• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncert Andrzeja Kołakowskiego Pieśni z ziemi nieludzkiej

Zapraszamy na koncert Andrzeja Kołakowskiego pt. "Pieśni z ziemi nieludzkiej. Koncert w 78. rocznicę wielkich deportacji".

maj 16

czwartek, godz. 20:00

Gdańsk,
bilety 50 zł
przedsprzedaż 40 zł
Kup bilet
wrz 14

sobota, godz. 18:00

bilety 100 zł
Kup bilet
10 lutego 2018 (sobota) 
godz. 17:00 (sala konferencyjna, poziom -3) 
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
pl. W. Bartoszewskiego 1

poezja śpiewana - koncerty w Trójmieście


Prawie 78 lat temu, w nocy z 9 na 10 lutego 1940 r., z zajętych przez Związek Sowiecki polskich Kresów Wschodnich deportowano pierwszych 140 tys. Polaków zamieszkujących te tereny. Wśród osób, którym kazano opuszczać domy, znalazły się głównie rodziny polskich wojskowych, urzędników państwowych, a także pracowników leśnych i kolejowych. Przez władze ZSRS zostały one uznane jako "element niepewny", zagrażający sowietyzacji okupowanych ziem. W ciągu jednego dnia wywieziono ich w głąb Związku Sowieckiego, m.in. do obwodu archanielskiego, czelabińskiego, gorkowskiego, irkuckiego, kirowskiego, nowosybirskiego, czy też Kraju Krasnojarskiego



Sowieckie deportacje odbywały się w urągających godności warunkach. Funkcjonariusze NKWD, zwykle w asyście czerwonoarmistów, przyjeżdżali do przeznaczonych do wywiezienia rodzin, dając im kilka chwil na części dobytku, który byli w stanie unieść. Reszta zwykle padała łupem Sowietów. Nie lepiej wyglądały warunki, w których odbywała się sama wywózka. Deportowanych Polaków przewożono bydlęcymi wagonami, gdzie każda rodzina miała dla siebie zwykle tylko jedną pryczę do spania. Podróż trwała kilka dni przy mrozie, który dochodził do -30 stopni Celsjusza. Jak wspomina jedna z wywiezionych Polek: Chorowały malutkie dzieci, ludzie starsi, były przypadki zgonów [...] Zmarłych zakopywano w śniegu przy torach, szybko bo pociąg ruszał. Niestety, warunki w miejscach, do których deportowano Polaków, były również bardzo ciężkie. Szczególnie doskwierały trudności z aprowizacją oraz miejscami przeznaczonymi do zamieszkania. Deportowani byli także angażowani do niezwykle ciężkich prac, np. przy wyrębach lasów. Wielu z nich przypłaciło wywózkę życiem.

Andrzej Kołakowski - poeta, pieśniarz, antykomunista. W swojej twórczości podejmuje tematykę związaną z dziejami Narodu Polskiego. Przypomina wzniosłe i tragiczne zarazem momenty w historii Polski. Napisał kilka programów poświęconych m.in. żołnierzom podziemia antykomunistycznego (Oskarżeni o wierność) Powstaniu Styczniowemu ( Requiem dla Poległych) i Pieśni z ziemi nieludzkiej, w którym obrazuje losy zesłańców syberyjskich. Jest autorem pięciu płyt, koncertuje w Polsce, za linią Courzona i poza granicami Rzeczypospolitej ( Francja, Niemcy, USA, Australia). 

Za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, za działalność na rzecz przemian demokratycznych, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej w 2009 r. odznaczony został przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Postanowieniem prezydenta RP Andrzeja Dudy w 2017 r. został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci o najnowszej historii Polski, a w szczególności o dziejach Żołnierzy Niezłomnych
W 2017 r. otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności.

WSTĘP WOLNY

Opinie

Sprawdź się

Festiwal Pociąg do Miasta odbywał się w: