stat
Impreza już się odbyła

Lino-lity - wernisaż wystawy

Biblioteka Sopocka zaprasza do Sopoteki na wernisaż wystawy "Lino-lity".

Poróżniło ich wiele kwestii. Czy do koloru w grafice powinno się podchodzić oszczędnie? Czy ważniejsze jest znaczenie pracy czy jej walory estetyczne? Czy ślady po farbie drukarskiej na dłoniach lepiej zmyją fusy po kawie czy pasta BHP? Połączyły ich dwie techniki: linoryt i litografia. "Lino-lity" są pierwszą zbiorową wystawą studentów obecnego roku magisterskiego Grafiki Artystycznej na gdańskiej ASP.

Każdy z jedenastu młodych twórczyń i twórców ma do zaoferowania zupełnie inne podejście do linorytu i litografii, dzięki czemu Goście wystawy będą mogli przyjrzeć się różnym możliwościom obu technik. Linoryt jest techniką druku wypukłego, w której rysunek żłobi się za pomocą dłuta w kawałku linoleum. Długie godziny spędzone na dłubaniu wynagradzają uzyskane w ten sposób faktury i możliwość uzyskania pięknych, żywych kolorów na odbitkach.

Litografia jest techniką druku płaskiego, w której rysunek wykonuje się tłustą kredką lub specjalnym tuszem na gładko wyszlifowanym kamieniu litograficznym. Następnie poddaje się go trawieniu z użyciem gumy arabskiej i kwasu azotowego. To fakt, kamienie są dość ciężkie, ale możliwości tej techniki są praktycznie nieograniczone.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Gdzie odbyły się I Świętojańskie Noce Muzyki Operowej w Gdańsku?