stat
Impreza już się odbyła

Kyungwoo Chun - Vice Versa - wystawa

Kyungwoo Chun jest jednym z czołowych artystów zajmujących się fotografią oraz performansem z Korei Południowej. Studiował w Seulu oraz Niemczech. Obecnie również pracuje jako profesor na swojej macierzystej uczelni. Międzynarodowe uznanie przyniosły mu charakterystyczne fotografie wykonane przy wydłużonym czasie naświetlania.

14 maja - 26 czerwca 2021, godz. 18:00 - 21:00

Wstęp wolny

9 czerwca - 9 lipca 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Od wczesnych lat 2000. Kyungwoo Chun oprócz fotografii zaczął interesować się również performansem. Od tego czasu zrealizował wiele prac performatywnych w przestrzeni publicznej na całym świecie, także w Gdańsku. Artysta powraca bowiem do nas po dekadzie od pierwszej zorganizowanej wystawy w CSW ŁAŹNIA z nowymi pracami. Jako punkt wyjścia obierając rozważania podjęte na wystawie zrealizowanej w 2010 roku oraz pracę wykonaną podczas pobytu w Polsce, pt. Uneven: Mazurka, w której artysta poruszał temat Okrągłego Stołu, przy którym prowadzono obrady w 1989 roku, a który obecnie jest eksponowany w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Na wystawie w 2010 roku Chun stworzył również pracę pt. Golden Table/Złoty Stół, która składała się z 1000 kawałków, na których mieszkańcy Gdańska nanieśli swoje wspomnienia z czasów Okrągłego Stołu oraz wpływu, jaki na ich życie wywarł ruch Solidarność. Kyungwoo Chun przekazał pracę pt. The Golden Table/Złoty stół do kolekcji Europejskiego Centrum Solidarności. Na obecnej wystawie będzie można oprócz pracy Uneven: Mazurka zobaczyć 3 cykle fotograficzne pt. The Weight, Face to Face oraz Nine Editors, które w charakterystyczny dla Kyungwoo Chuna sposób ukazują portretowanych ludzi. Nie zabraknie również akcji performatywnych, w tym m.in. dokumentację performansu zrealizowanego na Times Square w Nowym Jorku pt. Versus, który wymagał od anonimowych uczestników tego, żeby usiedli z głowami opierającymi się na ramionach nieznajomych z zamkniętymi oczami o ustalonym czasie.

Kolejną pracą prezentowaną na wystawie będzie wideo oparte na performansie Seventeen Moments, które zostało zrealizowane z udziałem 17 doświadczonych europejskich tancerzy, którzy musieli ćwiczyć w ten sam sposób, aby wykonywać idealne ruchy. To przedstawienie, które zaczyna się od pojedynczego zatrzymania do najbardziej nieświadomego, rutynowego oddechu, a kończy tym samym zatrzymaniem. Chun uważa, że nikt nie potrafi łatwo zdefiniować momentu, który ostatecznie jest porównywany z długością oddechu poszczególnej osoby i z resztą życia (czasem).
 
Trzonem wystawy będą jednak dwie nowe prace performatywne: Krzesło słuchacza/The Listeners Chair oraz Wspomnienia/Reminiscene. Praca pt.: Krzesło słuchacza swoją premierę miała w Seulu w Ilmin Museum of Art w 2020 roku. W projekcie może wziąć udział każdy zainteresowany podzieleniem się swoją historią. Tak artysta zaprasza do wzięcia udziału w akcji: Powiedz swoją historię konkretnej osobie lub całemu światu o tym, o czym chcesz opowiedzieć lub o czymś, o czym pragniesz powiedzieć, ale wcześniej nie mogłeś tego zrobić. Można będzie nagrać swoją wypowiedź anonimowo we wcześniej zaaranżowanej przestrzeni w pomieszczeniu mowy (odnowionej budce telefonicznej), która stanie przy CSW ŁAŹNIA w Nowym Porcie lub przesłać drogą internetową na adres krzeslosluchacza@laznia.pl. Nagrane głosy będą dostępne do odsłuchania w przestrzeni galerii, a każdy zwiedzający będzie proszony o odsłuchanie do końca każdej rozpoczętej wypowiedzi.

Druga akcja performatywna i wideo pt. Wspomnienia/Reminiscence jest nową pracą przygotowaną na tę wystawę w CSW ŁAŹNIA, którą artysta zamierza kontynuować w innych miastach po Gdańsku. Do projektu zostali zaproszeni seniorzy z Trójmiasta i okolic, którzy chcieliby podzielić się częścią swoich osobistych wspomnień. Każdy tydzień wystawy będzie poświęcony jednej osobie, a nagrania wideo wypowiedzi będą dostępne w przestrzeni galerii oraz online na stronie ŁAŹNI jedynie podczas trwania projektu. Film wideo zostanie również przekazany wszystkim uczestnikom i ich rodzinom jako nowe wspomnienie wraz z dedykacją od artysty.

KYUNGWOO CHUN
VICE VERSA

CZAS TRWANIA WYSTAWY: 10 LIPCA-31 SIERPNIA 2020

MIEJSCE: CSW ŁAŹNIA 2 NOWY PORT

GODZINY OTWARCIA:
PIĄTEK OD 15.00 DO 20.00
SOBOTA-NIEDZIELA OD 12.00 DO 20.00
WSTĘP BEZPŁATNY


CICHE GODZINY W CSW ŁAŹNIA W KAŻDĄ SOBOTĘ W TRAKCIE TRWANIA WYSTAW: 12.00-14.00

JEDNOCZEŚNIE NA SALI WYSTAWIENNICZEJ MOGĄ PRZEBYWAĆ JEDYNIE OSOBY POZOSTAJĄCE W BLISKICH RELACJACH.
WSZYSTKIM ZWIEDZAJĄCYM ZAPEWNIAMY DOSTĘP DO PŁYNU DEZYNFEKUJĄCEGO DO RĄK.
WSZYSTKIE OSOBY ZWIEDZAJĄCE CSW ŁAŹNIA ZOBOWIĄZANE SĄ DO ZAKRYWANIA TWARZY PRAWIDŁOWO ZAŁOŻONĄ MASECZKĄ.*

*WYJĄTEK STANOWIĄ DZIECI PONIŻEJ 4 ROKU ŻYCIA ORAZ OSOBY, KTÓRE NIE SĄ W STANIE ZAKRYWAĆ UST LUB NOSA ZE WZGLĘDU NA TRUDNOŚCI W ODDYCHANIU, LUB SĄ NIEZDOLNE DO SAMODZIELNEGO ZASŁANIANIA TWARZY.

KURATORKA: JOLANTA WOSZCZENKO
KOORDYNATORKI: AGATA JANIKOWSKA I JOANNA ADAMIAK
 

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Najdłużej panującym dyrektorem teatru instytucjonalnego w Trójmieście jest...