• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert w ramach cyklu 'Muzyczne Niedziele w Domu Uphagena'

maj 17

piątek, godz. 21:00

Sopot,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 40 zł
Muzeum Historyczne
Miasta Gdańska

zaprasza na koncert,
w czasie którego wystąpią:

Karol Respondek – klarnet,

Bogdan Ocieszak – basethorn

i Bogdan Kułakowski – fortepian



KAROL RESPONDEK, klarnet

Studia odbywał w klasie prof. Henryka Kierskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1986 roku. Po studiach czasowo współpracował z katowickim WOSPR-em oraz Polską Filharmonią Kameralną W. Rajskiego. Od roku 1989 jest pierwszym klarnecistą orkiestry Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku, z którą wielokrotnie występował jako solista wykonując utwory Mozarta i Webera. W 1995 dokonał polskiego prawykonania "Tuireadh" na klarnet i smyczki Jamesa McMillana pod dyrekcją samego kompozytora - obecnie najwybitniejszego brytyjskiego twórcy muzyki wsółczesnej.
Koncertuje również jako kameralista Bałtyckiego Kwintetu Dętego, Oktetu Dętego Filharmonii Bałtyckiej oraz Grand Trio Brillant (flet, klartnet i harfa).
Jest laureatem Ogólnopolskich Przesłuchań Uczniów Szkół Muzycznych w Opolu (1981) - I nagroda, Międzynarodowego Konkursu Klarnetowego im.K.Kurpińskiego we Włoszakowicach (1986) oraz Konkursu Muzyki Kameralnej na Instrumenty Dęte w Bydgoszczy (1985) - I nagroda i Nagroda Główna Krajowego Biura Koncertowego.
Jest autorem wielu transkrypcji na klasyczny kwintet dęty, m.in.: "Obrazki z wystawy" Mussorgskiego. Niektóre zostały wydane przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w Krakowie. Ponadto dokonał orkiestracji akompaniamentu koncertu klarnetowego I.F.Dobrzyńskiego, bardzo cennej pozycji polskiej literatury muzycznej XIX wieku na instrument dęty. Karol Respondek gra na instrumentach TOSCA - najnowszym modelu Firmy"Buffet Crampon".

Informacja pochodzi ze strony:
https://www.kwintetbaltycki.art.pl/muzycy.htmL


BOGDAN OCIESZAK, klarnet

Doktor habilitowany w klasie klarnetu AM w Gdańsku, absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie klarnetu prof. Andrzeja Pietrasa; jest klarnecistą i klarnecistą basowym Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, współpracował m.in. z orkiestrami Opery Bałtyckiej, Polskiej Orkiestry Kameralnej Wojciecha Rajskiego; jako kameralista występuje na koncertach organizowanych przez m.in. Teatr Wybrzeże, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Bałtycką Agencję Artystyczną oraz Akademię Muzyczną w Gdańsku – na terenie Polski i za granicą (Niemcy, Iran i in.); inicjator powstania unikalnego zespołu Tria rożków basetowych, z którym dokonał zgodnych z zapisem autorskim wykonań utworów W.A.Mozarta, nagranych następnie wraz z innymi utworami na płycie „Klarnet nie jedno ma imię” Jest również autorem książki „Rożek basetowy – zapomniany instrument Mozarta”.
Studenci -soliści i studenckie zespoły klarnetowe z jego klasy zdobywały czołowe nagrody na festiwalach i konkursach klarnetowych.

Informacja pochodzi ze strony:
https://www.filharmonia.gda.pl/index.php?pid=10000&news=382&powrot=181&wod=10


BOGDAN KUŁAKOWSKI, fortepian

Rektor Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku od roku 2005. Stale współpracuje jako akompanoator z Konstantym Andrzejem Kulką. Wykonał po raz pierwszy Koncert fortepianowy Elżbiety Sikory podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku.
Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 7 lat w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku, którą ukończył z wyróżnieniem w klasie prof. B. Zielińskiej. W latach 1977-1982 odbył studia pianistyczne w gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego, kończąc je również z wyróżnieniem.
Swoje umiejętności doskonalił na kursach po kierunkiem takich artystów jak m.in.: S.Perticaroli, F. Scala i D. Zehlin. Po studiach rozpoczął pracę w macierzystej uczelni, którą kontynuuje po dzień dzisiejszy na stanowisku adiunkta II stopnia.

Jest laureatem konkursów TiFC-u na stypendia artystyczne (1979, 1980), laureatem Estrady Młodych Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku (1992), zdobywcą wielu nagród w dziedzinie kameralistyki (1986 Nowy Sącz, 1992, 1995 Olsztyn i in.).

Prowadzi ożywioną działalność koncertował zarówno jako solista jak i kameralista. Występował m.in. z orkiestrami symfonicznymi Słupska, Gdańska, Zielonej Góry i in. Odbył kilka tournee koncertowych m.in. w Japonii, Stanach Zjednoczonych. Występował w Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Anglii.

Współpracuje z wybitnymi solistami środowiska gdańskiego (Kwintet Bałtycki, Natalia Stolarska i in.) oraz ze znakomitym skrzypkiem Konstantym Andrzejem Kulką. Dokonał nagrań dla Polskiego Radia Gdańsk i Telewizji Gdańsk.

W jego repertuarze znajdują się utwory z wszystkich epok dziejów muzyki, ze szczególnym upodobaniem muzyki romantycznej; łącznie z nowoczesnymi opracowaniami utworów jazzowych i ragtime’ów Scotta Joplina.

Bogdan Kułakowski posiada w swym dorobku prawykonania (Koncert fortepianowy Elżbiety Sikory prezentowany podczas Festiwalu Pianistyki Polskiej w Słupsku pod batutą Jerzego Maksymiuka) oraz nagrania płytowe (wraz ze skrzypaczką Natalią Stolarską nagrał płytę Clair de Lune z muzyką C.Francka i C. Debussy’ego).

Od roku 2001 jest także wykładowcą Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku, od r. 2004 także dyrektorem Szkoły Muzycznej I i II st. w Słupsku. W roku 2005 został wybrany na stanowisko rektora Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.

Informacja pochodzi ze strony:
https://www.filharmonia.gda.pl/index.php?pid=10000&news=186&powrot=137&wod=10



koncerty w Trójmieście

Opinie

Sprawdź się

Jaki musical nigdy nie był wystawiony w Teatrze Muzycznym w Gdyni?

 

Najczęściej czytane