• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

"Kult dla ślepców? Protestantyzm a sztuka sakralna"

Zapraszamy na "Kult dla ślepców? Protestantyzm a sztuka sakralna" - VII wykład. Cykl świętojański.


Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK
Prelegentka: Dominika Kałabun;
Typ:
siódmy wykład z cyklu Ocalone od zapomnienia. Świętojańskie spotkania z kulturą i sztuką.
Wykłady cykliczne w każdy ostatni wtorek miesiąca;

W 2020 r, zakończyła odbudowa i adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na centrum kultury. To wyjątkowy obiekt, który nieczynny przez wiele dziesięcioleci - do lat 90. - obecnie znów jest dostępny dla artystów, turystów i mieszkańców Gdańska. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z zachowanym dziedzictwem kulturowym tego wyjątkowego miejsca poprzez różne dziedziny nauki: historię, historię sztuki, architekturę, konserwację zabytków czy filologię klasyczną, czasami w sposób nieoczywisty i zaskakujący. Odkryjemy ciekawostki i detale, które nie są powszechnie znane, a zbadane i znane wąskiemu kręgowi specjalistów, którzy podzielą się z nami swoją wiedzą.

Stosunek protestantyzmu do sztuki sakralnej był bardzo zróżnicowany i ewoluował w ciągu wieków. Takie widoki jak protestanci palący religijne obrazy czy puste, białe protestanckie kościoły są dużym uproszczeniem. Co tak właściwie reformatorzy mówili o sztuce? Czy protestantyzm to kult dla ślepców, w którym nie ma miejsca na sztukę? Jak właściwie wyglądała protestancka sztuka religijna?
Prelegentka: Dominika Kałabun - historyczka sztuki, religioznawczyni, przewodniczka po Warmii, Mazurach i Trójmieście. Zawodowo związana z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, gdzie pełni obowiązki kierownika Działu Sztuki Dawnej i Rzemiosła Artystycznego, współtworzy wystawy i opiekuje się kolekcjami metali, tkanin oraz ikon.

Koordynatorka: Iwona Berent, Kierowniczka Działu Opieki nad Zabytkami NCK

Opinie

Sprawdź się

W którym roku "Sołdek" jeden z oddziałów Narodowego Muzeum Morskiego został pierwszy raz zwodowany?