stat

Kurs improwizacji dla klawesynistów: dr Marcin Świątkiewicz

Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki
Wydział Instrumentalny
Katedra Organów, Klawesynu, Akordeonu i Gitary

zapraszają na:
Kurs improwizacji dla klawesynistów w ramach cyklu "Akademia Improwizacji": dr Marcin Świątkiewicz

Miejsce:
Sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku

Opis wydarzenia:

Kurs improwizacji dla klawesynistów w ramach cyklu Akademia Improwizacji

Prowadzenie: dr Marcin Świątkiewicz

Partimento oraz improwizacja w oparciu o basso continuo.

W XVII i XVIII wieku, w epoce basso continuo, komponowanie i improwizowanie od basu, w oparciu o bas, było najważniejszym sposobem tworzenia muzyki. Wypracowana w neapolitańskich konserwatoriach i leżąca u podstaw stylu galant metoda partimento stała się popularna w całej Europie. Partimenti dostarczają narzędzi umożliwiających nie tylko ogólnomuzyczną edukację, ale także ułatwiających improwizację i kompozycję. Poznawane dzięki metodzie schematy harmoniczne, kontrapunktyczne, melodyczne i fakturalne stają się elementami budującymi formę muzyczną. Ich opanowanie pozwala na biegłą improwizację w konwencjach XVII i XVIII wieku. Podczas warsztatów, w zgodzie z metodą partimento poznamy najważniejsze schematy harmoniczne i fakturalne, które pozwolą nam na improwizowanie nieskomplikowanych choć kompletnych form muzycznych - preludiów, tańców, wariacji ostinatowych i kadencji. Żeby czynnie uczestniczyć w warsztatach nie trzeba mieć żadnych doświadczeń improwizatorskich. Zdecydowanie przydatna będzie jednak znajomość harmonii i umiejętność czytania basu cyfrowanego.

Szczegółowy plan zajęć:
pierwszego dnia zajęcia odbywają się w dwóch blokach:
6.12.2014 (sobota) godz. 10.00-13.00 oraz 14.00-18.00, sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku
7.12 (niedziela), godz. 9.30 -12.30, sala 304 w budynku czerwonym Akademii Muzycznej w Gdańsku

O AKADEMII IMPROWIZACJI

Był taki czas w historii muzyki europejskiej, kiedy umiejętność improwizacji była jednym z podstawowych elementów warsztatu każdego zawodowego muzyka. Sztuka improwizacji przez lata pozostała w cieniu sztuki interpretacji lecz jest dziś ważnym elementem wykształcenia muzyka, szczególnie organisty i klawesynisty. Katedra Organów Klawesynu Akordeonu i Gitary zaprasza do udziału w Akademii Improwizacji (6-13.12.2014) wszystkich zainteresowanych tym tematem - w szczególności klawesynistów, organistów, pianistów, teoretyków, kompozytorów. Zaproszenie kierujemy również do uczniów szkół średnich. W ciągu tygodnia czterech wybitnych znawców improwizacji wprowadzi nas w arkana tej sztuki. Zarówno udział czynny i bierny w warsztatach jest bezpłatny!

Koordynacja: Hanna Dys
Zgłoszenia: do 1.12.2014 na adres mailowy hannadys@o2.plMarcin Świątkiewicz jest jednym z najciekawszych polskich klawesynistów młodego pokolenia, szczególnie cenionym w repertuarze solowym i kameralnym, znanym z pełnych inwencji realizacji partii basso continuo. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historycznych instrumentów klawiszowych, improwizacji w dawnej i współczesnej stylistyce, a także kompozycji. Gra na różnych typach klawesynów i klawikordów, a także na historycznych fortepianach i organach.

Jako solista, kameralista i lider zespołów koncertuje w Europie, obu Amerykach i Azji regularnie współpracując z Rachel Podger i prowadzonym przez nią zespołem Brecon Baroque, a także z Arte dei Suonatori, Divino Sospiro, Capellą Cracoviensis, {OH!} Orkiestrą Historyczną oraz Scroll Ensemble. Występował na najważniejszych festiwalach takich jak Händel-Festspiele Göttingen, Festival de Radio France et Montpellier, Wratislavia Cantans, BBC Baroque Spring. Dokonał nagrań dla m.in. Channel Classics, Alpha, DUX, Linn Records, a także dla głównych europejskich stacji radiowych i telewizyjnych. Wiosną 2015 roku nakładem wytwórni BIS ukaże się album zawierający komplet koncertów klawesynowych J.G. Müthela zarejestrowany z orkiestrą Arte dei Suonatori.

Marcin Świątkiewicz jest finalistą I Międzynarodowego Konkursu Klawesynowego im. Wolkońskiego w Moskwie (2010) i Międzynarodowego Konkursu im. Telemanna w Magdeburgu (2007) oraz laureatem programów stypendialnych Ministra Kultury ("Młoda Polska"), Rządu Holenderskiego (Huygens), Marszałka Województwa Śląskiego i Miasta Katowice.

Marcin Świątkiewicz studiował zarówno klawesyn jak i kompozycję w Królewskim Konserwatorium w Hadze oraz w Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą, a w czerwcu 2014 roku obronił pracę doktorską.

www.mswiatkiewicz.pl


Znajdź nas na facebooku:
www.facebook.com/amuz.gdansk

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?