• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Kultura dawnego Gdańska

Serdecznie zapraszamy na pierwsze spotkanie w czternastym już cyklu wykładów "Kultura dawnego Gdańska" zat. Architektura i urbanistyka Biskupiej Góry w Gdańsku. Naszym prelegentem będzie Pan Ryszard Kopittke.

23 czerwca - 27 października 2024, godz. 13:00

Gdańsk,
bilety 1 zł
Pod nazwą Biskupiej Góry kryją się ulice: Biskupia, Na Stoku, Menonitów, Salwator oraz nieistniejące: Am Berge, Schwarzes Meer i promenada. W ulicach tych, jako jednych z niewielu w centrum Gdańska, odczuwa się ich wyjątkowość polegającą na autentyczności.

W trakcie swojego wystąpienia nasz Prelegent przedstawi zarys dziejów dzielnicy, ze szczególnym naciskiem na historię tego miejsca w XIX i XX wieku. Zgromadzone materiały pozwalają bowiem na szczegółowe zapoznanie się z obiektami powstałymi dopiero w tym czasie. W czasie prelekcji odtworzona zostanie dokładnie zabudowa każdej z dróg a opis zostanie wzbogacony przedstawianiem kamienic poprzez historię ludzi, tworzących przez lata Biskupią Górę.

Pan Ryszard Kopittke jest absolwentem etnologii oraz historii sztuki na Uniwersytecie Gdańskim. Praca magisterska, napisana pod kierunkiem prof. Małgorzaty Omilanowskiej, Architektura i urbanistyka Biskupiej Góry zdobyła tytuł najlepszej pracy obronionej w Instytucie Historii Sztuki w roku 2016/17. Stworzenie pracy na temat Biskupiej Góry było przyczynkiem do próby renowacji fasad kamienic. Nasz prelegent jest przewodnikiem po Trójmieście. Zakamarki miasta przybliża na stronie FB Wkręć się w Trójmiasto. Jest także radnym Dzielnicy Chełm.

Najbliższy wykład oferuje nam możliwość wirtualnego spaceru po Biskupiej Górce i obserwację zmian jakim podlegała. Pozwoli na odkrycie wartości stopniowo rewaloryzowanej zabudowy i towarzyszącej jej infrastruktury. Serdecznie zapraszamy więc Państwa na wspólną wyprawę na zbocza Biskupiej Górki do Domu Uphagena w środę 31 stycznia o godz. 17-tej

Opinie

Sprawdź się

Jaki jest symbol władzy epoki brązu prezentowany w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku?

 

Najczęściej czytane