Mali wikingowie podbiją Gdańsk? Niedługo premiera musicalu dziecięcego w Scenie NOT

Społeczność nieletnich Wikingów to bohaterowie kolejnego spektaklu Teatru Komedii Valldal - "Wikingowie. Musical nieletni" w reż. Tomasza Valldala-Czarneckiego. Premiera 12 czerwca. Na zdjęciu Weronika Treppa, Marysia Hendzel, Zuzia Polańska oraz Julia Kazana.
Społeczność nieletnich Wikingów to bohaterowie kolejnego spektaklu Teatru Komedii Valldal - "Wikingowie. Musical nieletni" w reż. Tomasza Valldala-Czarneckiego. Premiera 12 czerwca. Na zdjęciu Weronika Treppa, Marysia Hendzel, Zuzia Polańska oraz Julia Kazana. mat. prasowe

Życie pewnej społeczności wikińskiej zatrzęsie się w posadach. Kilkadziesiąt dzieciaków zaśpiewa i zatańczy na Scenie Teatralnej NOT w spektaklu "Wikingowie. Musical nieletni", nowej produkcji Teatru Komedii Valldal. Premiera 12 czerwca, kiedy spektakl zagrany zostanie trzykrotnie (godz. 9, 12 i 18), kolejne pokazy 13 czerwca (godz. 12 i 18).

.

Teatr Komedii Valldal to autorski teatr aktora i reżysera Tomasza Valldala-Czarneckiego, który wraz z gromadką dzieciaków raz w roku przygotowuje spektakl. Po "Małej Syrence" i musicalach: "Księga Dżungli" i "Alicja w Krainie Cz." przyszedł czas na "Wikingów. Musical nieletni". Dlaczego zamiast inspiracji literaturą jest to tym razem całkowicie autorski projekt?

- Powód pracy nad takim spektaklem jest osobisty. Mam żonę Norweżkę, Vilde [autorkę choreografii do przedstawienia - przyp. red.]. Często odwiedzamy Norwegię i poznajemy coraz to nowe miejsca. Jestem zafascynowany kulturą norweską, klimatem i historią. Skoro mamy takie możliwości i zaplecze merytoryczne, to uznaliśmy, że dobrze by było pokazać trójmiejskiej publiczności spektakl związany z tą kulturą. Mamy w swoim zespole Szymona Jachimka, który pisze nam scenariusze, dzięki któremu możemy robić spektakle autorskie. Nie musimy szukać tekstów, bo mamy taki komfort, że możemy rozpisywać role pod poszczególne osoby. Podobnie jest z muzyką Artura Guzy, ona też może powstawać pod głosy jakie mamy. To wielkie ułatwienie przy pracy - mówi Tomasz Valldal-Czarnecki, reżyser spektakli i założyciel Teatru Komedii Vallal.
Spektakl zaczyna się do wypadku we wiosce wikińskiej. Jej mieszkańcami są dzieci. Ich rodzice wiele lat temu wypłynęli w poszukiwaniu szczęścia i dobrobytu. Teraz dziecięca społeczność orzeka, że rodzice są im potrzebni i wyruszają na wyprawę, by ich odnaleźć.

- Zastanawialiśmy się co to ma być za historia. Wiadomo było, że umieścimy ją w ramach historycznych. Poprosiłem więc dzieciaki, żeby napisały na kartkach co im przeszkadza, co jest ich zmartwieniem, czego się najbardziej boją. Spodziewałem się, że przeczytam o tym, że mają małe kieszonkowe, że chcą mieć lepszy telefon, albo że koleżanka z klasy ich nie lubi. Okazało się, że większość wskazała na problemy z rodzicami - albo, że ich ciągle nie ma, albo kontakt z nimi jest niewielki. Czasem związane jest to sytuacją życiową, na przykład emigracją ekonomiczną. Ale coś za coś - rodzice sobie czasem nie zdają sprawy, że ich dzieciom tak ich brakuje. Jedna dziewczynka powiedziała niedawno - "Panie Tomku, ja z panem częściej rozmawiam niż z moim tatą". Nie chodzi o to, by pouczać rodziców. To problem dotyczący także rodzeństwa, przyjaciół, z którymi kontaktujemy się sporadycznie - dodaje reżyser spektaklu.
Dzieciaki z wikińskiej wioski w poszukiwaniu rodziców są gotowe użyć sieci, by znów im się nie wymknęli. Na zdjęciu Weronika Ziemann, Ola Boczek i Weronika Mania.
Dzieciaki z wikińskiej wioski w poszukiwaniu rodziców są gotowe użyć sieci, by znów im się nie wymknęli. Na zdjęciu Weronika Ziemann, Ola Boczek i Weronika Mania. mat. prasowe
Przywódcami wioski są Eryk i Astrid, których zagrają Ignacy LissIga Szubelak. Wśród ważnych postaci są również Jun i Siv. W ich rolach zobaczymy m.in. Piotra Zmudio-ZeidleraZuzię Polańską, znanych z ról Piotrusia Pana i Wendy z musicalu "Piotruś Pan" Teatru Muzycznego. Zamiennie z Zuzią Polańską rolę Siv zagra Pola Król (w "Piotrusiu Panu" grała córkę Wendy, Jane). Dla nich występy przed pełną widownią oczywiście nie są nowością.

- Zagrałam w "Pippi" Teatru Junior i spodobało mi się przebywanie na scenie. Poszłam na różne castingi, udało się dostać do teatru pana Tomka. Mamy bardzo fajne zajęcia, pan Tomek organizuje nam dużo zabaw i co roku robimy spektakl. Teraz też jest dużo pracy, ale lubię to. Zagram Siv, dziewczynkę wikińską, która się podkochuje w Junie, przyjacielu przewodniczącej wioski. Ma wielu przyjaciół, jest strażniczką. Moim marzeniem jest zostać aktorką musicalową, muszę więc śpiewać, tańczyć i grać - mówi 11-letnia Zuzia Polańska.
- Wszystko mi się tu podoba. I te światła, świecące prosto w oczy, i ta radość na scenie, oklaski, i kurtyna opadająca na koniec. Także atmosfera podczas prób i spektakli. Czasem są śmieszne wpadki, które dobrze się potem wspomina. Przed spektaklem jest podekscytowanie. Gdy już wyjdę na scenę to nie myślę, że jestem osobą, która gra, tylko wcielam się w moją postać. Na scenie jestem moją bohaterką - toczy się tu moja historia, a nie przedstawienie. Gram Siv, dziewczynkę, strażniczkę. Ma w sobie dziecko, czasem się bawi i wydurnia, ale przeważnie jest spokojna - dodaje 12-letnia Pola Król.
Przywódcami wikińskiej społeczności będą Astrid (Iga Szubelak) i Eryk (Ignacy Liss).
Przywódcami wikińskiej społeczności będą Astrid (Iga Szubelak) i Eryk (Ignacy Liss). mat. prasowe
Na nudę nie może narzekać także jeden z najbardziej zapracowanych młodocianych aktorów w Trójmieście - Piotr Zamudio-Zeidler. Oprócz Teatru Muzycznego w Gdyni i Teatru Komedii Valldal zobaczyć go można również w Teatrze Wybrzeże (w spektaklu "Mapa i terytorium").

- Lubię kolejne wyzwania, nowe role, bo to zawsze są nowe przeżycia i odkrycia. Dziwi mnie tylko, że wszyscy kojarzą mnie głównie z rolą Piotrusia Pana, a przecież gram także w innych teatrach. Ja z panem Tomkiem pracowałem już w "Księdze Dżungli", i "Alicji w Krainie Cz." oraz zastępczo w "Małej Syrence". Uważam go za jednego z lepszych reżyserów z którymi miałem zaszczyt pracować. Nadal jestem ciekaw co pan Tomek jeszcze może mi zaoferować, czego mogę się dowiedzieć. Dlatego mam zamiar w dalszym ciągu się tutaj rozwijać - 13-letni Piotr Zamudio-Zeidler, grający w spektaklu postać Juna.

Dla niektórych dzieci musical "Wikingowie. Musical nieletni" to pierwsze profesjonalne zetknięcie z produkcją teatralną.

- Doszłam w tym roku, jestem tu nowa. Bardzo mi się tutaj podoba. Jest miła atmosfera, fajne spektakle. Najbardziej lubię zajęcia aktorskie z panem Tomkiem, wiele się od niego uczę. Chodzę też na zajęcia wokalne u pana Artura Guzy. W "Wikingach" zagram rolę Trola, zabawną, zwariowaną postać, która mieszka w Żelaznym Lesie, ale będę także Rybakiem w wiosce wikińskiej - mówi Ola Boczek, 11-latka.
- Pan Tomek jest bardzo zabawny, miły, każdego traktuje inaczej i bardzo, bardzo lubi dzieci - to widać. Tu jest bardzo miła, rodzinna atmosfera. Zajęcia są ciekawe i urozmaicone. Dowiedziałam się o tym teatrze wcześniej, ale za pierwszym razem się nie dostałam. Gdy teraz przeprowadzono casting, to spróbowałam ponownie. I udało się. Zagram wikińską dziewczynkę Olgę, która jest myśliwym - dodaje 12-letnia Zuzia Gęsich.
Spektakl zagrany zostanie na Scenie Teatralnej NOT pięciokrotnie 12 i 13 czerwca. Pierwszego dnia o godz. 9, 12 i 18, drugiego o 12 i 18. Bilety kosztują 35 zł (normalne) i 30 zł (ulgowe).

Opinie (37) 1 zablokowana

 • Świetne

  • 22 2

 • Fajna

  Sprawa

  • 16 1

 • W sumie dla dzieci ale (7)

  Wikingowie to byli gwałciciele i mordercy do tego handlarze ludżmi.
  Ich dzieci już od najmłodszych lat były uczone jak zabijać.
  To są fakty których należy uczyć nieco starsze dzieci. Młodszym wystarczy nie ściemniać.

  • 9 17

  • "Wikingowie", a raczej Danowie, Normani (3)

   byli głównie handlarzami, bynajmniej nie ludźmi. Poza tym ze Słowianami mieli bardzo przyjazne stosunki.

   • 4 0

   • (1)

    to czym byli jak nie ludźmi?

    • 1 1

    • nie byli "głównie" handlarzami ludźmi, sorki

     • 2 0

   • Nie wcale.

    Glownie slowianai handlowali, slowianki sprzedawali Arabom do haremow, za zloto i jedwab.

    • 0 0

  • "Wikingowie to byli gwałciciele i mordercy...."
   bzdury, bzdury i jeszcze 5 metrów bzdur, przykryte 7-oma metrami mułu niewiedzy.

   • 7 0

  • Ehh... wyjatkowy poziom czepialstwa (1)

   Bardzo mi przykro jesli Pan/Pani bierze kazdy temat na serio. Podam przyklad: bajka "Jak wytresowac smoka". Wikingowie. Dla dzieci. Mozna? Mozna. Jesli wszystko ma byc wytlumaczalne, zgodne z prawda to wiekszosc gier, filmow czy ksiazek by nie istniala. Nawet w szkole nie mowia nam o wszystkim. Boleslaw Chrobry "swietny krol". Nie mam nic do niego osobiscie, dobrze wladal Polska. Jednak gwalcil tez kobiety i palil wioski. Czy o tym opowiadamy dzieciom? NIE. Wracajac do wikingow byli to tez ludzie, ktorzy mieli wlasna kulture. Warto ja pokazac. Muzyka, stroje, klimat. Poza tym dzieci zyja w blogiej nieswiadomosci z wieloma rzeczami. Jest to bowiem spektakl dla dzieci. Po co maja pokazywac na scenie przemoc. Mysle ze beda sceny walki ale ograniczone. Jednak polecam zobaczyc spektakl, o czym on opowiada. Porusza tematy warte uwagi, wazne aby zwrocili na nie uwage rowniez rodzice. Jesli to nie jest wystarczajaca odpowiedz prosze zyc dalej i brac cale zycie na tak bardzo serio jednak to nie jest dobry pomysl. Czasami warto poczuc sie jak dziecko i troche minac sie z prawda by zwrocic uwage na tematy wazniejsze :)

   • 13 0

   • Nic dodać nic ująć :)

    • 8 0

 • ble

  Oj Valldal popraw się.

  • 4 12

 • Hail Odyn!

  Wróćcie do Starych Bogów, gdyż Ragnarok coraz bliżej.

  • 5 0

 • (8)

  Szkoda,ze o Słowianach nic nie wiemy:(

  • 8 1

  • Wiemy (1)

   Polecam np. książkę "Słowianie Zachodni".
   Szkoda tego, że mało kto dba o nasze prawdziwe dziedzictwo.

   • 4 2

   • slowianie zachodni to nie nasi przodkowie.

    raczej kaszubow i serbow luzyckich z niemiec.

    • 0 0

  • Słowianie! (1)

   właśnie! pierwsze, co przyszło mi do głowy, to myśl, że dobrze by było zrobić coś o Słowianach ... naszych prawdziwych przodkach:-) na pewno byłoby równie ciekawe, a może nawet bardziej, bo to nie tak wyświechtany i oklepany temat jak Wikingowie:-) których, swoją drogą, też bardzo lubię:P

   • 1 1

   • to zrob

    tylko jak, jak zrodel brak?

    • 0 0

  • Privisa

   "Privisa" to animowany film dla całej rodziny, którego akcja toczy się w czasach pierwszych Słowian, fascynującym świecie naszych przodków. Opowiada historię 11-letniego Wilkana, jego dziadka Stanimira i ojca chłopaka - Borzymira. To historia o rodzinie, dorastaniu i sztuce podejmowania wyborów.

   • 0 0

  • Bajka o zawłaszczeniu Ziemi przez smoki.

   • 1 0

  • Dziadek Mróz - film, bajka 1964

   lektor na tubie

   • 1 0

  • ROD - na tubie

   - A Ty sam tutaj żyjesz?
   - Dlaczego samotnie?
   - Spójrz ilu nas tutaj jest.
   - Oddaj!
   - Powiedz, skąd się tyle tego wszystkiego bierze?
   - No, wzrastają - ponieważ ja darzę je miłością - wszystkich.
   - Dlatego rosną?
   - A miłość to przede wszystkim uwaga i troska.
   - Kochasz również pszczoły?
   - Pszczoły? - A jak ich tu nie kochać.
   - Przecież one mogą użądlić.
   - One ot tak sobie, po prostu nie użądlą.
   - A komary również kochasz?
   - A dlaczego nie? - i one są potrzebne.
   - Nie złapałem.
   - Uciekł "krwiopijca" i po co one istnieją?
   - Żeby je ptaki jadły.
   - Taka ich natura.
   - Nie boją się mnie.
   - Ty jesteś przecież moim gościem.
   - Tak, gościem...
   - A co tam jest?
   - Księga; - Księga?
   - Święta Księga; - Święta?
   - W niej napisane jest o Bogu.
   - Ooo - o Nim?
   - Nie, o Bogu Jedynym.
   - O Rodzie, Tak On Jest Jeden, tylko przejawia się pod Wieloma Postaciami.
   - Wszystkich nas zrodził Rod.
   - I wszyscy żyjemy Przy, no - PrzyRodzie.
   - Tam jest napisane o Synu Bożym.
   - O Synu Bożym - o Takim Jak My?
   - Wiedz, że My Wszyscy Jesteśmy Jego Dziećmi.

   • 1 0

 • (1)

  Widziałam z córką „Księgę dżungli” i „Alicję w Krainie Cz.”, spektakle mądre i zabawne, ze świetną muzyką, na których dorośli się nie nudzą, więc chętnie obejrzymy „Wikingów”.
  Swoją drogą ciekawe, czy ktoś lub coś w Wikingach, będzie odpowiednikiem naszych ulubionych Biedronek i Kwiatków z poprzednich spektakli?

  • 11 0

  • Jestem pod wrażeniem

   Trolle sa tutaj takimi kwiatkami :)
   Nawet glosiki mają rwnie cieniutkie :)

   wspaniały spektkl!
   Miałam szczęście zobaczyc pierwszy spektakl, dziś o 9;00.
   Żadnej wpadki. Pełen profesjonalizm.
   Wzruszyłam sie nie raz... i (zgodnie z oczekiwaniami) uśmiałam też nie raz :)
   Polecam najserdeczniej!

   • 6 0

 • Dlaczego nie o chąśnikach - słowiańskich wikingach.

  Odkrywać naszą przeszłość.

  • 5 1

 • OK, ale my życzymy sobie (5)

  podobnego musicalu o Słowianach.

  Podejrzewam że wystarczy rozpisać konkurs, a będą ciekawe partytury do wyboru.
  Dzieci zdolne są, miejsce jest.
  Publiczność czeka.

  • 7 0

  • (4)

   Tylko pieniędzy nikt nie da

   • 2 0

   • Bo czy więcej o Słowianach tym mniej korzystnie o KK (2)

    • 2 0

    • (1)

     Nie tyle o to chodzi, co o szok, że historia Polski zaczęła się na dłuuugo przed chrztem...

     • 2 1

     • zanim jeszcze biały kolor u ludzi wystąpił

      czyli dawniej niż 8500 lat temu

      • 0 0

   • Jaki konkurs, jaka kasa z tego co widzę Teatr Komedii Valldal, to fundacja, więc sami zbierają kasę na działalność. Pasjonaci z pomysłami oby takich ludzi było więcej, tylko pogratulować!

    • 12 0

 • wow

  Już nie mogę się doczekać! Księga dżungli powaliła mnie jak i moje dzieciaki mające 6 i 12 lat i liczę na takie same wrażenia przy WIkingach!!! Moim zdaniem to musicale bez żadnych ograniczeń wiekowych ;) Ciekawe jaka premiera w przyszłym roku bo wierze, że pomysłów im nie brakuje ;)

  • 9 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Który z trójmiejskich statków-muzeów otrzymał Złoty Krzyż Orderu Virtuti Militari?