• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert Papieski

Archikatedra w Oliwie

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


KONCERT PAPIESKI

Wystąpią:
Ernst van Tiel - dyrygent
Jennifer Riedel - sopran
Magdalena Idzik - mezzosopran
Mikkel Skorpen - tenor
Tomasz Wija - bas
Jerzy Kiszkis - recytacja
Polski Chór Kameralny
Orkiestra Symfoniczna PFB

W programie:
Wolfgang Amadeusz MOZART - Adagio i fuga na smyczki
Wolfgang Amadeusz MOZART - Msza Koronacyjna

-----
MAGDALENA IDZIK
Naukę śpiewu rozpoczęła pod kierunkiem Zofii Zamojskiej w Kielcach. Kontynuowała ją na wydziale wokalnym Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego Małgorzaty Marczewskiej. W 1994 r. jako uczennica średniej szkoły muzycznej zdobyła II nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Śpiewaków we Wrocławiu. Na scenie operowej zadebiutowała Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w spektaklu "Śpiewnik domowy" (1995).

W repertuarze artystki znajdują się partie w następujących operach: "Straszny dwór" Stanisława Moniuszki (Jadwiga), "Janek" Władysława Żeleńskiego (Marynka), "Jaś i Małgosia" Engelberta Humperdincka (Jaś), "Wesele Figara" Wolfganga A. Mozarta (Cherubin), "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego (Kate).

Śpiewa także partię Hodel w musicalu "Skrzypek na dachu". Ważnym wydarzeniem w karierze śpiewaczki był udział w wykonaniu "Requiem" Mozarta na uroczystym koncercie dla królowej belgijskiej Fabioli, zorganizowanym w piątą rocznicę śmierci króla Boudouina. Magdalena Idzik współpracuje z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie oraz z filharmoniami w całym kraju, wykonując partie oratoryjno - kantatowe i muzykę kameralną.

Od 1998 r. artystka współpracuje z tenorem Wiesławem Ochmanem, koncertując w Polsce i poza jej granicami. Wzięła udział w koncercie galowym z Andreą Bocellim w łódzkim Teatrze Wielkim. Otrzymała stypendium Promocji Talentu przyznawane przez Fundację Ewy Czeszejko-Sochackiej. Artystka koncertowała na scenach Amsterdamu, Brukseli, Kilonii, Luksemburga, Nowego Jorku, Paryża, Tokio, Toronto i Walencji.

TOMASZ WIJA
Studiował na Universität der Künste w Berlinie u prof. Haralda Stamma. W roku 2009 zdobył pierwszą nagrodę w konkursie "Franz Schubert und die Musik der Moderne Competition" w Graz oraz pierwszą nagrodę w "Międzynarodowym Konkursie Duetów Schuberta" w Dortmundzie. Ponadto otrzymał stypendium Fundacji Yehudi'ego Menuhina, Fundacji Paula Hindemitha, Fundacji Gottharda Schierse'a i Fundacji Richarda Wagnera. W 2005 Tomasz Wija zadebiutował w operze Hillera "Traumfresserchesn" w Deutsche Oper Berlin, po czym natychmiast został zatrudniony w światowej premierze Amaya - "La Leyenda de Mariola", a następnie zagrał główną rolę w "Mojżeszu z Egitto" Rossiniego. Od sezonu 2011/2012 jest stałym członkiem Stadttheater Kassel, gdzie można go usłyszeć i zobaczyć w roli Shaunarda w "La Boheme", Spikera w "Czarodziejskim flecie", Tezeusza w "Śnie nocy letniej", Guglielmo w "Cosi fan tutte", Don Ottavio w "L'Olympiade" Vivaldi'ego oraz Franka w "Nietoperzu". W sezonie 2013/2014 zagra rolę Saula w oratorium Händla i Kreneka w "Dyktatorze".

MIKKEL SKORPEN
Norweski tenor Mikkel Skorpen zanim odkrył swój głos (talent śpiewu), studiował grę na saksofonie i taniec nowoczesny w Oslo. Następnie kontynuował studia wokalne w Konserwatorium Muzycznym u prof. Felixa Schoonenbooma w holenderskiej miejscowości Zwolle. Od 2012 roku Mikkel Skorpen współpracuje z prof. Raymondem Modestim. W tym samym roku obronił pracę magisterską, a jego promotorami byli: Steven Faber i Tineke Steenbring. Mikkel Skorpen zdobył pierwsze miejsce w konkursie "Musico Lied Competition" w Amsterdamie i otrzymał stypendium Peer Gynta w Oslo. Aktualnie młody tenor kontynuuje studia w Operze Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Oslo. Mikkel Skorpen zagrał w Niemczech Tamino w "Czarodziejskim flecie", w Holandii wystąpił jako Bastien w "Bastien & Bastienne", a we Włoszech jako tytułowy Tito w "La Clemenza di Tito". Ponadto wystąpił w operach Rossiniego w "Opera in Concert". Jego repertuar koncertowy obejmuje dzieła: Bacha "Weihnachtsoratorium" i "Magnificat", Händla "Mesjasz", Mozarta "Requiem", Pucciniego "Messa di Gloria", Saint-Saensa "Oratorium de Noël", Janaceka "Otce nas", Francka "Die Sieben Worte Jesu am Kreuz" oraz Stainera "Ukrzyżowanie", które śpiewa pod batutą takich dyrygentów jak: Klaas Stok, Jaap Vonk i Hans de Wilde.

JENNIFER REIDEL
Studiowała w Hochschule für Musik w Karlsruhe u prof. Margi Schiml i w Institut für Operngesang u międzynarodowej sławy sopranistki Christiane Libo, a także obroniła pracę magisterską, a jej promotorem była Charlotte Lehmann.
Już w młodym wieku zdobyła kilka stypendiów dla młodych utalentowanych śpiewaków i nagrody w konkursach: "Jugend Musiziert" i "Bundeswettbewerb Gesang Berlin".

W 2011 roku Jennifer Riedel zadebiutowała jako Sandrina w "La Finta Giardinera" Mozarta na International Chiemgau Festspiele, gdzie również wcieliła się w rolę Barbariny w "Le Nozze di Figaro" i Gretel w bajkowej operze "Hänsel and Gretel" Humperdincka. Debiut ten zaprowadził ją do Philharmonie am Gasteig München, Marstall im Gottesauer Schloss Karlsruhe, gdzie wystąpiła jako Therese w "Les Marmelles de Theresia" Poulenca, a także do Festspielhaus Baden-Baden, gdzie miała przyjemność pracować z Simon Rattle i Robertem Carsenem w operze "Zauberflöte" Mozarta.

W 2011 roku zadebiutowała rolą Hartwige w "La Cenerentola" Wolfa-Ferrari w Staatsoper Unter den Linden Berlin. Od razu po występie poproszono ją o powrót i wcielenie się w rolę księżniczki w "Das Tapfere Schneiderlein" Mitterera. Jennifer Riedel zadebiutuje w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku w "Mszy Koronacyjnej" Mozarta.

JERZY KISZKIS
Absolwent Wydziału Aktorskiego warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w roku 1961. Pracował w teatrach Zielonej Góry, Katowic, Poznania. Od 1966 roku związany na stałe z Gdańskiem, gdzie pracował w Teatrze "Wybrzeże" nieprzerwanie do września 2003 roku. Poza teatrem występował też sporadycznie w filmie i telewizji. Trwalszy charakter miała jego współpraca z Polskim Radiem, za co otrzymał tytuł "Radiowej osobowości roku 1999", przyznany przez Radio Gdańsk. Przez ponad 40 lat wykładał fonetykę i uczył kultury żywego słowa w Gdańskim Seminarium Duchownym. W podobnym charakterze współpracował z Seminarium w Pelplinie a także przez kilka lat na Wydziale Historii Uniwersytetu Gdańskiego, ucząc przyszłych nauczycieli. Często, przy różnych okazjach, występuje z recytacjami poezji i prozy. 13 grudnia 1981 został internowany. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem Gloria Artis oraz Dyplomem "Pro Ecclesia et Populo". Dwukrotnie wyróżniany nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska jak również Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W roku 2010, wspólnie z żoną, został uhonorowany przez Marszałka Województwa Pomorskiego Pomorską Nagrodą Artystyczną oraz Statuetką Gryfa Pomorskiego "za całokształt twórczości w uznaniu wybitnych osiągnięć artystycznych".

Wstęp wolny

Przeczytaj także

Opinie

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: