• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Koncepcja patologii przestrzeni informacyjnej

Koncepcja patologii przestrzeni informacyjnej jest autorską koncepcją, której celem jest opisanie procesu rozprzestrzeniania się informacji w danej społeczności. Koncepcja zakłada, że niektóre typy informacji rozprzestrzeniają się i reprodukują podobnie jak wirusy chorobotwórcze. Określa się je mianem patogenów informacyjnych, które wykazują się większą zdolnością do samodzielnej reprodukcji, a następnie replikacji.

Warto wspomnieć, czym jest patogen informacyjny. Jego istotę określają hasła typu: "szczepionki są szkodliwe"; "nie szczep się na wirusa "A", bo się rozchorujesz"; "Wojska Obrony Terytorialnej: To jest ZOMO". Istotną cechą patogenu informacyjnego jest "obojętność", dopiero umieszczony w warstwie społeczno-kulturowej nabiera znaczenia, oddziałując na jednostkę bądź całe grupy społeczne. Z tego względu informacje muszą być tak skonstruowane, by zostały zaakceptowane i odpowiednio odczytane przez ogół. Pomysł opracowania koncepcji jest próbą zrozumienia często słyszanego hasła: "wojny informacyjnej", która, historycznie rzecz ujmując, nie jest nowym zjawiskiem, jednak należy przyjąć, że jej początek to momentu rozwoju techniki i umasowienia kultury. Wojna informacyjna polega na umieszczaniu i rozpowszechnianiu w danej społeczności odpowiednio przygotowanych informacji.

Anita Maria Lewandowska - doktorantka z Uniwersytetu Gdańskiego, magister politologii. Licencjat uzyskany na kierunku praca socjalna na Wydziale Pedagogiki i Psychologii UKW w Bydgoszczy. Wykształcenie średnie: chemiczne i medyczne.

Specjalizuje się w zakresie szeroko pojętego cyberbezpieczeństwa. Aktualnie rozwija autorską koncepcję patologii przestrzeni informacyjnej, która wpisuje się w szerszą technikę manipulacji.

Opinie

Sprawdź się

W 1994 doszło w Gdańsku do wypadku autobusu, w którym zginęły 32 osoby. W której dzielnicy doszło do katastrofy?