Galerii Güntera Grassa.

Mariusz Waras to gdański artysta, od blisko dwudziestu lat jeden z najważniejszych twórców światowego street artu. Jego najnowszy projekt "Mobilki" premierowo prezentowany pod koniec 2019 w galerii Studio BWA Wrocław jest zbiorem przeskalowanych zabawek - figur i obiektów uruchamianych ręką odbiorcy. Prosta technologia, w dużej mierze bazująca na technice wykorzystywanej przez artystę przy tworzeniu szablonowych murali, umożliwia szybkie wykonanie prac, będących manifestem, spontaniczną reakcją i komentarzem do konkretnych wydarzeń, sytuacji społeczno-politycznych w Polsce ostatnich dwóch lat.

Figury są zapożyczone z konkretnych obrazów i sytuacji, które silnie podziałały na wyobraźnię Mariusza Warasa. Przełożone na język graficzny, następnie przeniesione na materiał i uzupełnione prostą mechaniką, mobilki są jednocześnie zabawkami wśród znaczeń i symboli, a wprawiający je w ruch odbiorca staje się uczestnikiem małych scen rodzajowych. W zabawie mieszają się konteksty i role, wahadłowy ruch zmienia odbiorcę w uczestnika lub sprawcę, na chwilę angażuje go w równoległą dramaturgię dzieła. Ekspozycja w Gdańskiej Galerii Miejskiej rozszerzona została o nowe prace, powstałe z inspiracji doniesieniami medialnymi ostatnich miesięcy.

Joanna Stembalska

Uwaga: ze względów bezpieczeństwa zrezygnowaliśmy z oficjalnego otwarcia wystawy. Ekspozycję można zwiedzać od wtorku do niedzieli w godzinach 12-18. W trakcie zwiedzania prosimy o zastosowanie się do nowych specjalnych procedur sanitarnych, o których informacje będzie można znaleźć na naszej stronie internetowej oraz w trakcie wizyty w Galerii. Ekspozycję w jednej chwili mogą zwiedzać maksymalnie cztery osoby, prosimy o dezynfekcję rąk w holu Galerii bądź użycie rękawiczek jednorazowych ze względu na interaktywny charakter prac. Artysta wraz z kuratorką przygotowują również oprowadzanie po wystawie, które prezentować będziemy w Internecie w czerwcu tego roku.

MARIUSZ WARAS,
urodzony w 1978 w Gdyni, doktor habilitowany, obecnie zatrudniony na stanowisku profesora Akademii Sztuki w Szczecinie, gdzie prowadzi Pracownię Obrazu i Street Artu na Wydziale Malarstwa i Nowych Mediów.

Zaangażowany w artystyczny kolektyw Wiosny Ludów - po przekształceniu go w Stowarzyszenie Przestrzeń Sztuki WL4 - prezes tego stowarzyszenia, mającego na celu, oprócz zapewnienia artystom miejsca indywidualnej twórczości, kreowania przestrzeni artystycznej wymiany, prezentowania, dyskusji i animacji, przede wszystkim lokalnej sceny artystycznej i kulturalnej miasta. Oprócz pracy akademickiej, zajmuje się projektowaniem graficznym, tworzeniem instalacji przestrzennych i malarstwem wielkoformatowym.

To właśnie jako twórca murali, w szczególności wczesnego projektu "M-city' - który stał się niejako jego stylistyczną wizytówką, Mariusz Waras rozpoznawany jest obecnie jako jeden z najważniejszych światowych twórców street-artu. Swoje prace od początku budował wokół estetyki miejskiej, wykorzystywał motywy architektoniczne, infrastruktury przemysłowej - w tym stoczniowej, środków transportu. Styl, choć ewoluuje, pozostaje graficznie skromny i dosadny. Pośród początkowo zdehumanizowanych pejzaży i maszyn w produkcji i niszczeniu, zabawy nieograniczoną możliwością kompilacji w ciągle poszerzającym się leksykonie elementów, zaczęło się pojawiać miejsce na wypowiedzi dotyczące osobistych przemyśleń, manifestów, czasem przybierających formę lapidarnego komentarza na aktualne wydarzenia - zmrużenie oka w stronę jednego ze źródeł streetartu. Jest również kuratorem wystaw i wydarzeń artystycznych.
Współorganizator wystawy BWA Wrocław.

8 maja - 9 sierpnia 2020, godz. 11:00 - 19:00

bilety 10 zł
ulgowy 7 zł

17 - 31 października 2020

Gdańsk,
Wstęp wolny

Opinie (1)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Kto na początku był liderem legendarnego działającego w Gdańsku teatrzyku Bim-Bom, z którego wywodzą się m.in: Jacek Fedorowicz i Alina Afanasjew?