• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Krystyna Prońko - Trio

Polska piosenkarka i wokalistka jazzowa - Krystyna Prońko, wystąpi na scenie Filharmonii Kaszubskiej 14 września!

gru 9

sobota, godz. 19:00

bilety 60 zł
wyprzedane
sty 3

środa, godz. 17:00, 19:30

bilety 99 - 180 zł
Kup bilet
Krystyna Prońko jest absolwentką Akademii Muzycznej Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach (dyplom 1979 z nagrodą rektorską ówczesnego Rektora Henryka Góreckiego).
Pracę artystyczną amatorsko, rozpoczęła od rodzinnego zespołu Refleks, w którym grali jej bracia, Piotr na saksofonie, Wojtek na gitarze basowej oraz skrzyknięci muzykujący koledzy, w Gorzowie Wlkp. Z tym zespołem była nagradzana na Festiwalu Awangardy Bitowej w Kaliszu w 1968 i 1969 r. Po rozpadnięciu się zespołu w 1970 r. otrzymała zaproszenie do pracy w chórku towarzyszącym Czesławowi Niemenowi. Ta współpraca była znakomitym wprowadzeniem do show businessu w Polsce w latach siedemdziesiątych XX wieku. Potem zaczęła współpracować również w chórkach ze Skaldami i Czerwonymi Gitarami głównie na trasach zagranicznych do byłego Związku Radzieckiego.

jazz - koncerty w Trójmieście


Po usamodzielnieniu się rozpoczęła współprace z Januszem Komanem i zespołem Koman Band, z którym dokonała wielu nagrań radiowych, płytowych, programów TV. W latach siedemdziesiątych (w byłym NRD) dokonała kilku nagrań z orkiestrą Big Band Guntera Golasha w Berlinie. W kraju stale współpracowała z Orkiestra Studia Jazzowego Polskiego Radia w Warszawie, z którą między innymi wystąpiła w Kolonii (Niemcy) w koncercie radiowym. W latach 1987-1989 ściśle współpracowała z Orkiestrą Big Band Gustawa Broma, z ktorą dokonała nagrań w Brnie (Słowacja) oraz wystąpiła na Praskim Festiwalu Jazzowym (Czechy).

Jest wielokrotna laureatką Festiwalu Opolskiego. Jako gość, brała udział w Festiwalu w Sopocie, w Festiwalu Jazz Jamboree, a także w wielu festiwalach i zagranicznych trasach koncertowych w tym w USA, byłym NRD, byłej Czechosłowacji, byłego ZSSR, Szwecji. W latach 90 tych prowadziła autorskie audycje radiowe i telewizyjne. Od 1991r. prowadzi firmę P.M. Krystyna Prońko, której celem jest kontynuacja pracy artystycznej pod własnym szyldem oraz wydawnictwo, w którym ukazało się wiele samodzielnie wydanych płyt.

W latach 2000 2010 prowadziła klasę śpiewu na UMCS w Lublinie.
W swym dorobku ma niezaprzeczalne polskie hity Deszcz w Cisnej, Jesteś lekiem na całe zło, Małe tęsknoty, Złość, Poranne łzy czy Papierowe ptaki. 
 Z równa łatwością śpiewa pop jak i standardy jazzowe. Lubi mieszać gatunki muzyczne ze sobą, bo jak mówi nużące jest śpiewanie ciągle tego samego. Na pytanie jak określiłaby tę muzykę, którą wykonuje odpowiadaani to pop, ani rock, ani to jazz, ani piosenka literacka. Moje śpiewanie i piosenki to po prostu współczesna muzyka rozrywkowa. A jeśli ktoś koniecznie chce to szufladkować, to niech nazywa to styl. jazzy(nie mylić z jazz em) Krystyny Prońko.
Jej dyskografia obejmuje LP, CD, DVD, i MC (kaseta magnetofonowa) w tym trzy złote płyty:

LP Krystyna Prońko 1983 Pronit M004
LP Kolęda Nocka 1981 SPL4017
CD Albo inaczej Alkopoligamia ALK 10

Lubi mieszać gatunki muzyczne czego wyrazem jest najnowsza płyta CD pt. Lubię specjalne okazje wydana w czerwcu 2020 r.
W październiku 2008 otrzymała z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego srebrny medal GLORIA  ARTIS, a w 2019 otrzymała z rąk Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości.
Krystyna Prońko obecnie pracuje z pięcioosobowym zespołem muzyków, w TRIO lub w duecie z pianistą. Często występuje z recitalami, w których towarzyszy jej Big Band.

www.krystynapronko.pl  
Instagram  krystynapronko_official
YouTube  Krystyna Prońko Oficjalny Kanał
Facebook  krystyna.pronko.official

SERDECZNIE  ZAPRASZAMY!

KUP BILET

Opinie

Sprawdź się

Twórcą Gdyńskiego Muzeum Motoryzacji jest: