• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert inaugurujący "Muzyczne popołudnie w Muzeum"

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprasza na koncert inaugurujący cykl recitali fortepianowych w ramach współpracy MIIWŚ i Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku pod nazwą "Muzyczne popołudnie w Muzeum". Pierwszy koncert w wykonaniu Mikołaja Sikały odbędzie się 19 listopada (niedziela) o godz. 16:00 w sali konferencyjnej im. Jana Olszewskiego.

10 - 18 maja 2024

Gdańsk
bilety 10 - 126 zł
Kup bilet

15 - 24 lipca 2024, godz. 20:30

bilety 32 zł
ulgowy 22 zł
Kup bilet
W programie:

1. Ludwig van Beethoven - Sonata D-dur Pastoralna op. 28

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


I. Allegro
II. Andante
III. Scherzo. Allegro vivace
IV. Rondo. Allegro ma non troppo

2. Claude Debussy - Preludia t. II

VI. Général Lavine - eccentric (Generał Lavine - ekscentryk)
VIII. Ondine (Rusałka)
XII. Feux d'artifice (Sztuczne ognie)

3. Fryderyk Chopin - Ballada g-moll op. 23

4. Maurice Ravel - Miroirs (Zwierciadła)

I. Noctuelles (Ćmy)
III. Une barque sur l'océan (Barka na oceanie)
IV. Alborada del gracioso (Poranna pieśń błazna)

Mikołaj Sikała
Pedagog Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, absolwent klasy fortepianu dra Kordiana Góry (studia licencjackie oraz magisterskie) oraz dr hab. Elżbiety Pasierowskiej (studia doktoranckie), a także klasy kameralistyki dr hab. Elżbiety Pasierowskiej i mgr Bożeny Szull-Talar. W 2022 roku uzyskał stopień doktora sztuki, obecnie pełni funkcję asystenta w Katedrze Fortepianu macierzystej Uczelni. Jest również absolwentem klasy fortepianu PSM I i II stopnia w Gdańsku-Wrzeszczu, gdzie kształcił się pod kierunkiem mgr Alicji Michowskiej oraz mgr Małgorzaty Stożyńskiej.

Występował w kraju i za granicą (Niemcy, Włochy, Hiszpania, Rumunia, Czechy, Bułgaria) jako solista oraz kameralista m.in. w duecie fortepianowym z Adamem Piórkowskim oraz w duecie z wiolonczelistą Maciejem Kułakowskim. Współpracował również z takimi dyrygentami jak m.in. Zygmunt Rychert, Marek Wroniszewski, Wojciech Rajski, Michał Krężlewski, Jakub Montewka, Alexander Humala czy Sabrina Stachel.

Zdobywca nagród i wyróżnień, w tym m.in. I nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz I nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w I Międzynarodowym Konkursie Duetów im. Suzany Szörenyi w Bukareszcie (2016), II nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Orbetello (Włochy, 2018), II nagrody ex aequo oraz nagrody specjalnej w 24. Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Mauro Paolo Monopoli Prize w Barlettcie (2021), II nagrody oraz nagrody specjalnej dla najlepszego polskiego uczestnika w II Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. J.W. Krogulskiego w Tarnowie (2022), III nagrody w 48. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Gdańsku (2017), III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Weronie (2019), III nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Euregio Piano Award w Geilenkirchen (2018), II nagrody w kategorii "duet fortepianowy na cztery ręce" oraz II nagrody w kat. "duet na dwa fortepiany" w XXV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Rzymie (2015), I nagrody w kategorii "zespół kameralny" w XV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2015), III nagrody w kat. "duet fortepianowy" w XIV Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach (2014), I nagrody oraz dwóch nagród specjalnych w X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Goerlitz/Zgorzelcu (2011), II nagrody w I Gdańskim Konkursie Pianistów Kameralistów (2016), Nagrody Specjalnej dla najlepszego akompaniatora, studenta uczelni muzycznej w X Konkursie Muzyki XX i XXI wieku Dla Młodych Wykonawców w Radziejowicach (2014) oraz wyróżnień w II Zachodniopomorskim Konkursie Pianistycznym w Szczecinie i w III Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Szymanowski In memoriam w Warszawie (2011).

W lutym 2017 roku został laureatem Konkursu o Stypendium Fundacji Yamaha w Łodzi. Otrzymał również tytuł laureata "Estrady Młodych" 49. Festiwalu Pianistyki Polskiej, na którym przyznano mu także dwie nagrody specjalne - nagrodę im. Jerzego Waldorffa oraz nagrodę Słupskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego (2015). We wrześniu 2018 roku zdobył tytuł finalisty I Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. K. Szymanowskiego w Katowicach, natomiast w lutym 2019 roku został finalistą I Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego Juries in Competition w Salzburgu, zaś we wrześniu 2021 finalistą II Międzynarodowego Konkursu Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Zajmuje się również działalnością kompozytorską. W 2022 roku otrzymał Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska na stworzenie pięcioczęściowej Suity nadmorskiej na fortepian solo. Rok później nagranie tej kompozycji przyniosło mu Pomorską Nagrodę Artystyczną w kat. Pomorska Nadzieja Artystyczna. Otrzymał również Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego dla twórców kultury na rok 2023 na realizację projektu PARTY na cztery ręce. W 2022 roku jego kompozycja Scena kreskówkowa została dołączona do zbioru Na cztery dziecięce ręce. Zeszyt II wydanego przez PWM pod redakcją Grzegorza Manii.

Opinie

Sprawdź się

Piotr Jaworski, czyli Tuse, słynie z fotorealistycznych portretów. W Trójmieście znane są jego liczne prace, m.in. portrety upamiętniające sławy, takie jak: