• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Legenda polskiego plakatu - Jan Młodożeniec. Dzieło i postać

"Legenda polskiego plakatu - Jan Młodożeniec. Dzieło i postać" w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie to kolejna wystawa, która przybliży twórczość przedstawiciela tzw. "polskiej szkoły plakatu".

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
Wystawa czynna w dniach: 26.11.2011 - 22.01.2012.

Godziny otwarcia:
od wtorku do niedzieli - 11:00 - 19:00 .

Rok temu publiczność miała okazję zapoznać się z dorobkiem Henryka Tomaszewskiego. Ciekawostką jest to, że Henryk Tomaszewski wywarł duży wpływ na Młodożeńca. W latach 1948-1955 Młodożeniec studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w katedrze grafiki i plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego, u którego to uzyskał dyplom w 1955 r. Fascynacja "Heniem" nie miała bezpośredniego przełożenia na konkretne realizacje, ale studia u Tomaszewskiego spowodowały szybkie dojrzewanie młodego grafika, który jeszcze w ich trakcie miał na swoim koncie pierwsze wydrukowane prace.

O wszechstronności artysty i jego bogatym dorobku świadczy to, że na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 200 prac artysty, z czego ok. 100 to plakaty, ponadto 60 druków i prac wydawniczych jak: ilustracje, okładki, kalendarze i pocztówki. Ekspozycja oparta będzie Młodożeniec zbiory Muzeum Narodowego w Poznaniu i archiwum rodziny artysty.

Jan Młodożeniec urodził się 8 listopada 1929 r. w Warszawie, zmarł 12 grudnia 2000 r. w Warszawie. W latach 1948-1955 studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1953 r. Jan Młodożeniec projektował plakaty dla Centrali Wynajmu Filmów (CWF), Wydawnictwa Artystyczno-Graficznego (WAG) Krajowej Agencji Wydawniczej (KAW) oraz teatrów, muzeów i galerii. Sporo czasu poświęcał grafice książkowej i ilustracji projektując dla "Czytelnika", "Iskier", "PIW-u" "WAiF-u" i Wydawnictwa Literackiego. Ilustracje i rysunki jego autorstwa zamieszczały czasopisma: Nowa Kultura, Współczesność, Ekran, Film, Miesięcznik Literacki, Polska, Szpilki, Magazyn Gazety Wyborczej. Oprócz grafiki projektowej w ostatniej dekadzie wiele czasu poświęcał malarstwu. Był członkiem ZPAP i AGI. Jan Młodożeniec jest uważany za jednego z najważniejszych twórców w dziedzinie plakatu nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, o czym świadczą międzynarodowe nagrody, jakie zdobył za plakaty oraz artykuły w najpoważniejszej prasie światowej poświęconej grafice projektowej (m.in. Graphis, japońska Idea, Novum-Gebrachsgraphik).

Opinie

Sprawdź się

Zgodnie z planami miejskimi, obecna siedziba CSW Łaźnia miała pełnić bardzo oryginalną funkcję. Jaką?