Wiadomości

Klasyka i jazz dla Jana Pawła II

Podczas koncertów granych w kościołach, w szczególności tak niezwykłych jak Katedra Oliwska, panuje wspaniała atmosfera, która oddziałuje na każdego, bez względu na to, czy jest wierzący, czy nie – zapewnia Ernst van Tiel, który poprowadzi Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Koncertu Papieskiego 12 października o godz. 19.
Podczas koncertów granych w kościołach, w szczególności tak niezwykłych jak Katedra Oliwska, panuje wspaniała atmosfera, która oddziałuje na każdego, bez względu na to, czy jest wierzący, czy nie – zapewnia Ernst van Tiel, który poprowadzi Orkiestrę Polskiej Filharmonii Bałtyckiej podczas Koncertu Papieskiego 12 października o godz. 19. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl
W najbliższy weekend w całej Polsce odbędzie się szereg wydarzeń kulturalnych, związanych z obchodami Dnia Papieskiego. Pamięć wielkiego Polaka uczczą również trójmiejscy muzycy. W sobotę 12 października o godz. 20 w gdańskim kościele p.w. Najświętszego Serca Jezusowego PFK Sopot pod dyr. Ariela Ludwiczaka wspólnie z Wojciechem Staroniewiczem zaprezentują jazzowy projekt Tranquillo. Również w sobotę 12 października o godz. 19 w Katedrze Oliwskiej Orkiestra PFB pod dyr. Ernsta van Tiela wykona kompozycje W.A. Mozarta. W Gdyni obchody Dnia Papieskiego potrwają od 12 do 20 października.

12 października o godz. 19 w kościele oo. franciszkanów p.w. św. Antoniego Padewskiego, w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gdynia Classica Nova, wystąpi Cappella Gedanensis pod dyr. Alfonsa Reverté'a Casasa.
12 października o godz. 19 w kościele oo. franciszkanów p.w. św. Antoniego Padewskiego, w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gdynia Classica Nova, wystąpi Cappella Gedanensis pod dyr. Alfonsa Reverté'a Casasa. fot. Sławomir Czalej
W kościele. p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu 12 października o godz. 20 wystąpią PFK Sopot, Wojciech Staroniewicz oraz Trio Andrzeja Jagodzińskiego.
W kościele. p.w. Najświętszego Serca Jezusowego w Gdańsku Wrzeszczu 12 października o godz. 20 wystąpią PFK Sopot, Wojciech Staroniewicz oraz Trio Andrzeja Jagodzińskiego. fot. Natasza Geldon

Koncerty dla uczczenia pamięci Jana Pawła II:

to wydarzenia religijne wyłącznie dla katolików 24%
mimo religijnego charakteru mogą zainteresować słuchaczy nie będących katolikami 55%
to koncerty jak każde inne 21%
zakończona Łącznie głosów: 33
Dzień Papieski, organizowany od 2001 r. przez Fundację "Dzieło Nowego Tysiąclecia", jest obchodzony każdego roku w niedzielę poprzedzającą 16 października, a więc rocznicę wybrania Karola Wojtyły na papieża. Organizowane w tym czasie różnego rodzaju wydarzenia mają na celu uczczenie pamięci wielkiego Polaka oraz zbiórkę pieniędzy na cele stypendialne.

W Gdyni uroczystości związane z obchodami Dnia Papieskiego odbędą się w dniach 12-20 października (zobacz szczegółowy program). Wśród nich warto wyróżnić koncert, który będzie w sobotę 12 października o godz. 19 w kościele oo. franciszkanów p.w. św. Antoniego Padewskiego zobacz na mapie Gdyni, w ramach XVI Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej Gdynia Classica Nova. W wykonaniu Cappelli Gedanensis pod dyr. Alfonsa Reverté'a Casasa usłyszymy znakomite "Stabat Mater" Miguela Ortegi, "Jubilate Deo" niegdysiejszego kapelmistrza Bazyliki Mariackiej Johanna Walentina Medera oraz Reqiuem Maurice' a Durufle'a. Bilety 7 zł.

- Każdego roku bierzemy aktywny udział w obchodach Dnia Papieskiego i choć tym razem nie nazwaliśmy koncertu "Papieskim", jesteśmy w pełni oddani tej idei - mówi Krzysztof Dąbrowski, dyrektor festiwalu Gdynia Classica Nova.

Program o skrajnie różnym charakterze zaprezentuje w ramach "Koncertu dla Jana Pawła II" Polska Filharmonia Kameralna Sopot.
12.10 o godz. 20 w Kościele Najświętszego Serca Jezusowego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku Wrzeszczu sopoccy filharmonicy pod dyr. Ariela Ludwiczaka wspólnie z Wojciechem StaroniewiczemTriem Andrzeja Jagodzińskiego wykonają projekt Tranquillo, na który złożą się kompozycje A.C. Jobima, Joe Hendersona, Duke'a Ellingtona, Sonny Rollinsa, oraz Staroniewicza w aranżacjach na smyczki i zespół jazzowy.

Polska Filharmonia Bałtycka od lat aktywnie wspiera ogólnopolską akcję Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia", organizując dwa razy do roku Koncerty Papieskie (w rocznicę śmierci oraz wyboru Karola Wojtyły na papieża). W sobotę 12 października o godz. 19 w Katedrze Oliwskiej zobacz na mapie Gdańska gdańscy filharmonicy pod dyr. Ernsta van Tiela (dyrektora artystycznego Orkiestry PFB), wykonają kompozycje W.A. Mozarta - Mszę Koronacyjną KV 317 oraz Adagio i Fugę c- moll KV 546.

- Obie kompozycje, jakie wykonamy podczas niedzielnego koncertu, mają podniosły charakter - mówi Ernst van Tiel. - Mogę śmiało powiedzieć, że Fuga na smyczki W. A. Mozarta to jedna z najpiękniejszych fug, jakie wyszły spod pióra tego kompozytora oraz jedna z najlepiej napisanych na orkiestrę smyczkową. Msza Koronacyjna natomiast, obok Requiem, motetu Exltate i krótkiego Ave verum, jest najczęściej wykonywaną kompozycją sakralną Mozarta.

Koncerty Papieskie, choć ich kontekst jest bez wątpienia religijny, adresowane są do wszystkich - nie tylko do katolików. Wielbicielom dobrej muzyki powinien przypaść do gustu zarówno ciekawy repertuar, jak i wspaniała akustyka kościołów, w których będą odbywały się koncerty.

- Podczas koncertów granych w kościołach, w szczególności tak niezwykłych jak Katedra Oliwska, panuje wspaniała atmosfera, która oddziałuje na każdego, bez względu na to, czy jest wierzący, czy nie - zapewnia Ernst van Tiel.

Wstęp na koncerty w kościele p.w. Najświętszego Serce Jezusowego oraz w Katedrze Oliwskiej jest wolny.

Opinie (31) 1 zablokowana

 • To kiedy w końcu będzie ten koncert w Katedrze Oliwskiej???

  12 października w sobotę, czy 13 października w niedzielę???

  Odpowiedź redakcji:

  Dziękujemy za sugestię. Treść została poprawiona.

  • 2 0

 • "Klasyka i jazz dla Jana Pawła II"

  To Jednak Żyje IV.

  • 4 0

 • SPRZECIW (7)

  Uważam siebie również za człowieka kulturalnego i nie rozumiem, jak ludzie kultury mogą czcić przywódcę religii/państwa odpowiedzialnej za nieszczęścia milionów ludzi na świecie. Papieże organizowali grabieżcze krucjaty, podżegali do wojen, a nawet sami je prowadzili, niszczyli ludzi nauki, niezależnej od kościoła kultury i ludzi, którzy ośmielili się mieć inne zdanie, wspierali zbrodnicze reżimy i chronili zbrodniarzy tych reżimów. Można by długo tak wymieniać.
  Jan Paweł II zajmował się głównie rozszerzaniem wpływów kościoła katolickiego w świecie i tylko dlatego wspierał też działania zmierzające do ograniczenia komunistycznego ZSRR w Polsce. Doprowadził do niespotykanego we współczesnej Europie uzależnienia państwowych organów w Polsce od kościoła katolickiego. W Polsce szkolnictwo i kultura są kontrolowane i cenzurowane przez ten kościół, a wszelkie uroczystości państwowe i samorządowe odbywają się z udziałem i pod kontrolą kapłanów religijnych. Jest to o tyle bezczelne, że jest praktykowane niejako ponad prawem państwowym, które kościół traktuje jako podrzędne wobec własnych regulacji. Rzeczywistość publiczna w Polsce jest poznaczona niezliczonymi symbolami religijnymi, a tysiące miejsc, szkół i organizacji nosi imię Jana Pawła II. Media państwowe nieustannie nadają propagandę religijną pomimo, że organizacje religijne mają nieskrępowaną możliwość posiadania własnych mediów.
  Jako niekatolik obserwuję i osobiście doświadczam marginalizowania, wyśmiewania, a nawet szykanowania ludzi, którzy ośmielają się mieć inne zdanie niż kościół katolicki, a nawet pojedynczy katolicy.
  Ostatnio coraz częściej ujawniane w świecie skandale moralne i przestępcze związane z kościołem katolickim pokazują, że również Jan Paweł II wiedział o niemałej skali przestępstw popełnianych przez kapłanów tego kościoła i sprzyjał ukrywaniu tego przed światem.
  "Dni Papieskie" w Polsce, angażujące również ludzi kultury, będą jak zwykle szeroko obecne we wszystkich mediach i będą organizowane wszędzie, gdzie kościół katolicki ma swoje wpływy, co w zamierzeniu ma wzmocnić wrażenie jego wszechwładzy w Polsce. Wyrażam swój SPRZECIW wobec szerokiego angażowania się świata kultury w ten niesmaczny spektakl.

  • 21 5

  • (4)

   Jako marginalizowanemu, wyśmiewanemu i szykanowanemu niekatolikowi, ja katolik życzę Tobie dobrego dnia.

   • 3 5

   • Dziękuję, niezależnie od wyczuwanego sarkazmu w Twojej wypowiedzi.

    • 2 0

   • A jutro pójdziesz naplujesz mu na wycieraczkę czy na drzwi? (2)

    • 2 0

    • (1)

     Trochę słabo znasz katoli. Z taka reakcją nie mogliby o sobie powiedzieć, że postepują jak im religia nakazuje, czyli że są prawdziwymi katolami. Chyba Cię nie przekonałem.

     • 0 3

     • Ależ znam ich od podszewki bo sam się wśród nich urodziłem.

      Przecież można człowieka oczernić czy "napluć mu na wycieraczkę" jak napisałem, tak aby on się o tym nie dowiedział. W stylu katoli (jak sam piszesz) jest właśnie takie działanie za plecami. Przecież oni doskonale wiedzą że nie postępują jak im religia nakazuje. Ale w końcu przecież pójdą do spowiedzi i im zostanie przebaczone, więc nie widzą w tym problemu. Inna sprawa w co mają wierzyć, skoro nie dość że biblię prawie przepisali na nowo, to w dodatku każdy ksiądz ma jej swoją interpretację, to i tak się do niej nie stosują...

      • 1 0

  • Uważać za człowieka kulturalnego to ty się możesz, (1)

   ale u czubków i idiotów to oni uważają się za króli. Jesteś podobnym do nich.

   • 0 5

   • Dziękujemy za przedstawienie argumentów strony katolickiej.

    • 4 0

 • co za hipokryzja... (3)

  jak można wpadać w taki zachwyt na KK w cywilizowanym świecie?

  • 16 1

  • ?????????????????????????????? (2)

   czy ktos może mi wytłumaczyć,bo ni pierdziu nie mogę tego zatrybuszyc..co z robił dobrego JPII -skoro większość kleru i wyznawców prawicy razem z radiem MAryja udawania że władze po 1989 roku w dalszym ciągu sprawuje PZPR?

   • 7 2

   • Nic, po prostu motłoch się cieszy że Polak zajął jakieś ważne stanowisko w organizacji, która rządziła kiedyś całą europą i (1)

    kawałkiem reszty świata.

    • 7 3

    • Sorry, miał być plus, a trafiłem w smartfonie w minus.

     • 3 1

 • Taki dobry papież (2)

  a pedofili krył przez tyle lat. Nie macie kogo czcić?

  • 16 3

  • Chyba potrzebują kogoś, kim mogliby się dowartościować, co świadczy o ich własnej słabości. JPII, jako jeden z nielicznych znanych w świecie Polaków, trafił w zapotrzebowanie mało znanego i, niestety, po części zakompleksionego narodu.

   • 10 2

  • JP II lubiany i czczony jest tylko i wyłącznie w Polsce.

   • 5 1

 • A co zrobił Jan Paweł II? (2)

  Zobaczcie na Franciszka - ten chociaż umie żyć skromnie a nie w przepychu.

  • 17 3

  • Apeluję abyście przestali atakować katolików, krytykować chrześcijan, Boga i Papieża!! (1)

   Przecież w każdej gospodarce ktoś musi wykonywać najprostsze, najgłupsze i najmniej płatne prace, a najlepiej do tego się nadaje lud ciemny, głupi, ślepo posłuszny, ślepo wierzący we wszystko co się mu wmówi. Religia w związku z tym jest niezbędnym narzędziem aby ten lud w ciemnocie utrzymać.

   • 5 2

   • ulubieniec prawicy i kościoła Józef Piłsudski rzekł kiedyś:

    "religia jest dla ludzi bez rozumu".....

    • 6 2

 • "Pamięć wielkiego Polaka uczczą również trójmiejscy muzycy" (1)

  na litość Boską ! Niech ktoś w końcu napisze po tylu latach papieżowania i tylu latach po jego śmierci: co takiego WIELKIEGO zrobił JP II ???

  • 10 2

  • Jak to co

   był wielkim podróżnikiem, który zwiedził cały świat nie płacąc za to ani złotówki :) To się nazywa osiągnięcie :) W dodatku na koszt ciemnej masy ludzkiej.

   • 1 0

 • Kultura bardzo potrzebna od zaraz !!!! (1)

  Ilu tu się krytykantów koncertów tu znalazło. To świadczy jakich debili nauczyli z wielkim trudem pisać.

  • 3 6

  • Ciebie widać nie nauczyli czytać ze zrozumieniem, bo koncertów nikt nie krytykuje

   tylko to z jakiego powodu się koncert odbywa.

   • 4 0

 • O czym jest ten artykuł? (3)

  Chyba o koncertach, ale czytając "komentarze" już się pogubiłem. Jeśli nie macie nic do powiedzenia na temat tych koncertów, wykonawców czy utworów to podarujcie sobie tutaj te wzajemne krucjaty. Znajdzie się z pewnością lepsze miejsce niż dział "kultura".

  • 3 4

  • (2)

   Faktycznie, pogubiłeś się. Artykuł jest o koncertach NA CZEŚĆ Jana Pawła II. I właśnie dlatego są te komentarze.

   • 3 1

   • Jednak trochę inaczej - (1)

    KONCERTACH na cześć JP2. Łapiesz różnicę?

    • 0 4

    • Koncerty nie muszą być zaraz NA CZEŚĆ kogoś, zwłaszcza dla kogoś nie związanego z muzyką. A te, nie dość, że są poświęcone komuś nie mającemu z muzyką nic wspólnego, to jeszcze są poświęcone czci przywódcy religijnemu. W tym przypadku sztuka stała się narzędziem propagandy religijnej.

     • 3 1

 • po co

  koncerty dla nieboszczyka,to może podskoczy jeszcze i franka zdymisjonuje

  • 3 0

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Rozrywka

Kontrowersje wokół działalności miejskiego artysty
Kontrowersyjna działalność artysty z Gdyni
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście i niezwykłej kolekcji
O mieszkaniu z duszą na Dolnym Mieście

Kulinaria

Obiady do domu. Zamów i spróbuj nowych rzeczy
Zamów obiady do domu
Ostry Cień Mgły i Forfiter. Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali
Odjechane nazwy dań z trójmiejskich lokali

Sprawdź się

Max Lars to pseudonim którego trójmiejskiego pisarza?