• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Lotem gęsi - promocja książki Mariusza Wilka

Muzeum Miasta Gdyni i Oficyna Literacka Noir sur Blanc zapraszają jutro (21 lutego) na spotkanie autorskie z Mariuszem Wilkiem i promocję jego najnowszej książki "Lotem gęsi". Spotkanie odbędzie się w siedzibie muzeum (ul. Zawiszy Czarnego 1).

cze 19-21

środa - piątek, godz. 08:00

Wstęp wolny
sie 22-25

czwartek - niedziela, godz. 09:00

Sopot
Wstęp wolny
Początek - godz. 18.00.

"Lotem gęsi" porusza trzy wątki. Pierwszym z nich jest opowieść o historii i współczesności Pietrozawodska, odbijającego się w lustrze Jeziora Oniego miasta, w którym autor zamieszkał. Kolejną część wypełnia od dawna wymarzona włóczęga po Labradorze śladami pisarza i podróżnika - Kennetha White'a. Konfrontacja własnego, literacko przetworzonego obrazu Północy z obcą dosadnością teraźniejszości powoduje, że Wilk chętnie wraca do Rosji. Tak zaczyna trzecią opowieść, znajdując dla swej twórczości nowy sens.

Mariusz Wilk (ur. 1955 we Wrocławiu) - polski dziennikarz, pisarz, eseista i podróżnik. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1978 r. działacz opozycji demokratycznej. Współtwórca podziemnych pism opozycyjnych: "Biuletynu Dolnośląskiego", "Podaj Dalej", "Tematy".

Podczas wydarzeń Sierpnia'80 był współredaktorem biuletynu strajkowego NSZZ "Solidarność", wydawanego w Stoczni Gdańskiej. Od 1980 r. mieszkał w Gdańsku, gdzie był redaktorem naczelnym "Solidarności. Pisma Zarządu Regionu", w którym ukazał się m.in. jego wywiad z przyszłym Noblistą, pisarzem Günterem Grassem. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał się, pozostając redaktorem pisma aż do aresztowania w grudniu 1982 r. Po zwolnieniu z aresztu, od 1983 r. pracował w Spółdzielni Pracy Usług Wysokościowych "Gdańsk".

W 1984 r., wspólnie z Maciejem Łopińskim i Marcinem Moskitem (pod tym pseudonimem ukrywał się dziennikarz Zbigniew Gach), opublikował w Paryżu głośną książkę o czasach podziemnej "Solidarności" pt. "Konspira", z wypowiedziami Bogdana Borusewicza, Zbigniewa Bujaka, Władysława Frasyniuka, Aleksandra Halla, Tadeusza Jedynaka, Bogdana Lisa, Eugeniusza Szumiejki. Książka ta otrzymała nagrodę "Solidarności" Pracowników Wydawnictw w 1984 r., w Polsce ukazała się w niezależnym obiegu.

Mariusz Wilk został ponownie aresztowany w 1986 r. m.in. pod zarzutem rzekomej współpracy z przedstawicielami obcego wywiadu. Zwolniony po kilku miesiącach na mocy amnestii. Po strajkach na Wybrzeżu w 1988 r. nie uczestniczył w czynnej działalności politycznej.

Od lat 90-tych przebywał za granicą. Osiedlił się w Rosji, na Wyspach Sołowieckich, obecnie nad jeziorem Oniego. W tym okresie był rosyjskim korespondentem paryskiej "Kultury", jego teksty ukazywały się także w "Zeszytach Literackich", "Gazecie Gdańskiej", "Przeglądzie Politycznym". Obecnie współpracuje z "Rzeczpospolitą" (dodatek "Plus-Minus"). W 2006 roku odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, od kilku lat odkrywa uroki późnego ojcostwa. Wydał następujące książki: "Wilczy notes", "Wołoka", "Dom nad Oniego", "Tropami rena", "Lotem gęsi".

Opinie

Sprawdź się

Cenioną w środowisku Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius w 2010 roku otrzymał trójmiejski poeta...