• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Majówka z Twierdzą Wisłoujście (4 opinie)

Twierdza Wisłoujście - jeden z najmłodszych Pomników Historii - otwiera się ponownie dla turystów. Z okazji tegorocznej majówki Muzeum Gdańska przygotowało liczne atrakcje w dniach od 1-szego do 6-stego maja 2018 r. Do Twierdzy będzie można dopłynąć kutrem od strony Nowego Portu, a w samej fortyfikacji będzie można zrelaksować się przy ognisku i wziąć udział w zajęciach warsztatowych nawiązujących do historii zabytku oraz Gdańska.

Obszar gdańskiego Wisłoujścia znany jest głównie dzięki dominującej bryle nowożytnej fortyfikacji. Miejsce to było bramą do Rzeczpospolitej i portem zewnętrznym Gdańska. W roku 1482 r., już za czasów zwierzchności królów polskich nad Gdańskiem, wzniesiona została murowana cylindryczna wieża. Służyła ona w pierwszej kolejności jako latarnia morska - to na jej szczycie nocą rozpalano ogień wskazujący statkom drogę do portu. Murowana budowla nie zapewniała jednakże stacjonującym tam wojskom i urzędnikom dostatecznej obrony, toteż podczas wojny polsko-krzyżackiej w latach 1518-21 wokół wzniesiono latarni drewniane umocnienia. Wokół tego rdzenia w ciągu następnych dziesiątków lat architekci budowali poszczególne obiekty obronne - basteję, fort, szańce i raweliny.

Do Twierdzy przez Martwą Wisłę
Po raz pierwszy od czterech lat, w związku z majówką, będzie można dostać się do Twierdzy z Nowego Portu. Na odcinku dawnego promu Wisłoujście, kursować będzie kuter Baltic Star, którego załoga oferować będzie odpłatny przewóz osób i rowerów do Twierdzy Wisłoujście. To jednakże nie wszystko...
- Przez całą majówkę funkcjonować będzie strefa relaksu: ognisko, na które należy przybyć z własnym prowiantem lub zakupić go na miejscu. Oprócz tych atrakcji - tradycyjnie - będzie można zwiedzić fortyfikację wraz z przewodnikami, a wybrane dni spotkać w forcie Trójmiejskie Grupy Rekonstrukcji Historycznych - mówi Maciej Flis z Muzeum Gdańska, kierownik Twierdzy Wisłoujście.

Dawny Gdańsk na wyciągniecie ręki
W wybrane dni majówki dodatkowe atrakcje zapewnią Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk, Kompania Kaperską oraz Gdańska Rotę Mieszczańska.

- Autorskie programy grup rekonstrukcyjnych będą miały miejsce 1, 3 i 6 maja. Poznamy obyczaje dworskie i modę XVIII-wiecznej Europy, kiedy w obleganych murach Gdańska otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. 3 maja uczestnicy zaznajomią się życiem nowożytnego żołnierza - od rekrutacji po intensywne szkolenia, musztry i w końcu - taniec. 6 maja wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach średniowiecznego sukiennictwa, a także poznać tajemnice warsztatu szewca. Średniowiecze przyniosło także upowszechnienie broni palnej, systemu monetarnego i rozwój piśmiennictwa. Te zagadnienia również zostaną zaprezentowane przez naszych rekonstruktorów - dodaje Maciej Flis.

Program wydarzeń rekonstrukcyjnych

- 1 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem "Rok 1734." Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk przedstawi dzieje Gdańska z XVIII wieku, kiedy w obleganych murach miasta otrzymał schronienie król Stanisław Leszczyński. Na opowieść o tych niespokojnych czasach zabierze Państwa Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk wraz z przyjaciółmi z całej Polski. Poznać będzie można obyczaje królewskiego dworu, modę epoki, racje żywnościowe ówczesnych wojaków oraz zobaczyć potyczkę patroli wrogich armii.

- 3 maja, godz. 10:00-17:00 pod tytułem "Życie w nowożytnej Twierdzy". Grupa Kompania Kaperska zaprezentuje wybrane sceny z życia XVII w. załogi Twierdzy. Uczestnicy wezmą udział w inscenizacji procesu rekrutacji do Floty Królewskiej. Grupa "ochotników" zostanie wcielona do załogi przez oficera i dwóch przybocznych. Odbędzie się krótka musztra wg dawnej komendy niemieckiej i nowi załoganci pomaszerują do stanowiska skryby, gdzie każdy podpisze ptasim piórem i atramentem certyfikat werbunkowy z pieczęcią Kompanii. Odbędzie się również prezentacja uzbrojenia i opancerzenia żołnierzy piechoty morskiej. Będzie można przymierzyć XVII w. napierśniki i hełmy, obejrzeć broń białą, jak i zapoznać się obsługą działania broni czarnoprochowej. Uczestnicy będą mieli okazję usłyszeć również o żegludze w dawnych wiekach, przesądach marynarskich oraz rozrywkach marynarzy. Zaprosimy także grupę do wspólnej nauki tańców dawnych.

- 6 maja, godz. 10:00-16:00 pod tytułem "Życie w średniowiecznym Gdańsku". XV-wieczni mieszkańcy Gdańska z grupy Gdańska Rota Mieszczańska zaprezentują jak w średniowieczu powstawały tkaniny. W prezentacji pt. "Od owcy do tkaniny" dowiemy się o pozyskaniu runa z owcy, czyszczeniu go, gręplowaniu, czesaniu, filcowaniu, przędzeniu, farbowaniu, tkaniu i dzierganiu metodami znanymi w epoce. Odwiedzający mają możliwość spróbowania swoich sił przy części z tych zabiegów. Puszkarz zaprezentuje broń czarnoprochową używaną na przełomie XIV i XV wieku. Szewc pokaże nam warsztat szewski z przełomu XIV i XV wieku. W mennicy - pod okiem animatora uczestnicy mają możliwość własnoręcznego wybicia replik średniowiecznych monet. Od skryby dowiemy się jakie były techniki sporządzania pism i a także nauczymy się sztuki dawnej kaligrafii.

Przeprawa przez Martwą Wisłę!

Harmonogram kursów kutra Baltic Star:

1-3 maja w godzinach 10:00-18:00
4-6 maja w godzinach 10:00-16:00.

Kuter będzie odpływać co 30 min, w przypadku większej ilości chętnych niż miejsc na pokładzie kursy odbywać się ze zwiększoną częstotliwością.

Koszt przeprawy:

normalny 10 zł
ulgowy 5 zł
przewóz roweru 5 zł/szt.

Opinie (4)

 • Przeprawa promem za 50 zł??

  Rodzina 2+2 z rowerami to 50 zł... No już się zniechęciłem...

  • 3 2

 • Szkoda żenie napisali skąd ta przeprawa. Nie każdy pamięta jakpływał prom Wusłoujście.

  • 1 0

 • Przeprawa kutrem do twierdzy

  • 0 0

 • Ogromna ilość ludzi przeprawiających się dzisiaj do Twierdzy kutrem z Nowego Portu świadczy niezbicie o tym, że powrót promu na tej trasie jest konieczny. Kuter tymczasowo jest też jakimś rozwiązaniem, ale drogo i niebezpiecznie. Brak trapu! Przy tej ilości ludzi to bardzo niebezpieczne. Widziałam dzieci skaczące z balustrady kutra na brzeg, jak również ludzi rezygnujących z przeprawy ze względu na niebezpieczny sposób wchodzenia na kuter. Trap jest konieczny! A powrót promu bardzo potrzebny.

  • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak Muzeum Historyczne Miasta Gdańska nazywało się do 2000 roku?