• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Krytyka dźwiękowa | Interwencja

Krytyka dźwiękowa to projekt egzystencjalno-publicystyczny polegający na uważnym wsłuchiwaniu się w wybrane miejsca i sytuacje w celu opisania oraz oceny ich audiosfery z uwzględnieniem między innymi stopnia ekologiczności akustycznej, wpływu na dobrostan człowieka czy korespondencję z rozwiązaniami architektonicznymi. Projekt krytyki dźwiękowej ma znaczenie społeczne jako metoda podnoszenia świadomości akustycznej, kształtowania postaw obywatelskich i aktywizacji odpowiednich służb.

maj 14

wtorek, godz. 18:00

Sopot,
Wstęp wolny

w każdą środę (do 21.12), godz. 18:00

Gdańsk Osowa,
Wstęp wolny
W ramach projektu mieszczą się dziennik zdarzeń dźwiękowych, opinie konsumenckie skupione na audiosferze lokali czy obsługi, a także realizacji własnych nagrań terenowych. Zwieńczeniem warsztatów będą teksty autorstwa uczestników i uczestniczek tworzone z myślą o publikacji w mediach kulturalnych i branżowych ("Glissando", "Czas Kultury", "Dialog", "Szum" i podobne).

Krytyka dźwiękowa to w istocie trening tego, co Jonathan Sterne, redaktor "The Sound Studies Reader", nazywa "myśleniem sonicznym". Zgodnie z tą koncepcją badania nad zjawiskami dźwiękowymi są kluczem do refleksji nad kulturą i jej przemianami, dostarczają wskazówek metodologicznych umożliwiających udział w środowisku akustycznym i jego współtworzenie. Ważną inspirację stanowi rozwijana przez Brunona Latoura teoria aktora-sieci, która pozwala na potraktowanie dźwięków jako pełnoprawnego elementu zbiorowości odpowiedzialnego za zawiązywanie się relacji między ludźmi i pozaludzkimi czynnikami (rzeczy, rośliny, zwierzęta, pogoda, przestrzenie, ślady pamięci).
Dla kogo: pasjonaci i pasjonatki audiosfery, studenci nauk o człowieku i kierunków artystycznych, twórcy i słuchacze muzyki współczesnej oraz eksperymentalnej, aktywiści miejscy, osoby zainteresowane nowymi kierunkami badań kulturowych i multisensorycznym modelem edukacji.
______________________________
#5: Interwencja | Data: 29.09.2023 godzina 18:00 - 21:00
Materiał: wspólny odsłuch i omówienie nagrań miejskich zrealizowanych przez uczestników i uczestniczki warsztatu; omówienie opinii konsumenckiej i ich publikacja; dyskusja o dźwiękowych wspomnieniach Waltera Benjamina ("Dzieciństwo w Berlinie") i nagrywaniu skamielin dźwiękowych w celu konserwacji audiosfery (ilustracje audio: nagrania Beaty Targosz i Piotra Dąbrowskiego).
Zadanie: kontynuacja dziennika zdarzeń dźwiękowych; redakcja tekstu eseistycznego (ok. 5 000 znaków) w nurcie sound criticism na podstawie dziennika zdarzeń dźwiękowych i wątków poruszonych na warsztatach.
______________________________

Bilety na pojedyncze warsztaty w cenie 60 złotych.
Karnety na całość w cenie 300 złotych dostępne na portalu
https://app.evenea.pl/event/krytykadzwiekowa/
 

Opinie

Sprawdź się

ERGO Hestia obchodzi w tym roku jubileusz. Ile lat ma sopocki ubezpieczyciel?

 

Najczęściej czytane