• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Konferencja Biowładza i bioaktywizm. Sztuka w dobie posthumanizmu

Wpływ myśli Michela Foucaulta na sztukę krytyczną lat 90 w Polsce był znaczący i niezwykle inspirujący, patrząc z perspektywy ostatnich dwudziestu lat możemy nadal posiłkować się jego myślą dającą nam punkt wyjścia do zadawania pytań o przyszłe możliwe scenariusze zdarzeń.

6 kwietnia - 12 maja 2024, godz. 10:00 - 18:00

Wstęp wolny
Mówiąc za Aleksandrą Hirszfeld: "Polityka strachu działa na rzecz wzmacniania biowładzy. Dzięki niej władza sprawowana nad życiem i jego mechanizmami może być poddana jeszcze bardziej efektywnej kalkulacji. Życie, mówiąc językiem Foucaulta, stało się stawką politycznych starć." Technologie kontroli, a raczej biotechnologie kontroli, obejmą władzę nad każdą naszą komórką; obejmą w swoje posiadanie nie tylko ludzkie ciała, lecz również zmodyfikowane rośliny i ciała zwierząt.

Równolegle do dominującej praktyki korporacyjnej pragnącej zawłaszczyć, opatentować i urynkowić rozpoznane organizmy, działają społeczne ruchy na rzecz alternatywnej dystrybucji wiedzy, oddolne, subwersyjne działania takie jak bioart, w tym sztuka DIYBIO. Zjawiska te jeszcze w niewielkim stopniu są obecne w Polsce zarówno w sferze społecznej jak i artystycznej. Relacje sztuki i nauki są na etapie wstępnego rozwoju, dając nam w tym momencie czas na krytyczną refleksję i rozpoznanie pola, w którym od zaraz przyjdzie nam - artystom, krytykom i aktywistom - w miarę możliwości świadomie i odpowiedzialnie funkcjonować.

Biotechnokulturowa teraźniejszość stawia nas przed wyzwaniem przedefiniowania antropocentrycznej estetyki i poszukiwania odmiennych praktyk edukacyjnych i artystycznych. W naszych pytaniach i poszukiwaniach uwagę skupimy także na tym, w jaki sposób artyści i sztuka mogą kulturowo przyswoić i transformować idee naukowe, aby ponownie stały się częścią wspólnej społecznej realności.

Grzegorz Kalaman zaprosiła do współpracy artystów i teoretyków bioartu oraz badaczy biowładzy z Polski i Europy, aby otworzyć debatę dotyczącą wpływu biowładzy na życie społeczne, a także artystyczne oraz aby w sposób krytyczny i samoświadomy zmierzyć się z wyzwaniami, jakie stawia przed nami czas próby kontroli życia na poziomie biologicznym. Są to niezmiernie ważne zagadnienia, które na całym świecie zdobywają kolejne fora, jako najbardziej aktualna problematyka filozoficzna, naukowa, społeczna i artystyczna.

Konferencja przeznaczona jest przede wszystkim dla studentów uczelni artystycznych i humanistycznych, stanowić będzie zwieńczenie warsztatów przeprowadzonych przez Pracownię Badań Transdyscyplinarnych we współpracy z Uniwersytetm Medycznym W gdańsku. W połączeniu z konferencją, 12.12.2013 r. w IS Wyspa otwarta zostanie powarsztatowa wystawa studentów Pracowni prezentująca wyniki współpracy z laboratorium UM w Gdańsku.

Wernisaż wystawy odbędzie się 12.12. o godzinie 19. Wystawę będzie można oglądać 13.12. oraz od 16.12. do 20.12. w godzinach od 11 do 16.

Organizator: Pracownia Działań Transdyscyplinarnych prof. Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku;
Partner: IS Wyspa w Gdańsku
Koordynator konferencji: Adam Mandziejewski

Opinie

Sprawdź się

W 2017 roku brytyjski książę William i księżna Kate odwiedzili:

 

Najczęściej czytane