• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kontrowersyjny plakat nauczy tolerancji?

piw, jak
18 stycznia 2012 (artykuł sprzed 12 lat) 
Plakat odsłonięto na słupie stojącym na Placu Konstytucji. Plakat odsłonięto na słupie stojącym na Placu Konstytucji.

W centrum Sopotu pojawił się kontrowersyjny plakat. Epatuje nagością, która jednak w tym wypadku ma nas - zdaniem twórców - zmusić do refleksji.



Kontrowersyjny plakat w pełnej krasie. Kontrowersyjny plakat w pełnej krasie.
Galeria Miejska na słupie swoją pierwszą odsłonę miała jesienią zeszłego roku. Miała być m.in. protestem przeciwko zaklejaniu miasta banerami. Pierwszy plakat, który zawisł na słupie przy Placu Konstytucji zobacz na mapie Sopotu, miał też wyraźnie antywojenną, pacyfistyczną wymowę.

Teraz przyszedł czas na drugą, bardziej kontrowersyjną odsłonę galerii. W środę na słupie zawisł plakat autorstwa sopockiego artysty i animatora sztuki Jacka Staniszewskiego oraz jego studentów, zatytułowany "I am a man / Jestem człowiekiem".

W oczy rzuca się na nim przede wszystkim bardzo skąpo odziana kobieta w jawnie erotycznej pozie. To właśnie jej przypisane są słowa "Jestem także człowiekiem".

- Ta postać pokazuje, że bez względu na szerokość geograficzną, trzeba w dalszym ciągu walczyć o prawo do prywatności i nietykalności osobistej. Kobieta nie musi być - jak to się przyjęło chociażby w reklamie - manekinem eksplorującym w głównej mierze seksualność a nie intelekt - mówi Jacek Staniszewski.

Autor plakatu dość prowokacyjnie przyjmuje też z góry, że plakat może się stać pożywką dla wandali. - Ze wszystkich postaci na plakacie, to właśnie kobieta będzie wystawiona na największą próbę poprzez fakt, że z pewnością pojawią się na niej dopisywane przez różnej maści zwyrodnialców wulgarne komentarze - dodaje autor.

Podoba ci się sopocki plakat?


Uważa on jednak, że - paradoksalnie - ewentualna działalność wandali może "dopełnić" dzieło. Postać kobiety stanie się jego zdaniem w takim wypadku jeszcze bardziej wyrazista, a jej głos zabrzmi jeszcze mocniej.

Na plakacie widoczne są też inne postaci, symbolizujące m.in. prawo do wolności, prawo do ochrony, prawo do słusznego procesu i obrony, prawo do prywatności i nietykalności osobistej oraz prawo do wolności wyznawania poglądów.

Wpisuje się w ten sposób w samą ideę "galerii na słupie", która ma prowokować przechodniów do myślenia i zastanawiania się nad tematami społecznymi.

Jak sądzicie, czy miejska galeria powinna poruszać tego typu poważne tematy w takiej, dość kontrowersyjnej formie?
piw, jak

Opinie (223) 4 zablokowane

  • co to znaczy, że mamy być tolerancyjni wobec pani z plakatu?

    chodzi o większą reklamę miejsc takich jak Rozi czy odwrotnie?

    • 2 0

  • tekstylni

    to chorzy z iluzji ludzie

    • 0 0

  • pupa meska

    czesciej jest uzywana w sopocie zenuja

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Festiwal Teatru Polskiego i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w roku 2019 odbył się po raz:

 

Najczęściej czytane