• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Kultura Dawnego Gdańska: Pod żaglami

Kultura Dawnego Gdańska: Pod żaglami. Gdańsk miastem Hanzy w XV i początkach XVI wieku. Towarzystwo Dom Uphagena zaprasza serdecznie w środę 28 lutego, godzina 17.00 na wykład z 20. cyklu "Kultura Dawnego Gdańska". Tym razem będziemy gościć panią prof. dr hab. Beatę Możejko, która wygłosi prelekcję zatytułowaną "Pod żaglami. Gdańsk miastem Hanzy w XV i początkach XVI wieku".

Wykład odbędzie się w siedzibie Towarzystwa: Dom Uphagena, oddział Muzeum Gdańska, ul. Długa 12. Wstęp wolny. Wśród słuchaczy jak zwykle rozlosujemy kilka ciekawych książek.

O wykładzie:
Gdańsk od II połowy XIV wieku był członkiem Hanzy, organizacji kontrolującej handel i żeglugę Morza Bałtyckiego ale również Morza Północnego. W czasie wykładu omówione zostaną działania 4 kantorów Hanzy: w Nowogrodzie Wielkim, Bergen, Brugii i Londynie, z wskazaniem kontaktów z Gdańskiem. Zwrócona zostanie uwaga na takie aspekty jak regulacja żeglugi zimowej, cło palowe, organizacja wspólnej floty i walka z piratami. Będzie można posłuchać też o losach gdańskich szyprów, o ich służbie morskiej, różnych zakrętach losu. Tracili statki z różnych przyczyn - wypadków morskich, napadów piratów, nieuczciwej konkurencji ale nie poddawali się, dzielnie stawiając czoła niepowodzeniom. Gdańsk schyłku średniowiecza był zwrócony ku morzu, dla mieszkańców życie pod żaglami było codziennością.

O prelegentce:

Prof. dr hab. Beata Możejko
zatrudniona w Zakładzie Historii Średniowiecza Polski i Nauk Pomocniczych Historii na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego, specjalistka w zakresie średniowiecznego Gdańska, Jagiellonów i Hanzy, zajmuje się historią gospodarczą i społeczną, zwłaszcza sytuacją kobiet w średniowieczu; autorka ponad 150 prac naukowych, m.in. 8 monografii (3 współautorskich), redaktor naukowa tomów publikowanych między przez wydawnictwo Routledge (2017 i 2021, 2022 i 2023). W 2020 r. w wydawnictwie Brill ukazało się w języku angielskim wydanie jej monografii o wielkiej karaweli Peter von Danzig; prezeska Towarzystwa Domu Uphagena, członkini prezydium Komisji Nauk Historycznych PAN (2020-2023) obecnie wybrana do KNH PAN na kolejną kadencję, od 2019 r. członkini międzynarodowego Komitetu MECERN (Medieval Central Research Network) oraz Komitetu Wiedzy Gedanopedii (od 2013), od 2021 r. członek-korespondent Centrum Studiów Średniowiecznych w Pradze (Centre for Medieval Studies). Od października 2022 r. dyrektor Centrum Badań Memlingowskich Uniwersytetu Gdańskiego.

Opinie

Sprawdź się

Co znajduje się w Parku Hestii w Sopocie?

 

Najczęściej czytane