• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert kameralny: Wasiucionek/Kordykiewicz/Chrzęszczyk

Akademia Muzyczna w Gdańsku zaprasza wszystkich miłośników muzyki kameralnej na koncert studentów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Koncert ten jest dla młodych muzyków Nagrodą Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych - Koncert Festiwalowo-Konkursowy (Poznań 2012).

lip 16

wtorek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
Wykonawcy:
Małgorzata Wasiucionek - skrzypce
Marta Kordykiewicz - wiolonczela
Łukasz Chrzęszczyk - fortepian

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


W programie:

Wolfgang Amadeusz Mozart - VII Trio C-dur K. 548
Allegro
Andante cantabile
Allegro

Maurice Ravel - Trio na fortepian, skrzypce i wiolonczelę
Modéré
Pantoum (Assez vif)
Passacaille (Très large)
Final (Animé)

***

Johannes Brahms - I Trio fortepianowe H-dur op. 8
Allegro con brio
Scherzo. Allegro molto
Adagio
Allegro

5 grudnia 2013 (czwartek),
godz. 18:00
Sala Koncertowa (budynek żółty) Akademii Muzycznej w Gdańsku
Łąkowa 1-2, Gdańsk


Zespół powstał w 2013 roku z inicjatywy trójki studentów dyplomowego roku Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, których artystyczne ścieżki już wcześniej wielokrotnie spotykały się na płaszczyznach najrozmaitszych przedsięwzięć z dziedziny muzyki kameralnej. Ostatnim efektem ich współpracy jest III nagroda XVIII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza w Łodzi.

Małgorzata Wasiucionek urodziła się w 1990 roku. Edukację muzyczną rozpoczęła w Jeleniej Górze pod kierunkiem mgr Ludmiły Sołowiewicz, a obecnie studiuje na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Romana Lasockiego.

Jest laureatką wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Jej ostatnie osiągnięcia to: III miejsce na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta Bacewicza - 2013 w Łodzi (w kwintecie fortepianowym), I miejsce i nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu Zdzisława Szostaka - "Recitativo e berceuse" na IV Międzynarodowym Konkursie im. Michała Spisaka- 2010 w Dąbrowie Górniczej, I miejsce i cztery nagrody specjalne na VII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym "Młody Paganini" - 2009 w Legnicy, nagroda specjalna za najlepsze wykonanie utworu w transkrypcji J.Heifetza na III Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Heifetza - 2009 w Wilnie, III nagroda na VII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. S. Serwaczyńskiego - 2008 w Lublinie, finalistka Konkursu Koncertów podczas warsztatów Morningside Music Bridge - 2008 w Calgary.

Jako solistka koncertowała z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą, m.in. z orkiestrą Filharmonii Śląskiej, Podkarpackiej, Dolnośląskiej, Białostockiej, Zielonogórskiej, Lubelskiej, Świętokrzyskiej, z orkiestrą "Amadeus" pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, ponadto Neue Lausitzer Philharmonie w Görlitz, Loh-Orchester Sondershausen, Orkiestrą Symfoniczną Miasta Cottbus, a także z Orkiestrą Miasta Calgary. We wrześniu 2013 roku wystąpiła w roli solistki z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka na koncercie inaugurującym VII Międzynarodowy Konkurs im. Michała Spisaka. W 2011 roku razem z Orkiestrą Radia i TV Białoruś pod dyrekcją Czesława Grabowskiego nagrała I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego.

Podczas kursów zarówno solistycznych, jak i kameralnych pobierała lekcje u wybitnych skrzypków, takich jak Roman Totenberg, Ivry Gitlis, Maxim Vengerow, Zakhar Bron, Leonid Kerbel, Robert Szreder, Nava Milo, Wolfgang Marschner, Ariane Mathäus, Fulvio Leofreddi, Adam Kostecki, Konstanty Andrzej Kulka, Wanda Wiłkomirska, Mirosław Ławrynowicz, Tadeusz Gadzina, Kaja Danczowska. Brała udział w IX i X Międzynarodowym Festiwalu Kameralistyki Ensemble im. Księżnej Daisy w Książu, gdzie w trakcie kursów interpretacji kameralnej występowała w zespołach razem z Paulem Guldą, Szymonem Krzeszowcem i Matsem Lidströmem.

Jest laureatką VII programu stypendialnego "Młoda Polska" oraz innych stypendiów nadawanych przez Ministra Kultury, Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci i programu "Zdolny Ślązak".

Marta Kordykiewicz urodziła się w Warszawie w 1990 roku. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczęła w wieku 7 lat. Ukończyła z wyróżnieniem OSM II st. im. Zenona Brzewskiego w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Orkisza,
a obecnie jest studentką II roku studiów magisterskich na UMFC w Warszawie w klasie prof. Tomasza Strahla i Rafała Kwiatkowskiego.

Zdobyła nagrody na wielu konkursach, m.in. na VII Młodzieżowym Konkursie Wiolonczelowym im. K. Wiłkomirskiego w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna), VII Konkursie Muzyki XX i XXI Wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (I miejsce), II Turnieju Wiolonczeli i Kontrabasu w Warszawie (I miejsce), na IX Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym im. D. Danczowskiego w Poznaniu (I miejsce i nagroda specjalna) oraz na VII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej (I miejsce i dwie nagrody specjalne), a także jako kameralistka, na Festiwalu Zespołów Kameralnych w Oleśnicy (II miejsce), VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa w Gdańsku (wyróżnienie) oraz na XVIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. K. Bacewicza w Łodzi (III miejsce). Jest laureatką XXVII Festiwalu "Tydzień Talentów".

Koncertowała w wielu prestiżowych miejscach w Polsce i zagranicą, m. in. w filharmoniach w Warszawie, Olsztynie, Jeleniej Górze, Zielonej Górze, w Sali Balowej Zamku w Łańcucie, w Studiu Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, w Royal Festival Hall w Londynie.

Uczestniczyła w licznych kursach mistrzowskich, pracując pod kierunkiem znakomitych pedagogów, takich jak Claus Reichardt, Paweł Głombik, Dominik Połoński, Arto Noras, Kazimierz Michalik, Andrzej Bauer, David Geringas. W latach 2003 - 2009 była stypendystką Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci. Dwukrotnie otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki (2005, 2008), Stypendium Prezesa Rady Ministrów (2007, 2008) oraz Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Jest również stypendystką Fundacji Pro Cello na rok akademicki 2013/2014. W 2011 roku otrzymała stypendium "Erasmus", w ramach którego przez pół roku kształciła się w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Mannheim, pracując pod kierunkiem prof. Michaela Flaksmana i Jeleny Očić. Od 2013 roku współpracuje z Warszawską Grupą Cellonet.

Łukasz Chrzęszczyk urodził w 1990 r. w Kielcach. Tam w wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie, początkowo u mgr Elżbiety Saramy, następnie w Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w klasie mgr Andrzeja Domina. Obecnie jest studentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu prof. Piotra Palecznego.

Jest laureatem konkursów i festiwali o zasięgu ogólnopolskim oraz międzynarodowym, takich jak Ogólnopolski Konkurs im. F. Chopina organizowany przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina (2011), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny European Piano Teachers Association w Krakowie (2009), Międzynarodowy Konkursu Pianistyczny im. Jana Sebastiana Bacha w Gorzowie Wielkopolskim (2008) i wiele innych. Jako aktywny kameralista ma na swoim koncie również szereg sukcesów zespołowych, wśród których warto wymienić III nagrodę XVII Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Kiejstuta i Grażyny Bacewiczów w Łodzi (2013), Nagrodę Rektorów Polskich Uczelni Muzycznych (2012) i wyróżnienie Międzynarodowego Konkursu Muzyki Kameralnej im. Johannesa Brahmsa (2012) w trio fortepianowym z Martą Kowalczyk (skrzypce) i Martą Kordykiewicz (wiolonczela), I nagrodę, Nagrodę Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Nagrodę Specjalną Polskiego Radia I Ogólnopolskiego Konkursu Duetów z Fortepianem w duecie z Martą Kowalczyk (2012), III nagrodę tego samego konkursu w duecie z saksofonistką Aleksandrą Mańkowską, a także I miejsce w kategorii muzyki rozrywkowej Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu z zespołem Mumuki Quintet (2011).

Występował w wielu miastach polski, a także na estradach Niemiec, Czech, Słowacji, Ukrainy, Szwajcarii, Włoch, Finlandii i Szwecji. Jako soliście towarzyszyły mu m.in. Filharmonia Świętokrzyska, Filharmonia Rzeszowska, Orkiestra Studentów i Absolwentów UMFC, szwajcarska Jugendorchester "Il Mosaico", prowadzone przez znakomitych dyrygentów, jak Hermann Ostendarp, Wojciech Rodek, Tomasz Chmiel, Monika Wolińska. W ramach kursów mistrzowskich miał okazję współpracować z pedagogami takimi, jak Joaquin Achucarro, Eugene Indijc, Oleg Meisenberg, Matti Raekkalio, Katarzyna Popowa - Zydroń i in.

Jest stypendystą Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora UMFC i Towarzystwa im. Teodora Leszetyckiego, a także laureatem nagród Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Prezydenta miasta Kielce i marszałka
województwa świętokrzyskiego. W 2013 roku został również laureatem prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury programu MKiDN "Młoda Polska".

Opinie

Sprawdź się

Kiedy wzniesiono Dom Przyrodników w Gdańsku i jaka instytucja się w nim dziś mieści?